Traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 lipca 1991 r.
w sprawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

1.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza wolę kształtowania bliskich i przyjaznych stosunków Polski z USA oraz wzmocnienia mechanizmów współpracy gospodarczej, które winny służyć rozwojowi Polski i zapewnieniu należnego jej miejsca w partnerskich stosunkach międzynarodowych. Traktat, zapewniając ochronę dóbr producenta i twórcy, winien zarazem sprzyjać zainteresowaniu firm amerykańskich inwestowaniem w Polsce.
2.
W świetle uwag i wniosków zgłoszonych w trakcie postępowania ratyfikacyjnego, Sejm zobowiązuje rząd do podjęcia działań, które polepszą sytuację polskich eksporterów na rynku amerykańskim poprzez zwiększenie kwot importowych oraz zaprzestanie kwalifikowania Polski wciąż jako kraju o gospodarce kontrolowanej przez państwo.
3.
Sejm zdaje sobie sprawę ze znaczenia obciążeń, jakie w rezultacie nowej regulacji mogą powstać dla polskiej gospodarki, zwłaszcza w postaci wzrostu opłat za korzystanie z amerykańskiej własności intelektualnej oraz wzrostu kosztów importu leków i innych produktów. Koszty takie ponosi każdy kraj wchodzący w globalny system gospodarczy i przyjmujący światowe standardy wobec użytkowników dóbr chronionych. Obciążenia te należy widzieć we właściwych proporcjach i w ścisłym powiązaniu z korzyściami, jakie Traktat przyniesie.
4.
Sejm uznaje, iż postanowienia Traktatu nie mogą obowiązywać wstecz. Postanowienia Traktatu dotyczą wyłącznie inwestycji podjętych po wejściu Traktatu w życie. W szczególności postanowienia Traktatu nie mogą stanowić podstawy do żądania wycofania z użycia programów komputerowych będących w dniu wejścia w życie Traktatu w posiadaniu użytkowników, bez względu na sposób ich uzyskania.
5.
Sejm przyjmuje, iż poziom ochrony programów komputerowych wymagany przez Traktat jest zgodny ze stopniem ochrony przyjętym w dyrektywie EWG z 14 maja 1991 r. W szczególności w kwestii dekompilacji programów komputerowych stosowanie wyjątków przewidzianych w art. 6 wyżej wymienionej dyrektywy jest zgodne z postanowieniami Traktatu.
6.
Traktat nie może być interpretowany jako ograniczenie prawa stron do podejmowania środków ochrony bilansu płatniczego, zgodnie z postanowieniami wielostronnych umów międzynarodowych. Rząd winien dążyć do praktycznej wykładni umożliwiającej podejmowanie środków dla ochrony bilansu płatniczego Polski.
7.
Sejm uznaje, że przewidziana w Aneksie nr 1 instytucja przejściowej ochrony patentowej produktów obowiązywać będzie co najwyżej do momentu wprowadzenia ochrony wymienionych tam produktów w Polsce. Traktat wymaga od Polski zapewnienia ochrony przejściowej na produkty, które nie są obecnie objęte patentami zgodnie z prawem polskim, a które spełniają określone kryteria ustanowione w liście towarzyszącym. Należy przez to rozumieć, iż przejściową ochronę może otrzymać zagraniczny posiadacz patentu, jeżeli uruchomi produkcję w Polsce. Nie mogą natomiast uzyskać przejściowej ochrony dobra importowane.
8.
Sejm uznaje, iż postanowienia Traktatu ograniczające możliwości ustanawiania licencji przymusowej nie dotyczą działań w interesie publicznym, zwłaszcza dla ochrony zdrowia i środowiska, a także bezpieczeństwa kraju.
9.
W związku z trudnościami we wprowadzeniu na czas wymaganych przez Traktat zmian w ustawodawstwie polskim Sejm oczekuje, iż rząd uzyska zrozumienie strony amerykańskiej co do nietraktowania tej zwłoki jako naruszenia postanowień Traktatu. Jednocześnie Sejm zobowiązuje Rząd do przyspieszenia prac nad projektami nowych ustaw i nowelizacji prawa autorskiego, wynalazczego, o ochronie układów scalonych i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
10.
Sejm uznaje, iż Traktat nie ogranicza swobody stanowiska Polski w GATT oraz zasady równości w zakresie prawnych środków ochrony rynku każdej ze stron przed nadmiernie rosnącym importem.
11.
Sejm widzi potrzebę podjęcia po ratyfkacji rozmów ze stroną amerykańską na temat przedłużenia terminów wprowadzania ochrony patentowej produktów farmaceutycznych, chemicznych i spożywczych do czasu, gdy wymagać tego będzie umowa o stowarzyszeniu między polską a EWG.

W miarę wykonywania postanowień Traktatu mogą pojawiać się kwestie wymagające dodatkowej interpretacji. Winna ona być dokonywana wspólnie ze stroną amerykańską, zarówno przed wymianą dokumentów ratyfikacyjnych, jak i po wejściu Traktatu w życie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, iż w duchu nowych, aktywnych stosunków przyjaźni Polski z USA możliwe będą wskazane w uchwale wykładnie i praktyczny sposób wdrożenia Traktatu, sprzyjające rozwojowi Polski na zasadzie suwerenności, partnerskiej równości i obustronnych korzyści.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.27.191

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
Data aktu: 26/07/1991
Data ogłoszenia: 30/08/1991