Prowadzenie listy rzeczników patentowych oraz wzór legitymacji rzecznika patentowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 12 marca 1993 r.
w sprawie prowadzenia listy rzeczników patentowych oraz wzoru legitymacji rzecznika patentowego.

Na podstawie art. 5 ust. 5 i art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1993 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 10, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, oznaczany w dalszych przepisach skrótem "Urząd Patentowy", prowadzi listę rzeczników patentowych w formie rejestru.
§  2.
Karty księgi rejestrowej powinny być ponumerowane kolejno według stronic. Ostatnia stronica księgi powinna zawierać wzmiankę stwierdzającą liczbę stronic księgi rejestrowej. Wzmianka ta powinna być podpisana przez upoważnioną osobę oraz opatrzona datą.
§  3.
1.
Stronica księgi rejestrowej jest przeznaczona do dokonywania wpisów dotyczących jednego rzecznika patentowego.
2.
Nagłówek stronicy księgi rejestrowej powinien zawierać:
1)
numer wpisu na listę,
2)
nazwisko i imię,
3)
datę i miejsce urodzenia,
4)
datę złożenia egzaminu kwalifikacyjnego,
5)
numer "Wiadomości Urzędu Patentowego", w którym ogłoszono o wpisie na listę rzeczników patentowych.
3.
Stronica księgi rejestrowej powinna zawierać cztery rubryki oznaczone literami od A do D, przeznaczone do następujących wpisów:
A
- miejsce zamieszkania,
B
- miejsce pracy,
C
- wykształcenie,
D
- data skreślenia z listy rzeczników patentowych i numer "Wiadomości Urzędu Patentowego", w którym ogłoszono o skreśleniu z tej listy.
§  4.
Urząd Patentowy zamieszcza na liście rzeczników patentowych wzmiankę o prawomocnym orzeczeniu kary zawieszenia prawa do wykonywania zawodu rzecznika patentowego w sposób umożliwiający usunięcie tej wzmianki po zatarciu kary.
§  5.
1.
Wpisy dokonywane w poszczególnych rubrykach stronicy księgi rejestrowej otrzymują kolejną numerację i powinny być oddzielone od siebie linią poziomą.
2.
Zmiany i wykreślenia wpisów w rejestrze powinny być umieszczone w tej samej rubryce, w której dokonano wpisu zmienionego lub wykreślonego.
3.
Z zastrzeżeniem § 4, wpisy poprzednie, których dotyczą zmiany lub wykreślenia, powinny być podkreślone czerwoną linią.
4.
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste omyłki we wpisach w rejestrze powinny być przekreślone linią w sposób umożliwiający odczytanie pierwotnego tekstu.
§  6.
1.
Urząd Patentowy dokonuje ponownego wpisu na listę rzeczników patentowych w trybie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1993 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 10, poz. 46), na odrębnej stronicy rejestrowej, z zachowaniem wymagań, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3.
2.
Dokonując wpisu, o którym mowa w ust. 1, Urząd Patentowy zamieszcza na odpowiednich stronicach rejestrowych wzmiankę o aktualnym i poprzednim numerze wpisu na listę rzeczników patentowych.
3.
Osoba dokonująca wpisu do rejestru powinna zamieścić datę wpisu i złożyć swój podpis.
§  7.
Urząd Patentowy przechowuje akta rzeczników patentowych.
§  8.
Urząd Patentowy wydaje rzecznikowi patentowemu legitymację, której wzór jest określony w załączniku do zarządzenia.
§  9.
Rzecznicy patentowi wpisani na listę rzeczników patentowych w dniu wejścia w życie zarządzenia otrzymują legitymację, o której mowa w § 8, po złożeniu odpowiedniego wniosku i oświadczenia w trybie art. 35 ust. 2 ustawy o rzecznikach patentowych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI RZECZNIKA PATENTOWEGO

(pominięty)

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.15.125

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prowadzenie listy rzeczników patentowych oraz wzór legitymacji rzecznika patentowego.
Data aktu: 12/03/1993
Data ogłoszenia: 01/04/1993
Data wejścia w życie: 01/04/1993