Ewidencja sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 25 maja 1993 r.
w sprawie ewidencji sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. Nr 86, poz. 504, z 1991 r. Nr 69, poz. 293 i Nr 105, poz. 451 oraz z 1993 r. Nr 7, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ewidencję sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych prowadzą na podstawie zbiorczych danych przekazywanych przez operatorów:
1)
Państwowa Inspekcja Telekomunikacyjna - w zakresie przewodowych sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych,
2)
Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna - w zakresie sieci, linii i urządzeń radiokomunikacyjnych.
2.
Operator podający zbiorcze dane do ewidencji po raz pierwszy podaje pełne dane o stanie ewidencyjnym sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych. Dane podawane przez tego samego operatora w latach następnych obejmują tylko zmiany w stanie ewidencyjnym, które nastąpiły w ciągu roku kalendarzowego.
3.
Zbiorcze dane do ewidencji oparte na dokumentach źródłowych operatorów dostarczane są w terminie do 31 marca roku następnego, według stanu na dzień 31 grudnia roku kalendarzowego i powinny zawierać aktualny stan faktyczny, z użyciem symboliki stosowanej w telekomunikacji.
§  2.
Zbiorcze dane do ewidencji podawane przez operatorów powinny być opracowywane oddzielnie dla każdej sieci w układzie struktury hierarchicznej i realizowanych w niej funkcji oraz obejmować dane zawarte w § 3 i 4.
§  3.
Zbiorcze dane ewidencyjne w zakresie przewodowych sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych powinny zawierać:
1)
w zakresie telefonicznych sieci miejscowych:
a)
wykaz sieci zawierający lokalizację sieci i obszar obsługi w strefie numeracyjnej,
b)
wykaz central telefonicznych z podaniem: numeracji strefowej, lokalizacji, typu, wieku, pojemności, zajętości, liczby przyłączonych abonentów oraz liczby łączy międzycentralowych, w tym do central nadrzędnych i równorzędnych,
c)
zestawienie o liczbie abonentów telefonicznych ogółem i w tym na wsi, w układzie wojewódzkim, zawierające następujące dane: liczbę abonentów, liczbę aparatów telefonicznych, w tym ogólnodostępnych, liczbę abonentów posiadających telefony w mieszkaniach,
d)
całkowitą długość i pojemność linii teletransmisyjnych według rodzajów: symetryczne, światłowodowe, linie radiowe, dla systemów analogowych i cyfrowych,
2)
w zakresie sieci międzymiastowej i sieci strefowych:
a)
wykaz central z podaniem: lokalizacji, funkcji, typu, wieku, liczby zakończeń łączy oraz liczby stanowisk do obsługi w ruchu ręcznym i półautomatycznym,
b)
wykaz relacji międzycentralowych z podaniem liczby łączy w wiązce,
c)
całkowitą długość i pojemność linii telekomunikacyjnych według rodzajów: symetryczne, współosiowe, światłowodowe linie radiowe, dla systemów analogowych i cyfrowych,
3)
w zakresie sieci telegraficznych:
a)
wykaz central telegraficznych stosowanych w sieci z podaniem typu, lokalizacji, pojemności i zajętości oraz liczby przyłączonych abonentów,
b)
ogólną liczbę aparatów teleksowych, w tym abonenckich i ogólnodostępnych,
4)
w zakresie sieci transmisji danych:
a)
rodzaj i zasięg sieci,
b)
wykaz central stosowanych w sieci z podaniem typu i lokalizacji,
c)
liczbę stacji teleinformatycznych,
5)
w zakresie sieci telematycznych - wykaz systemów obsługi wiadomości z podaniem lokalizacji centrum i obszaru działania.
§  4.
Zbiorcze dane ewidencyjne w zakresie sieci, linii i urządzeń radiokomunikacyjnych powinny zawierać:
1)
w zakresie sieci i linii stacjonarnych:
a)
wykaz stacji bazowych z podaniem:
-
adresu i współrzędnych geograficznych,
-
częstotliwości roboczych,
-
mocy nadajników,
-
rodzaju i wysokości umieszczenia anteny nadawczej,
-
rodzaju emisji,
-
określenia relacji,
b)
liczbę i rodzaj stacji abonenckich,
2)
w zakresie sieci ruchomych:
a)
wykaz stacji bazowych z podaniem:
-
adresu i współrzędnych geograficznych,
-
częstotliwości roboczych,
-
mocy nadajników,
-
rodzaju i wysokości umieszczenia anteny nadawczej,
-
rodzaju emisji,
-
określenia zasięgu,
b)
liczbę i rodzaj stacji ruchomych (abonenckich),
3)
w zakresie nadawczych stacji radiodyfuzyjnych:
a)
nazwę, adres i współrzędne geograficzne stacji,
b)
moc promieniowania,
c)
rodzaj emisji i zasięg,
d)
wysokość zawieszenia anteny i polaryzację,
e)
wysokość posadowienia masztu nad poziom morza,
4)
w zakresie sieci zbiorowego odbioru programów radiowych i telewizyjnych:
a)
nazwę i lokalizację studia lokalnego,
b)
wykaz częstotliwości wykorzystywanych w sieci,
c)
liczbę abonentów,
5)
w zakresie sieci satelitarnych:
a)
określenie systemu,
b)
nazwę, adres i współrzędne geograficzne stacji,
c)
częstotliwości pracy,
d)
liczbę i rodzaj współpracujących terminali.
§  5.
Dla sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych oraz systemów nie wymienionych w § 3 i 4 ustala się następujący zakres ewidencji:
1)
rodzaj sieci, systemu lub usługi,
2)
zasięg sieci,
3)
wykaz urządzeń systemowych,
4)
wykaz wykorzystywanych częstotliwości,
5)
schemat systemu transmisyjnego na mapie konturowej.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Łączności z dnia 18 października 1991 r. w sprawie ewidencji sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych (Monitor Polski Nr 36, poz. 268).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024