Zasady wynagradzania pracowników jednostek sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej przy urzędach organów administracji państwowej i samorządowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 1 lipca 1992 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników jednostek sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej przy urzędach organów administracji państwowej i samorządowej. *

Na podstawie art. 79 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do pracowników:
1) 1
jednostek sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej przy urzędach organów administracji państwowej, zatrudnionych w:
a)
jednostkach obsługi inwestycyjnej,
b)
biurach planowania przestrzennego,
c)
terenowych zespołach usług projektowych,
d)
biurach zamiany mieszkań,
e)
zespołach szkód górniczych,
f)
jednostkach i zakładach budżetowych gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
g)
gospodarstwach pomocniczych,
h)
zakładach remontowo-budowlanych,
i)
Centralnym i wojewódzkich ośrodkach dokumentacji geodezyjno-kartograficznej,
j)
Centralnym Ośrodku Informacji Budownictwa,
k)
Ośrodku Medycyny Pracy Budowlanych w Warszawie,
l)
miejskich zakładach oczyszczania,
ł)
zakładach wodociągów i kanalizacji,
m)
zakładach energetyki cieplnej,
n)
innych nie wymienionych jednostkach organizacyjnych działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej,

z wyjątkiem przepisów § 3 pkt 2, § 4 ust. 1 pkt 4 i ust. 2-5 oraz § 16b.

2)
jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych prowadzonych jako zadania własne przez gminy w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej.
§  2.
1.
Przepisów zarządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2 nie stosuje się do:
1)
pracowników straży przemysłowej,
2)
pracowników informatyki,
3)
pracowników placówek socjalnych i kulturalno-oświatowych,
4)
dozorców domów mieszkalnych.
2.
Do pracowników, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie przepisy § 14, a do pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mają zastosowanie również przepisy § 11, 13 i 15.
§  3. 2
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "najniższym wynagrodzeniu", rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania, ustalone w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego:
1)
stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia - w odniesieniu do pracowników jednostek, o których mowa w § 1 pkt 1,
2)
określone przez radę gminy lub zgromadzenie związku na wniosek kierownika zakładu pracy - w odniesieniu do jednostek, o których mowa w § 1 pkt 2.
§  4. 3
 
