Zasady przyznawania nagród jubileuszowych funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej.

UCHWAŁA Nr 80
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 maja 1991 r.
w sprawie zasad przyznawania nagród jubileuszowych funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej.

Na podstawie art. 111 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179), art. 98 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180) oraz art. 115 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", przysługują nagrody jubileuszowe za wieloletnią służbę w wysokości:
1)
po 20 latach służby - 75%,
2)
po 25 latach służby - 100%,
3)
po 30 latach służby - 150%,
4)
po 35 latach służby - 200%,
5)
po 40 latach służby - 300%

miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym, z wyjątkiem dodatku rodzinnego, zwanego dalej "uposażeniem".

2.
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi uposażenie przysługujące funkcjonariuszowi w dniu wypłaty nagrody lub uposażenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody, jeżeli byłoby to dla funkcjonariusza korzystniejsze.
§  2.
Do okresu służby, o którym mowa w § 1 ust. 1, wlicza się:
1)
okres służby i pracy, uwzględniane przy ustalaniu wysługi lat warunkującej wzrost uposażenia zasadniczego funkcjonariusza,
2)
inne okresy uwzględniane przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących w stosunku do pracowników.
§  3.
1.
Funkcjonariusz nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.
2.
Wypłata nagrody powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez funkcjonariusza prawa do nagrody, z zastrzeżeniem ust. 4-7.
3.
Funkcjonariusz jest obowiązany udowodnić swoje prawo do nagrody, jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
4.
Wypłata nagrody jubileuszowej dla funkcjonariusza, który nabył do niej prawo w okresie pobytu na urlopie wychowawczym, następuje niezwłocznie po zakończeniu urlopu.
5.
Wypłatę nagrody zawiesza się funkcjonariuszowi, który nabył do niej prawo w okresie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego, dyscyplinarnego lub przed sądem honorowym - do czasu zakończenia tego postępowania.
6.
Wypłatę nagrody zawiesza się również funkcjonariuszowi, który nabył do niej prawo w okresie odbywania kary ograniczenia wolności oraz w okresie, na który orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
7.
W przypadkach, o których mowa w ust.5 i 6, nagrodę wypłaca się niezwłocznie po ustaniu przyczyny zawieszenia, z zastrzeżeniem § 4.
§  4.
Funkcjonariusz traci prawo do nagrody w razie zwolnienia ze służby wskutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu, wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby lub obniżenia stopnia na wniosek sądu honorowego.
§  5.
Funkcjonariuszowi zwalnianemu ze służby w związku z nabyciem uprawnień do emerytury lub renty inwalidzkiej, któremu do nabycia prawa do nagrody brakuje nie więcej niż 12 miesięcy, licząc od dnia zwolnienia, nagrodę wypłaca się w dniu zwolnienia ze służby.
§  6.
1.
Funkcjonariuszowi, który w dniu udokumentowania prawa do nagrody nabywa prawo do dwóch lub więcej nagród, wypłaca się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
2.
Funkcjonariuszowi, który nabędzie prawo do nagrody wyższego stopnia w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia, w którym udokumentował swoje prawo do nagrody niższego stopnia, wypłaca się w terminie określonym w § 3 ust. 2 nagrodę niższą, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
§  7.
Przepisy § 6 mają odpowiednie zastosowanie do funkcjonariuszy, którzy z tytułu wejścia w życie uchwały nabywają prawo do dwóch lub więcej nagród oraz gdy prawo do nagrody wyższego stopnia nabywają w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia prawa do nagrody niższego stopnia.
§  8.
Traci moc uchwała nr 32 Rady Ministrów z dnia 18 marca 1986 r. w sprawie nagród jubileuszowych dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 10 maja 1991 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024