Zasady bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji partii lub ugrupowań politycznych, komitetów obywatelskich bądź innych organizacji lub instytucji popierających zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin.

ZARZĄDZENIE
GENERALNEGO KOMISARZA WYBORCZEGO
z dnia 7 kwietnia 1990 r.
w sprawie zasad bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji partii lub ugrupowań politycznych, komitetów obywatelskich bądź innych organizacji lub instytucji popierających zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin.

Na podstawie art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się zasady, na których partie lub ugrupowania polityczne, komitety obywatelskie bądź inne organizacje lub instytucje popierające zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, zarządzonych na 27 maja 1990 r., mają bezpłatny dostęp do państwowego radia i telewizji, w brzmieniu określonym w załączniku do zarządzenia.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio w razie przeprowadzania wyborów ponownych albo wyborów uzupełniających do rad gmin.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY BEZPŁATNEGO DOSTĘPU DO PAŃSTWOWEGO RADIA I TELEWIZJI W WYBORACH DO RAD GMIN

§  1.
Partiom lub ugrupowaniom politycznym, komitetom obywatelskim bądź innym organizacjom lub instytucjom popierającym zgłoszonych kandydatów na radnych, zwanym dalej "ugrupowaniami", przysługuje bezpłatny dostęp do programów emitowanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i lokalne rozgłośnie telewizyjne, podległe Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".
§  2.
Dostęp do programów, o których mowa w § 1 (czas antenowy), przysługuje ugrupowaniom wyróżniającym się nazwą, jeżeli zgłosiły kandydatów na radnych lub listy kandydatów na radnych. Czas antenowy przysługuje w dwóch etapach kampanii wyborczej:

- od 17 do 30 kwietnia 1990 r.,

- od 1 do 26 maja 1990 r.

§  3.
W okresie od 17 do 30 kwietnia 1990 r.:
1)
w terminie do 14 kwietnia 1990 r. – ugrupowania, które zgłosiły kandydatów na radnych lub listy kandydatów na radnych, mogą uzyskać czas antenowy na podstawie wniosku złożonego wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu, właściwemu ze względu na siedzibę terytorialnej komisji wyborczej, do której nastąpiło zgłoszenie; do wniosku dołącza się kopię zgłoszenia kandydata lub kopię listy kandydatów,
2)
czas antenowy przyznaje się według zasady równości: każdemu ugrupowaniu przysługuje w tym samym wymiarze i z tą samą częstotliwością emisji,
3)
o pierwszeństwie do emisji audycji, w ramach przyznanego czasu antenowego, decyduje kolejność złożonych wniosków,
4)
w razie złożenia wniosku po dniu 14 kwietnia 1990 r., ugrupowaniu może być przyznany czas antenowy w miarę możliwości, zwłaszcza wynikających z zasady ustalonej w pkt 2.
§  4.
W okresie od 1 do 26 maja 1990 r.:
1)
w terminie do 30 kwietnia 1990 r. – ugrupowania, które zgłosiły kandydatów na radnych lub listy kandydatów na radnych zgłaszają wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu, właściwemu ze względu na siedziby terytorialnych komisji wyborczych, które zarejestrowały kandydatów lub listy, gotowość do korzystania z czasu antenowego, przedkładając wystawione przez komisje zawiadomienia o rejestracji oraz wykazy zarejestrowanych kandydatów,
2)
zgłoszenie powinno być podpisane przez właściwy organ ugrupowania, a w razie jego braku – przez osoby uprawnione do składania oświadczeń w sprawie zgłoszenia kandydata lub przez pełnomocnika listy,
3)
czas antenowy przyznaje się proporcjonalnie do liczby kandydatów (ogółem zarejestrowanych w okręgach jednomandatowych oraz na listach kandydatów) zgłoszonych przez poszczególne ugrupowania na obszarze poszczególnych województw objętych zasięgiem działania danej rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego,
4)
proporcje ustalone w myśl zasady wymienionej w pkt 3 bierze się pod uwagę przy ustalaniu czasu i częstotliwości emisji przyznawanych ugrupowaniu,
5)
w razie zgłoszenia po dniu 30 kwietnia 1990 r., czas antenowy przyznaje się w miarę możliwości.
§  5.
Podziału czasu antenowego dokonują wspólnie wojewódzcy komisarze wyborczy, działający na obszarze objętym zasięgiem rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego, w porozumieniu z dyrektorami tej rozgłośni i ośrodka.
§  6.
Wojewódzki komisarz wyborczy informuje ugrupowania, które przedłożyły mu wnioski oraz zgłoszenia, o przyznanym czasie antenowym i proponowanych terminach jego realizacji, odrębnie w odniesieniu do radia i do telewizji.
§  7.
Czas antenowy nie może być krótszy niż:

- w radio trzy minuty,

- w telewizji dwie minuty.

§  8.
Wojewódzki komisarz wyborczy niezwłocznie podaje do wiadomości publicznej za pośrednictwem lokalnej prasy informacje o:
1)
zasięgu działania rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego, w których wykorzystywane będą przyznawane przez niego czasy antenowe,
2)
ogólnym czasie antenowym, przeznaczonym na kampanię wyborczą,
3)
czasie antenowym przyznanym poszczególnym ugrupowaniom.

Informację, o której mowa w pkt 1, podaje się na podstawie danych przekazanych przez Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja", a o której mowa w pkt 2 – na podstawie ustaleń Generalnego Komisarza Wyborczego z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".

§  9.
1.
W przypadku wspólnego złożenia wniosku lub zgłoszenia przez dwa lub więcej ugrupowań, przyznaje się wspólny czas antenowy, stanowiący sumę czasu antenowego przysługującego każdemu ugrupowaniu w myśl zasad wymienionych w § 3 i 4.
2.
Ugrupowania mogą łączyć przyznane im czasy antenowe i wykorzystywać je wspólnie.
3.
Czas antenowy może być odstępowany na rzecz innego ugrupowania, jeżeli jego wykorzystanie przysługuje w tej samej rozgłośni lub ośrodku.
§  10.
1.
Ugrupowania w ramach przyznanego czasu antenowego mają w szczególności prawo do emitowania programów wyprodukowanych we własnym zakresie lub do bezpośrednich wystąpień swoich przedstawicieli bądź popieranych kandydatów na radnych albo w programach publicystyczno-informacyjnych, które na zgłoszone uprzednio życzenie mogą być prowadzone przez pracownika rozgłośni radiowej lub ośrodka telewizyjnego.
2.
Ugrupowania ustalają z dyrektorami rozgłośni i ośrodków szczegółowe warunki techniczno-organizacyjne emisji audycji w ramach przyznanego czasu antenowego.
3.
Programy wyprodukowane przez ugrupowania we własnym zakresie należy dostarczać do rozgłośni lub ośrodka najpóźniej na 24 godziny przed emisją.
§  11.
Wykorzystując przyznany czas antenowy, należy mieć na względzie przepisy rozdziału 9 Ordynacji wyborczej do rad gmin o kampanii wyborczej.
§  12.
Programy ogólnopolskie państwowego radia i telewizji nie prowadzą kampanii wyborczej na rzecz jakiegokolwiek ugrupowania. W okresie kampanii wyborczej mogą być jedynie emitowane programy edukacyjne i informacyjne dotyczące samorządu terytorialnego oraz ordynacji wyborczej do rad gmin.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.13.108

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji partii lub ugrupowań politycznych, komitetów obywatelskich bądź innych organizacji lub instytucji popierających zgłoszonych kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin.
Data aktu: 07/04/1990
Data ogłoszenia: 07/04/1990
Data wejścia w życie: 07/04/1990