1.
Ustala się:
1)
tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
tabelę procentowych stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia, z zastrzeżeniem § 16b,
3)
tabelę stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników, stanowiącą załącznik nr 3 do zarządzenia, z zastrzeżeniem ust. 5,
4)
tabelę rozpiętości punktowych dla poszczególnych kategorii zaszeregowania, stanowiącą załącznik nr 6 do zarządzenia, w odniesieniu do pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2.
2.
Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego ustala się jako sumę najniższego wynagrodzenia oraz iloczynu liczby punktów ustalonych dla poszczególnych kategorii w tabeli stanowiącej załącznik nr 6 do zarządzenia i wartości jednego punktu w złotych.
3.
Wartość jednego punktu ustala - stosownie do możliwości finansowych - kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą gminy lub zgromadzeniem związku oraz we współdziałaniu z zakładowymi organizacjami związkowymi w trybie przewidzianym ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234).
4.
Tabele miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego sporządza kierownik zakładu pracy, uwzględniając przepis ust. 2.
5.
W zakładzie pracy, w którym przed dniem 1 czerwca 1992 r. ustalono zasady wynagradzania z uwzględnieniem przepisów w sprawie wartościowania pracy, może być stosowana - za zgodą rady gminy lub zgromadzenia związku - tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników stosowana przed dniem 1 czerwca 1992 r.
§  5.
1.
W jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1, może być tworzony fundusz premiowy w ramach środków przewidzianych na wynagrodzenia.
2.
Zasady przyznawania premii określają zakładowe regulaminy premiowania.
§  6.
1.
Do pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych stosuje się formy wynagradzania: czasową, czasowo-premiową lub akordową.
2.
Pracownicy wynagradzani według formy czasowej otrzymują wynagrodzenie wynikające z kategorii osobistego zaszeregowania i faktycznego czasu pracy.
3.
Pracownicy wynagradzani według formy czasowo-premiowej otrzymują wynagrodzenie wynikające z kategorii osobistego zaszeregowania i faktycznego czasu pracy, powiększoną o premię przyznaną według zasad określonych w zakładowym regulaminie premiowania.
4.
Pracownicy wynagradzani według formy akordowej (akord indywidualny, akord zryczałtowany) otrzymują wynagrodzenie ustalone na podstawie norm pracy określonych w obowiązującym trybie oraz stawek płac wynikających z kategorii zaszeregowania roboty oraz mogą otrzymywać premię według zasad określonych w zakładowym regulaminie premiowania.
§  7.
1.
Kierowcom samochodów osobowych może być przyznane, za ich zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe ustalone zgodnie z obowiązującymi stawkami osobistego zaszeregowania kierowców samochodów osobowych.
2.
Kierowcom, z wyjątkiem kierowców samochodów osobowych, za powierzone im dodatkowe czynności, nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków, przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia.
3.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonywanie poszczególnych czynności jest ustalana z uwzględnieniem rodzaju czynności i ich uciążliwości, z zastosowaniem zasad określonych w przepisach dotyczących kierowców pojazdów samochodowych, wydanych na podstawie Kodeksu pracy.
§  8.
Pracownikowi pełniącemu funkcję brygadzisty, z tytułu wykonywania dodatkowych czynności polegających na kierowaniu, organizowaniu i nadzorowaniu pracy brygady, za okres pełnienia tej funkcji przysługuje dodatek uzależniony od liczby pracowników zatrudnionych w brygadzie, w wysokości od 5% do 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
§  9.
1.
Pracownikom kierującym zespołem przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatek funkcyjny.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznany również pracownikom, którzy nie kierują zespołem, zatrudnionym na stanowiskach określonych w załączniku nr 3 do zarządzenia, koordynującym wykonywanie określonych zadań, z tym że maksymalna stawka tego dodatku nie może być wyższa od drugiej stawki dodatku funkcyjnego.
§  10. 4
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego pracownika ustala się:
1)
w wysokości 1/178 miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego - dla pracowników, których obowiązuje 42-godzinny tygodniowy wymiar czasu pracy,
2)
dzieląc miesięczne wynagrodzenie zasadnicze przez liczbę godzin wynikającą z obowiązującego tego pracownika wymiaru czasu pracy - dla pracowników zatrudnionych w skróconym wymiarze czasu pracy.
§  11.
1.
Pracownikowi zatrudnionemu w zmianowym systemie pracy, za pracę na II zmianie, przysługuje dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
§  12.
1.
Pracownikowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy, wzrastający o 1% za każdy następny rok pracy, do osiągnięcia 20% dodatku po 20 i więcej latach pracy.
2. 5
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia.
3.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.
4. 6
W wypadku gdy praca w jednostce, o której mowa w § 1, stanowi dodatkowe zatrudnienie, prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
5. 7
Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
6.
Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1)
począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku w danej jednostce, jeżeli nabycie nastąpiło w ciągu miesiąca,
2)
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku za wysługę lat lub do wyższej jego stawki nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
7. 8
(skreślony).
§  13.
1.
Pracownikowi przysługują nagrody jubileuszowe w następującej wysokości:
1)
po 20 latach pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia,
2)
po 25 latach pracy - 100% miesięcznego wynagrodzenia,
3)
po 30 latach pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia,
4)
po 35 latach pracy - 200% miesięcznego wynagrodzenia,
5)
po 40 latach pracy - 300% miesięcznego wynagrodzenia.
2. 9
Zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasady jej obliczania i wypłacania określają ogólnie obowiązujące przepisy, z tym że do okresów pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.
§  14.
1.
Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę inwalidzką przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 4, jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
1)
jednomiesięcznego wynagrodzenia po 10 latach pracy,
2)
dwumiesięcznego wynagrodzenia po 15 latach pracy,
3)
trzymiesięcznego wynagrodzenia po 20 latach pracy.
2.
Przy ustalaniu okresów pracy uprawniających do odprawy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu okresów zatrudnienia uprawniających do dodatku za wysługę lat.
3.
Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
4.
Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia mimo nieprzepracowania 10 lat, jeżeli przejście na rentę nastąpiło wskutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy.
§  15.
1.
Pracownikowi za każdą godzinę pracy wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych przysługuje dodatek w wysokości:
1)
do 5% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla I stopnia szkodliwości i uciążliwości,
2)
do 10% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla II stopnia szkodliwości i uciążliwości,
3)
do 15% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla III stopnia szkodliwości i uciążliwości,
4)
do 20% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla IV stopnia szkodliwości dla zdrowia.
2.
Zasady przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, oraz rodzaje prac w poszczególnych stopniach szkodliwości dla zdrowia, uciążliwości oraz prac niebezpiecznych określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  16.
1.
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku wymagającym stałego posługiwania się językami obcymi przysługuje dodatek w wysokości:
1)
do 10% najniższego wynagrodzenia - za znajomość pierwszego języka obcego,
2)
do 15% najniższego wynagrodzenia - za znajomość każdego następnego języka obcego.
2.
Zasady przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  16a. 10
Przepisy § 8, 9 i 11 - 16 stosuje się z zastrzeżeniem § 16b.
§  16b. 11
W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia - za zgodą rady gminy lub zgromadzenia związku - na zasadach stosowanych przed dniem 1 czerwca 1992 r. dla pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2:
1)
może być określona tabela stawek dodatku funkcyjnego, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2,
2)
mogą być przyznane dodatki, o których mowa w § 8, 9, 11, 12, 15 i 16,
3)
mogą być wprowadzone dodatki inne niż określone w zarządzeniu,
4)
mogą być przyznawane nagrody jubileuszowe, o których mowa w § 13,
5)
mogą być przyznawane jednorazowe odprawy pieniężne, o których mowa w § 14.
§  17.
Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie zarządzenia nie mają wymaganych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, mogą być przeszeregowani tylko w ramach zajmowanego stanowiska.
§  18.
Stawki wynagrodzenia określone w zarządzeniu uwzględniają podatek dochodowy od osób fizycznych.
§  19.
W zakresie uregulowanym zarządzeniem tracą moc dotychczasowe przepisy.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1992 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  12 Tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego

Kategoria zaszeregowania Kwota w złotych
1 2
I 300 - 340
II 305 - 350
III 310 - 360
IV 315 - 380
V 320 - 400
VI 325 - 420
VII 330 - 440
VIII 335 - 460
IX 340 - 490
X 345 - 520
XI 350 - 560
XII 355 - 600
XIII 360 - 640
XIV 370 - 680
XV 380 - 730
XVI 390 - 780
XVII 400 - 830
XVIII 410 - 880
XIX 420 - 930
XX 430 - 980
XXI 440 - 1030

