Mieszkalnictwo.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 czerwca 1992 r.
w sprawie mieszkalnictwa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że przerwanie błędnego koła dotychczasowego rozwoju mieszkalnictwa może i musi być dokonane - tu i teraz - wspólnym obywatelskim staraniem całego społeczeństwa, wszystkich organów państwa i samorządu terytorialnego.

Mieszkalnictwo powinno wreszcie zostać włączone w krwioobieg gospodarki rynkowej. Powodzenie gruntownej reformy mieszkalnictwa może być jednak osiągnięte tylko na gruncie społecznego przyzwolenia.

Gwarancje skuteczności dla polskiej reformy mieszkaniowej - łącznie z dalszym przeznaczeniem nie mniejszych środków publicznych na potrzeby mieszkalnictwa - powinno być społeczeństwu udzielone wspólnie i zgodnie przez władze rządowe i samorządowe oraz obie izby parlamentu i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako długoterminowe zobowiązanie nie podlegające uchyleniu, bez względu na ewentualne zmiany powodowane wynikami kolejnych wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża stanowczo wolę swego czynnego uczestnictwa i wzięcia współodpowiedzialności za rozwiązanie polskiej kwestii mieszkaniowej w warunkach społecznej gospodarki rynkowej. Dlatego ze swej strony przynajmniej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje gotowość udzielania oczekiwanych gwarancji, a równocześnie podejmuje własną inicjatywę ustawodawczą, obejmującą całość reformy prawodawstwa mieszkaniowego w zakresie społecznym, ekonomicznym i organizacyjno-administracyjnym.

W tym celu, uznając konieczność skrócenia oraz zintegrowania procedury legislacyjnej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołuje niniejszym Komisję Nadzwyczajną do spraw Mieszkalnictwa, do której delegują merytorycznie przygotowanych członków stałe komisje sejmowe: Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, Polityki Społecznej, Przekształceń Własnościowych, Samorządu Terytorialnego oraz Ustawodawczą.

Przedmiotem działania Komisji Nadzwyczajnej będzie przygotowanie i wniesienie pod obrady Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej sukcesywnie od dnia 31 października do dnia 15 grudnia 1992 r. zestawu ustaw, których uchwalenie stworzy wszechstronne możliwości skutecznego rozwiązywania polskiej kwestii mieszkaniowej w latach dziewięćdziesiątych. Do zadań Komisji Nadzwyczajnej należeć będzie także rozpatrywanie związanych z mieszkalnictwem projektów ustaw wnoszonych ewentualnie przez Rząd, Senat lub Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm wyraża nadzieję podjęcia z Prezydentem i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej zgodnego współdziałania na polu reformy mieszkalnictwa, a także zobowiązuje Rząd do zapewnienia Komisji Nadzwyczajnej niezbędnej pomocy i obsługi przyspieszonego procesu legislacyjnego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się również do środowisk samorządu terytorialnego i zawodowego, do wszelkich instytucji i stowarzyszeń społecznych o wnoszenie konstruktywnych propozycji na rzecz nowego prawodawstwa, warunkującego długo oczekiwaną reformę polskiego mieszkalnictwa.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024