Proces ujawniania byłych współpracowników SB i UB.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 czerwca 1992 r.
w sprawie procesu ujawniania byłych współpracowników SB i UB.

I.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że konieczność usunięcia byłych pracowników i współpracowników UB i SB z ważnych w Państwie funkcji publicznych oraz stworzenia przesłanek prawnych do nieobejmowania przez te osoby takich funkcji w przyszłości - jest minimalnym postulatem sprawiedliwości i warunkiem bezpiecznego rozwoju demokracji w Polsce.

Tej potrzebie Senat RP dawał wyraz już w uchwale Senatu I kadencji z dnia 19 lipca 1991 r. Zawarta w tej uchwale inicjatywa nie została podjęta przez ówczesne władze Państwa, ze wszelkimi negatywnymi tego skutkami.

II.
Realizacja uchwały Sejmu z dnia 28 maja 1992 r. wymaga uchwalenia odpowiedniej ustawy.

Senat RP zobowiązuje Komisję Praw Człowieka i Praworządności, Komisję Inicjatyw i Prac Ustawodawczych oraz Komisję Konstytucyjną do rozpoczęcia niezwłocznie prac, których wyniki stworzyłyby podstawę do podjęcia przez Senat inicjatywy ustawodawczej.

Senat zobowiązuje Ministra Spraw Wewnętrznych do udostępnienia upoważnionym przedstawicielom wymienionych komisji wszelkich materiałów niezbędnych przy pracy nad inicjatywą.

Sprawozdanie z tych prac powinno być przedstawione Senatowi w ciągu czterech tygodni.

III.
Senat RP stwierdza, że:
1)
naruszenie tajemnicy państwowej, którą objęte są informacje przedstawione przez Ministra Spraw Wewnętrznych w wykonaniu uchwały Sejmu z dnia 28 maja 1992 r. - nie zwalnia z obowiązku dotrzymywania nadal tej tajemnicy,
2)
informacje udzielone przez Ministra Spraw Wewnętrznych są wyłącznie informacjami o treści zapisów o zasobach archiwalnych. Nie przesądzają więc kwestii, czy osoba tam zapisana była rzeczywiście współpracownikiem UB lub SB.
IV.
Senat RP zwraca się do Marszałka Sejmu o udostępnienie Senatowi materiałów i wyników prac Komisji powołanej przez Sejm do zbadania wykonania przez Ministra Spraw Wewnętrznych uchwały Sejmu z dnia 28 maja 1992 r. Jest to niezbędne z tej racji, że problemy objęte pracami Komisji dotyczą również niektórych członków Senatu.
V.
Bezpieczne zachowanie całości zasobów archiwalnych MSW jest ważne dla bezpieczeństwa Państwa. Dlatego Senat zwraca się do Prokuratora Generalnego RP o wszczęcie energicznego śledztwa w sprawie niszczenia akt MSW w latach 1988-1992 oraz informowanie Senatu o przebiegu i wynikach tego śledztwa.
VI.
Senat zobowiązuje Komisję Regulaminową Senatu do udzielenia prawnie możliwej pomocy tym senatorom, których prawa przez wykonanie uchwały sejmowej z dnia 28 maja 1992 r. zostały naruszone.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.19.139

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Proces ujawniania byłych współpracowników SB i UB.
Data aktu: 17/06/1992
Data ogłoszenia: 30/06/1992