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA PROCENTOWYCH STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego Procent najniższego wynagrodzenia
1 do 15
2 do 30
3 do 45
4 do 60
5 do 75
6 do 90
7 do 105
8 do 120
9 do 135
10 do 150

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  13 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW

I. W jednostkach obsługi inwestycyjnej
Lp. Stanowisko Kategoria Stawka Wymagane kwalifikacje
zaszeregowania dodatku funkcyjnego wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVIII-XX do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVII-XIX do 9 wyższe 6
3 Główny księgowy XVII-XIX do 9 wyższe 5
4 Główny specjalista XIV-XVII do 6 wyższe 5
5 Kierownik pracowni lub zespołu XIV-XVI do 5 wyższe 6
6 Kierownik działu, wydziału XII-XIV do 5 wyższe 5
7 Radca prawny XIV-XVII do 6 według odrębnych przepisów
8 Starszy specjalista XIII-XV - wyższe 5
Starszy projektant XII-XIV
9 Starszy inspektor nadzoru inwestorskiego XIV-XV do 61) wyższe 5
10 Inspektor nadzoru inwestorskiego2) XIII-XV do 51) wyższe 4
11 Specjalista2) XII-XIV - wyższe 4
12 Projektant2) XI-XIII - wyższe 3

II. W biurach planowania przestrzennego

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVIII-XX do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVI-XIX do 9 wyższe 6
3 Główny księgowy XVI-XIX do 9 wyższe 5
4 Generalny projektant XVI-XVIII do 7 wyższe 5
5 Główny specjalista XIV-XVII do 6 wyższe 5
6 Główny projektant, kierownik pracowni lub zespołu XV-XVI do 5 wyższe 6
7 Kierownik działu, wydziału XII-XIV do 5 wyższe 5
8 Radca prawny XIV-XVII do 6 według odrębnych przepisów
9 Starszy specjalista XIII-XV - wyższe 5
10 Starszy kartograf

Starszy projektant

XII-XIV - wyższe 5
11 Starszy inspektor nadzoru inwestorskiego XIII-XV do 61) wyższe 5
12 Inspektor nadzoru inwestorskiego2) XII-XIV do 51) wyższe 4
13 Specjalista2) XII-XIV - wyższe 4
14 Projektant2), plastyk2) XI-XIII - wyższe 3
15 Starszy asystent2), kartograf2), fotograf2) XI-XII - wyższe 3
16 Asystent VIII-X - średnie 3

III. W terenowych zespołach usług projektowych

1 2 3 4 5 6
1 Kierownik zespołu XVI-XVII do 5 wyższe 6
2 Główny księgowy XV-XVI do 4 wyższe 4
3 Główny specjalista XIV-XVII do 3 wyższe 4
4 Radca prawny XIV-XVII do 3 według odrębnych przepisów
5 Starszy inspektor fachowego poradnictwa XIV-XV - wyższe 5
6 Inspektor fachowego poradnictwa X-XIV - wyższe 4
7 Starszy specjalista X-XIV - wyższe 3
8 Specjalista2) IX-XII - wyższe 2
9 Starszy inspektor do spraw wycen2) X-XII - wyższe 2
10 Inspektor do spraw wycen IX-XI - średnie 4

IV. W jednostkach i zakładach budżetowych gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, gospodarstwach pomocniczych, w biurach zamiany mieszkań, zespołach szkód górniczych oraz innych jednostkach sfery budżetowej

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor (kierownik) wielobranżowego zakładu pracy XVII-XXI do 10 wyższe 7
Dyrektor (kierownik) zakładu pracy XVII-XIX
2 Zastępca dyrektora (kierownika) wielobranżowego zakładu pracy XVI-XX wyższe 6
Zastępca dyrektora (kierownika) zakładu pracy XVI-XVIII do 9
Kierownik gospodarstwa pomocniczego
3 Główny księgowy w wielobranżowym zakładzie pracy XVI-XX do 9 wyższe 5
Główny księgowy XVI-XVIII
4 Kierownik kopalni XIV-XVII do 8 wyższe 6
Zastępca kierownika kopalni

Nadsztygar

XIV-XVII do 6 wyższe

średnie

3

6

Kierownik administracji domów mieszkalnych XIV-XVII do 6 wyższe 5
Główny specjalista XIV-XVII do 6 wyższe 5
5 Kierownik pracowni lub zespołu XIV-XVI do 6 wyższe 6
6 Zastępca głównego księgowego Kierownik działu, wydziału XV-XVI do 5 wyższe 5
7 Radca prawny XIV-XVII do 6 według odrębnych przepisów
8 Starszy specjalista

Starszy projektant

XIII-XV

XII-XIV

wyższe 5
9 Starszy dyspozytor wodnokanalizacyjny XIII-XV do 3 wyższe 5
10 Inspektor nadzoru inwestorskiego2) XII-XIV do 41) wyższe 4
10a Sztygar XII-XVI do 5 średnie techniczne 4
średnie + dyplom mistrza 10
11 Specjalista2) XII-XIV - wyższe 4
Geodeta 3
Geolog
12 Rewident zakładowy XII-XIV - wyższe 4
13 Projektant2) XI-XIII - wyższe 3
14 Kierownik zespołu magazynów, laboratorium XI-XII do 3 średnie 3
15 Administrator budynków mieszkalnych

Administrator targowiska

X-XI do 2 zasadnicze -
16 Konserwator instalacji elektrycznej V-XI - zasadnicze -
16a Górnik kopalni odkrywkowej

Górnik obróbki kamienia

VI-IX -
Mechanik napraw urządzeń i sprzętu górniczego - dyspozytor

Elektromonter instalacji i sprzętu górniczego

V-XI według odrębnych przepisów
17 Murarz tynkarz VI-XI - zasadnicze -
18 Konserwator budynków w zakresie instalacji i urządzeń wodno-kanalizacyjnych, gazowych, c.o. i c.w. V-X - zasadnicze -
18a Maszynista sprzętu wiertniczego i sprzętu do dokonywania wrębów VI-X według odrębnych przepisów
Maszynista ciężkiego sprzętu górniczego V-X
Operator maszyn do obróbki skrawaniem VI-IX
Operator urządzeń przeróbki kamienia IV-X
Monter instalacji metalowych i żelbetowych V-X
Monter instalacji rurociągów V-IX
19 Blacharz, dekarz, zdun V-X - zasadnicze -
20 Ekspedytor V-VII - zasadnicze 2
Laborant kruszyw -
Ogrodnik terenów zielonych VI-VII -
21 Pomocnik maszynisty lub operatora, powielaczowy V-IX - podstawowe -
22 Betoniarz, brukarz, zbrojarz IV-VIII - podstawowe -
23 Administrator cmentarza VIII-X - podstawowe -
24 Dozorca cmentarza III-IV - podstawowe -
25 Grabarz III-IV - podstawowe -

V. W Ośrodku Medycyny Pracy Budowlanych w Warszawie

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVIII-XXI do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora

Główny księgowy

XVI-XX do 9 wyższe 6
3 Główny specjalista XV-XVII do 6 wyższe 5
4 Kierownik pracowni lub zespołu XV-XVII do 6 wyższe 6
5 Zastępca głównego księgowego XV-XVII do 5 wyższe 5
Kierownik działu, wydziału XII-XVI
6 Radca prawny XV-XVII do 6 według odrębnych przepisów
7 Starszy specjalista XIII-XV - wyższe 5
Starszy projektant XII-XIV
8 Starszy asystent XIII-XV - wyższe 5
9 Asystent XII-XIV - wyższe 4
10 Projektant2) XII-XIV - wyższe 4
11 Specjalista2) Starszy rewident XII-XIV - wyższe 4
12 Zakładowy inspektor php i p.poż.

Starszy rewident

XII-XIV - wyższe 1
13 Młodszy asystent XI-XIII - wyższe -

VI. W Centralnym Ośrodku Informacji Budownictwa

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVII-XXI do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVI-XX do 9 wyższe 6
3 Główny księgowy XVI-XX do 9 wyższe 5
4 Główny specjalista XV-XVII do 6 wyższe 5
5 Kierownik pracowni lub zespołu XV-XVII do 6 wyższe 6
6 Kierownik działu, wydziału XV-XVII do 5 wyższe 5
7 Radca prawny XV-XVII do 6 według odrębnych przepisów
8 Starszy specjalista XIII-XV - wyższe 5
Starszy projektant XII-XIV
9 Starszy inspektor nadzoru inwestorskiego XIII-XV do 51) wyższe 5
10 Inspektor nadzoru inwestorskiego2) XII-XIV do 41) wyższe 4
11 Specjalista2) XII-XIV - wyższe 4
12 Projektant2) XI-XIII - wyższe 3

VII. W Centralnym i wojewódzkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVII-XXI do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVI-XX do 9 wyższe 6
3 Główny księgowy XVI-XX do 9 wyższe 5
4 Główny specjalista XV-XVII do 6 wyższe 5
5 Starszy specjalista XIII-XV - wyższe 5
6 Specjalista XII-XIV - wyższe 3
7 Kierownik: rejonowego oddziału, biura lub filii XV-XVII do 5 wyższe 5
Kierownik: działu, pracowni, zespołu XIV-XVI do 3 3
8 Klasyfikator, informatyk XII-XIV - wyższe 3
średnie o wymaganym profilu 6
9 Starszy: wyższe 3
geodeta*) XIII-XV do 3 średnie o wymaganym profilu 6
kartograf*)
topograf*)
10 Geodeta* XII-XIV - wyższe 3
Kartograf* średnie o wymaganym profilu 6
Topograf*
11 Poligraf specjalista Fototechnik specjalista IX-XI - zasadnicze 2
12 Pomiarowy VII-VIII - podstawowe -

*) Zgodnie z odrębnymi przepisami.

VIII. W miejskich zakładach oczyszczania

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVII-XXI do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVI-XX do 9 wyższe 6
3 Główny księgowy

Główny inżynier

XVI-XX do 9 wyższe 5
4 Kierownik zakładu XVI-XIX do 8 wyższe 5
5 Zastępca kierownika zakładu

Kierownik oddziału

Główny specjalista

XV-XVIII do 6 wyższe 5
6 Kierownik pracowni lub zespołu XV-XVIII do 6 wyższe 5
7 Kierownik działu, wydziału XV-XVIII do 5 wyższe 5
8 Radca prawny XV-XVIII do 6 według odrębnych przepisów
9 Starszy specjalista

Starszy laborant

Starszy technolog

XIII-XV - wyższe 5
10 Starszy projektant XII-XIV
11 Starszy inspektor nadzoru inwestorskiego XIII-XV do 51) wyższe 5
12 Inspektor nadzoru inwestorskiego2) XIII-XIV do 41) wyższe 4
13 Starszy depozytor XIV-XVI - wyższe 2
14 Depozytor XIII-XV - średnie 2
15 Projektant2) XI-XIII - wyższe 2
16 Specjalista2), laborant XII-XIV - wyższe 4
17 Kontroler eksploatacji2) XIII-XV - wyższe 5
18 Betoniarz, brukarz, zbrojarz V-VII - podstawowe lub zasadnicze -
19 Dekarz V-X - podstawowe lub zasadnicze -
20 Blacharz samochodowy V-XI - zasadnicze -
21 Ekspedytor poczty III-VI - podstawowe lub zasadnicze -
22 Elektromonter zakładowy V-XI - podstawowe lub zasadnicze -
23 Elektromonter napraw pojazdów samochodowych V-XI - podstawowe lub zasadnicze -
24 Elektromonter urządzeń aparatury elektronicznej VI-XI - podstawowe lub zasadnicze -
25 Gotowacz napoi III-VI - podstawowe lub zasadnicze -
26 Kowal VI-XI - podstawowe lub zasadnicze -
27 Ładowacz V-IX - podstawowe lub zasadnicze -
28 Malarz budowlany IV-X - podstawowe lub zasadnicze -
29 Malarz lakiernik samochodowy IV-XI - podstawowe lub zasadnicze -
30 Maszynista operator VII-XI - podstawowe lub zasadnicze -
31 Mechanik napraw pojazdów samochodowych III-XI - podstawowe lub zasadnicze -
32 Monter mechanik silników spalinowych V-XI - podstawowe lub zasadnicze -
33 Monter urządzeń i instalacji wodnokanalizacyjnych, gazowych i c.o. IV-XI - podstawowe lub zasadnicze -
34 Murarz IV-XI - podstawowe lub zasadnicze -
35 Pomocnik maszynisty IV-VII - podstawowe lub zasadnicze -
36 Robotnik magazynowy III-IX - podstawowe lub zasadnicze -
37 Robotnik kompostowni V-VIII - podstawowe lub zasadnicze -
38 Robotnik wysypiskowy V-VIII - podstawowe lub zasadnicze -
39 Robotnik zlewni V-VIII - podstawowe lub zasadnicze -
40 Spawacz IV-XI - podstawowe lub zasadnicze -
41 Stolarz ręczny i maszynowy IV-XI - podstawowe lub zasadnicze -
42 Szlifierz VI-X - podstawowe lub zasadnicze -
43 Szaleciarka IV-VIII - podstawowe lub zasadnicze -
44 Szaleciarka-kontrolerka V-IX - podstawowe lub zasadnicze -
45 Ślusarz warsztatowy VI-XI - podstawowe lub zasadnicze -
46 Tapicer V-VIII - podstawowe lub zasadnicze -
47 Tokarz VII-XI - podstawowe lub zasadnicze -
48 Wulkanizator VI-XI - podstawowe lub zasadnicze -
49 Wydawca narzędzi VI-IX - podstawowe lub zasadnicze -
50 Zamiatacz V-VIII - podstawowe lub zasadnicze -
51 Mechanik obsługi urządzeń kompostowni VI-X - zasadnicze -
52 Wagowy V-VIII - podstawowe -
53 Elektryk konserwator urządzeń kompostowych V-X - zasadnicze + uprawnienia nadane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich
54 Elektryk automatyk urządzeń kompostowni V-XI - zasadnicze -

IX. W zakładach wodociągów i kanalizacji

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVII-XXI do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVI-XX do 9 wyższe 6
3 Główny księgowy XVI-XX do 9 wyższe 5
4 Główny specjalista XV-XVIII do 6 wyższe 5
5 Kierownik pracowni lub zespołu XV-XVIII do 6 wyższe 6
6 Kierownik działu, wydziału XV-XVIII do 5 wyższe 5
7 Radca prawny XV-XVIII do 6 według odrębnych przepisów
8 Starszy specjalista XIII-XV - wyższe 5
Starszy projektant XII-XIV
9 Starszy inspektor nadzoru inwestorskiego XIII-XV do 51) wyższe 5
10 Inspektor nadzoru inwestorskiego2) XII-XIV do 41) wyższe 4
10a Zastępca kierownika działu lub wydziału X-XIV do 2 średnie 2
11 Projektant2) XI-XIII - wyższe 4
12 Specjalista2) XII-XIV - wyższe 4
13 Inżynier utrzymania ruchu XIII-XV - wyższe 5
13a Starszy laborant X-XII - średnie 4
Mechanik wodomierzy VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
Laborant VI-X - -
14 Monter konserwator sieci wodnokanalizacyjnej (sanitarnej) VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
15 Pomocnik montera konserwatora sieci wodnokanalizacyjnej, kopacz V-IX - podstawowe przyuczenie na stanowisku
16 Maszynista oczyszczalni ścieków Maszynista przepompowni ścieków VI-XI - podstawowe + kurs przyuczenie przysposobienia zawodowego
17 Dyżurny pogotowia wodnokanalizacyjnego VI-VIII - zasadnicze -
18 Elektromonter instalacji i urządzeń energetycznych V-XI - zasadnicze lub obligatoryjne przeszkolenie i uprawnienia 1
19 Automatyk VIII-XI - średnie o wymaganym profilu + obligatoryjne przeszkolenie -
20 Monter anten i urządzeń radiostacji i radiotelefonicznych VIII-XI - średnie o wymaganym profilu -
21 Monter urządzeń telefonicznych VII-X - zasadnicze -
22 Odczytywacz wodomierzy - inkasent VII-X - podstawowe przyuczenie
23 Monter instalacji i urządzeń wodomierzowych w dziale zbytu VI-XI - zasadnicze -
24 Elektromonter pojazdów samochodowych VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu + obligatoryjne przeszkolenie -
25 Mechanik napraw pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy VI-XI - zasadnicze -
26 Malarz lakiernik samochodowy IV-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
27 Operator urządzeń budowlanych i sprzętu specjalistycznego VIII-XI - zasadnicze o wymaganym profilu 2
28 Spawacz VI-XI - zasadnicze + uprawnienia 1
29 Tokarz VIII-XI - zasadnicze o wymaganym profilu 1
30 Ślusarz remontowy VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu 1
31 Wydawca narzędzi IV-IX - zasadnicze o wymaganym profilu 1
32 Stolarz IV-XI - zasadnicze o wymaganym profilu 1
33 Konserwator urządzeń dźwigowych VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu + obligatoryjne przeszkolenie i uprawnienia 2
34 Murarz VI-X - zasadnicze o wymaganym profilu 1
35 Monter instalacji i urządzeń wodociągowych VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
36 Pomocnik montera instalacji i urządzeń wodociągowych V-IX - podstawowe przyuczenie
37 Maszynista stacji pomp VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu + obligatoryjne przeszkolenie -
38 Aparaturowy uzdatniania wody (filtrowanie, chlorowanie) VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
39 Aparaturowy uzdatniania wody - dyspozytor X-XII - zasadnicze o wymaganym profilu 2

X. W zakładach energetyki cieplnej

1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVII-XXI do 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVI-XX do 9 wyższe 6
3 Główny księgowy XVI-XX do 9 wyższe 5
4 Główny specjalista XV-XVIII do 6 wyższe 5
5 Radca prawny XV-XVIII do 6 według odrębnych przepisów
6 Kierownik działu lub wydziału XV-XVIII do 5 wyższe 5
7 Kierownik pogotowia technicznego XV-XVIII do 5 wyższe 6
8 Kierownik ciepłowni XV-XVIII do 5 wyższe 6
9 Kierownik bazy opałowej XIV-XVIII do 5 wyższe 6
10 Starszy dyspozytor mocy XIV-XVIII do 5 wyższe 6
11 Starszy dyspozytor pogotowia technicznego XIV-XVII do 5 wyższe 5
12 Kierownik kotłowni XIII-XVI do 4 wyższe 4
13 Kierownik przepompowni XIII-XVI do 4 wyższe 4
14 Starszy specjalista XIII-XV - wyższe 5
15 Dyspozytor mocy2)

Kierownik laboratorium2)

XIII-XV - wyższe 4
16 Starszy inspektor nadzoru inwestycyjnego XIII-XV do 5 wyższe 6
17 Inspektor nadzoru inwestycyjnego

Specjalista

XII-XIV do 4 wyższe 4
18 Weryfikator dokumentacji technicznej2) VIII-XI - wyższe 4
19 Kierownik sekcji bhp2) VIII-XI - wyższe 4
20 Kierownik warsztatu IX-XII do 3 średnie 4
21 Zastępca kierownika działu, wydziału lub komórki równorzędnej X-XIV do 2 średnie 2
22 Zastępca kierownika warsztatu lub magazynu VIII-XI do 2 średnie 3
23 Aparaturowy stacji uzdatniania wody X-XII - zasadnicze o wymaganym profilu 2
24 Automatyk X-XII - zasadnicze o wymaganym profilu -
25 Elektromonter

Palacz kotłów wysokoprężnych

Monter aparatury kontrolno-pomiarowej

VI-XI - zasadnicze -
26 Elektryk, murarz kotłowy V-X - zasadnicze -
27 Betoniarz, brukarz, blacharz IV-VIII - zasadnicze -
28 Pomocnik palacza kotłów wysokoprężnych

Maszynista gospodarki wodnej

V-IX - zasadnicze -
29 Maszynista kotłów XII-XIII średnie 2
Spawacz z uprawnieniami Urzędu Dozoru Technicznego

Spawacz-monter

- zasadnicze o wymaganym profilu
30 Operator sprzętu, suwnicowy VI-X - zasadnicze -
Mechanik VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
Laborant VI-X - zasadnicze o wymaganym profilu -
Odczytywacz parametrów technicznych IV-VII - zasadnicze o wymaganym profilu -
31 Zbrojarz V-VIII - zasadnicze -
32 Pomocnik odczytywacza parametrów technicznych III-IV - zasadnicze -

XI. Stanowiska wspólne dla wszystkich jednostek

1 2 3 4 5 6
1 Starszy mistrz XI-XIV do 3 średnie o wymaganym profilu + tytuł mistrza 5
Kierownik dyspozytorni średnie
2 Mistrz X-XIII do 2 średnie o wymaganym profilu + tytuł mistrza 3
2a Leśniczy IX-XIII do 2 średnie o wymaganym profilu 3
3 Majster budowy X-XII do 2 zasadnicze 1
4 Starszy inspektor

Starszy statystyk

X-XII - średnie 5
5 Inspektor Starszy księgowy IX-XI - średnie 4
6 Rzemieślnik specjalista IX-XI - zasadnicze 2
6a Drwal VI-XI - podstawowe -
7 Księgowy IX-X - średnie -
8 Kierownik magazynu IX-X do 2 średnie 3
9 Konserwator maszyn i urządzeń VII-X - zasadnicze -
10 Kosztorysant VII-X - średnie 3
11 Starszy rzemieślnik VII-X - zasadnicze 1
11a Gajowy VI-X - zasadnicze -
12 Starszy referent

Starszy magazynier, planista, statysta

VII-IX - średnie 1
13 Kierownik kancelarii, archiwum, powielarni VIII-IX do 2 średnie 3
14 Kasjer VIII-IX - średnie 1
15 Sekretarka, intendent, starsza maszynistka VIII-IX - średnie -
16 Rzemieślnik VII-IX - zasadnicze -
16a Spawacz elektryczno-gazowy V-XI - zasadnicze + uprawnienia -
17 Maszynistka, kreślarz, magazynier VII-VIII - średnie -
17a Zwrotniczy

Ustawiacz pociągów

VII-VIII - zasadnicze -
18 Operator urządzeń powielających VI-VIII - podstawowe -
19 Referent VI-VII - średnie -
20 Telefonistka, teletypistka V-VI - podstawowe -
21 Pomoc techniczna, laboratoryjna III-V - zasadnicze -
22 Laborant IV-V - zasadnicze -
23 Pomoc biurowa, rzemieślnik III-IV - zasadnicze -
24 Palacz c.o., kotłowy V-VIII - podstawowe -
25 Robotnik gospodarczy

Pomocnik palacza

IV-VII - podstawowe -
26 Doradca, portier IV-V - podstawowe -
27 Sprzątaczka III-IV - podstawowe -
28 Goniec II-IV - podstawowe -
29 Kierownik autobusu VIII-XI - według odrębnych przepisów
30 Kierowca samochodu ciężarowego: według odrębnych przepisów
- do 3,5 tony V-IX -
- powyżej 3,5 tony do 13 ton VII-X -
- powyżej 13 ton VIII-XI -
31 Kierowca ciągnika V-IX - według odrębnych przepisów
32 Kierowca samochodu osobowego V-VIII - według odrębnych przepisów
33 Kierowca transportu wewnętrznego IV-VII - według odrębnych przepisów
33a Maszynista lokomotywy

Kopacz

Ładowacz

V-IX zasadnicze -
34 Motorniczy tramwaju VIII-XI - według odrębnych przepisów
35 Wydawca paliw, sprzedawca biletów VI-VII - zasadnicze lub podstawowe -
36 Pilot zajezdniowy IV-VI - wyszkolenie kursowe -
37 Robotnik magazynowy zajezdniowy

Manewrowy-przetokowy

V-VI - wyszkolenie kursowe -
38 Telemonter, mechanik maszyn precyzyjnych VI-VIII - zasadnicze i uprawnienia kwalifikacyjne 2
39 Maszynista operator VII-IX - zasadnicze i uprawnienia kwalifikacyjne 2
40 Dyspozytor, kontroler ruchu VIII-X - zasadnicze 3
41 Kontroler biletowy VII-VIII - średnie 2
42 Mechanik napraw pojazdów samochodowych VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
43 Mechanik napraw pojazdów trakcji elektrycznej VI-XI - zasadnicze o wymaganym profilu -
Monter nawierzchni kolejowych V-XI - zasadnicze -

1) Starszemu inspektorowi i inspektorowi nadzoru inwestorskiego dodatek funkcyjny przysługuje tylko za czas wykonywania czynności nadzoru inwestorskiego.

2) Pracownikom z wykształceniem średnim maksymalne wynagrodzenie zasadnicze obniża się o jedną kategorię.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  14 ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU ZA PRACĘ W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA, UCIĄŻLIWYCH LUB NIEBEZPIECZNYCH ORAZ RODZAJE PRAC W POSZCZEGÓLNYCH STOPNIACH SZKODLIWOŚCI DLA ZDROWIA, UCIĄŻLIWOŚCI ORAZ PRAC NIEBEZPIECZNYCH

1. Do pierwszego stopnia szkodliwości dla zdrowia lub szczególnej uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

2) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

3) w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stała temperatura powyżej 25oC lub poniżej 10oC,

4) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w błocie lub w bezpośrednim kontakcie z wodą,

5) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone, np. spawanie, hartowanie,

6) w warunkach narażenia na wibrację ogólną,

7) w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

8) przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych,

9) w kontakcie z nieczystościami stałymi i płynnymi,

10) w kontakcie ze zwłokami zmarłych

2. Do drugiego stopnia szkodliwości dla zdrowia lub szczególnej uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

2) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,

3) w warunkach narażenia na hałas,

4) w obniżonym lub podwyższonym ciśnieniu wynikającym z procesu technologicznego,

5) w warunkach narażenia na działanie miejscowej wibracji, np. używanie ręcznych narzędzi pneumatycznych,

6) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2000 kcal dla mężczyzn i 1200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

7) w warunkach narażenia na działanie hormonów i antybiotyków, powodujących zaburzenia czynności fizjologicznych organizmu, oraz innych czynników o analogicznym jak te hormony i antybiotyki działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez Instytut Medycyny Pracy.

3. Do trzeciego stopnia szkodliwości dla zdrowia lub szczególnej uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

2) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300 000 MHz w strefie zagrożenia.

4. Do trzeciego stopnia zalicza się szczególnie niebezpieczne prace:

1) na wysokości powyżej 2 m i w wykopach o głębokości poniżej 2 m, uznane za niebezpieczne w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy,

2) związane z wytwarzaniem, stosowaniem, magazynowaniem i transportowaniem gazów i materiałów wybuchowych,

3) wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni itp., których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia,

4) przy urządzeniach elektroenergetycznych, znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V, wykonywane zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie pracy w energetyce,

5) związane z załadunkiem i rozładunkiem paliw płynnych oraz z ich transportem,

6) pod ziemią lub pod wodą.

5. Do czwartego stopnia szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane z benzydyną, alfa i beta naftyloaminą, chlorkiem winylu oraz innymi czynnikami o analogicznym jak te substancje działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez Instytut Medycyny Pracy.

6. Prace określone w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w ust. 2 pkt 1-3 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub innych obowiązujących normach higienicznosanitarnych.

7. Podstawę przyznania dodatku za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia stanowią wyniki badań środowiskowych przeprowadzonych przez jednostkę upoważnioną do tego rodzaju badań.

8. W przypadku jednoczesnego występowania uprawnienia do dodatków z tytułu prac wykonywanych w różnych stopniach szkodliwości dla zdrowia i uciążliwości lub niebezpieczeństwa stosuje się tylko jeden dodatek o najwyższej stawce.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKÓW ZA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH

1. Dodatek za znajomość języków obcych, zwany dalej dodatkiem, przyznaje się pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym posługiwanie się językiem obcym jest niezbędne do wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków służbowych pracownika.

2. Dodatek przyznaje kierownik jednostki w wysokości uzależnionej od stopnia wykorzystania znajomości języka obcego na stanowisku pracy.

3. Warunkiem przyznania dodatku jest posiadanie przez pracownika zaświadczenia potwierdzającego złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu ze znajomości języka obcego przed resortową komisją egzaminacyjną.

4. Od składania egzaminu, o którym mowa w ust. 3, zwolnieni są pracownicy mający:

1) dyplom ukończenia wydziału filologicznego szkoły wyższej,

2) uprawnienia tłumacza w zakresie danego języka obcego, przyznane na podstawie odrębnych przepisów,

3) dyplom ukończenia wyższej uczelni lub szkoły średniej za granicą, w których językiem wykładowym był język obcy, za którego znajomość pracownik ma pobierać dodatek.

5. Złożenie egzaminu, o którym mowa w ust. 3, uprawnia do dodatku przez okres 5 lat. Warunkiem przyznania dodatku po upływie tego okresu jest ponowne złożenie egzaminu. Nie dotyczy to pracowników, którzy złożyli egzamin z wynikiem co najmniej dobrym.

6. Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.

7. Dodatek przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

8. Dodatek może być przyznany od pierwszego dnia miesiąca następującego po:

1) złożeniu przez pracownika egzaminu z wynikiem pozytywnym,

2) przedłożenia dokumentów uzasadniających zwolnienie pracownika od składania egzaminu.

9. Prawo do otrzymania dodatku wygasa z końcem miesiąca, w którym pracownik:

1) przestał wykonywać czynności lub zajmować stanowisko uzasadniające otrzymywanie dodatku,

2) uzyskał negatywną ocenę z ponownie składanego egzaminu.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  15 TABELA ROZPIĘTOŚCI PUNKTOWYCH DLA POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII ZASZEREGOWANIA

Kategoria zaszeregowania Liczba punktów
I do 20
II 21-35
III 36-50
IV 51-65
V 66-80
VI 81-95
VII 96-110
VIII 111-125
IX 126-140
X 141-160
XI 161-180
XII 181-200
XIII 201-220
XIV 221-240
XV 241-260
XVI 261-280
XVII 281-300
XVIII 301-320
XIX 321-340
XX 341-365
XXI 366-390
*Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.96.24.110) nin. zarządzenie zachowuje moc do czasu objęcia pracowników, których jego przepisy dotyczą i w zakresie przedmiotu w nich normowanego - postanowieniami układu zbiorowego pracy lub innymi przepisami prawa pracy.

Z dniem 1 lipca 1996 r. w stosunku do pracowników określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 lipca 1996 r. w sprawie zasad wynagradzania i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej (Dz.U.96.95.437) niniejsze zarządzenie utraciło moc na podstawie § 18 tego rozporządzenia.

1 § 1 pkt 1, zdanie na końcu dodane przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
4 § 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
5 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 8 lutego 1994 r. (M.P.94.12.102) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
6 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (M.P.95.36.432) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.
7 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (M.P.95.36.432) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.
8 § 12 ust. 7 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 8 lutego 1994 r. (M.P.94.12.102) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
9 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 8 lutego 1994 r. (M.P.94.12.102) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
10 § 16a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
11 § 16b dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
12 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 maja 1993 r. (M.P.93.28.298) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 8 lutego 1994 r. (M.P.94.12.102) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r., z tym że tabela II wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 3 zarządzenia z dnia 21 października 1994 r. (M.P.94.58.498) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 3 zarządzenia z dnia 18 stycznia 1995 r. (M.P.95.4.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (M.P.95.36.432) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 18 października 1995 r. (M.P.95.54.592) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1995 r.

13 Załącznik nr 3, tabele IV, VII, IX, X, XI zmienione przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
14 Załącznik nr 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.
15 Załącznik nr 6 dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (M.P.93.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1992 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.24.176

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady wynagradzania pracowników jednostek sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej przy urzędach organów administracji państwowej i samorządowej.
Data aktu: 01/07/1992
Data ogłoszenia: 30/07/1992
Data wejścia w życie: 30/07/1992, 01/06/1992