Zasady wynagradzania autorów utworów fotograficznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 sierpnia 1989 r.
w sprawie zasad wynagradzania autorów utworów fotograficznych.

Na podstawie art. 33 § 1 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234, z 1975 r. Nr 34, poz. 184 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wysokość wynagrodzeń autorów utworów fotograficznych za wykonanie lub wykorzystanie tych utworów ustala się umownie.
§  2.
Wynagrodzenie autora ustalone w umowie ulega corocznemu podwyższeniu o taki procent, o jaki wzrasta przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce uspołecznionej w roku poprzedzającym rok podwyżki, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim na podstawie odrębnych przepisów.
§  3.
Umowa o wykonanie lub wykorzystanie utworu fotograficznego wymaga formy pisemnej.
§  4.
Umowa o wykonanie lub wykorzystanie utworu powinna określać charakter i rodzaj utworu, sposób jego wykorzystania oraz wynagrodzenie autora.
§  5.
Umowa o wykonanie utworu powinna określać termin dostarczenia utworu przez autora i przyjęcia utworu przez zamawiającego oraz sposób płatności wynagrodzenia.
§  6.
Wynagrodzenie za wykonanie utworu powinno odpowiadać jego wartości, wkładowi pracy twórczej oraz sumie niezbędnych kosztów poniesionych przez autora.
§  7.
1.
Wynagrodzenie autora ustalone w umowie o wykonanie utworu obejmuje należności za:
1)
wykonanie utworu przy użyciu środków i materiałów własnych,
2)
przeniesienie prawa własności egzemplarza utworu; nie dotyczy to negatywu i pozytywu odwracalnego.
2.
Jeżeli do powstania utworu konieczne jest wykonanie prac z zakresu innych dziedzin twórczości, za prace te stosuje się wynagrodzenie przewidziane dla tych dziedzin.
§  8.
W razie wykonywania utworu poza miejscem zamieszkania, autorowi przysługują diety i inne należności na zasadach przewidzianych dla pracowników państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu podróży służbowych.
§  9.
1.
Jeżeli charakter utworu tego wymaga, zamawiający powinien na koszt własny:
1)
dostarczyć założenia koncepcyjne i przedmioty stanowiące temat utworu,
2)
uzyskać zezwolenie na fotografowanie obiektów,
3)
udostępnić odpowiednie pomieszczenie, urządzenia i środki transportu,
4)
umożliwić nabycie materiałów trudno dostępnych, zapewnić konsultacje specjalistyczne, organizację planu zdjęciowego oraz modele, statystów i pomoc techniczną.
2.
Strony ustalają w umowie rodzaje i terminy realizacji świadczeń, o których mowa w ust. 1. Niewywiązywanie się zamawiającego z warunków określonych w ust. 1 uprawnia autora do żądania przedłużenia terminu wykonania utworu.
§  10.
W umowie o wykonanie utworu strony stanowią o prawie własności negatywu i pozytywu odwracalnego; w braku wyraźnego rozstrzygnięcia pozostają one własnością autora. Przeniesienie prawa własności egzemplarza utworu nie powoduje przeniesienia praw autorskich na zamawiającego.
§  11.
1.
Wynagrodzenie autora za wykonanie utworu płatne jest w następujący sposób:
1)
nie mniej niż 25% wynagrodzenia - w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy,
2)
pozostała część wynagrodzenia - w terminie 14 dni od daty przyjęcia utworu.
2.
Autor może zrezygnować z zaliczki.
§  12.
1.
W razie niedostarczenia utworu w terminie określonym w umowie, zamawiający może wyznaczyć na piśmie autorowi termin dodatkowy. Po upływie dodatkowego terminu zamawiający może odstąpić od umowy.
2.
W razie odstąpienia od umowy z powodu niedotrzymania terminu dostarczenia utworu, autor obowiązany jest zwrócić zamawiającemu otrzymaną zaliczkę.
§  13.
1.
Zamawiający zawiadamia autora na piśmie, w terminie 30 dni od daty dostarczenia mu utworu, o przyjęciu lub nieprzyjęciu utworu albo uzależnia przyjęcie utworu od wykonania przez autora w wyznaczonym w piśmie terminie zmian w utworze określonych przez zamawiającego. W wypadkach szczególnych strony mogą ustalić inny termin.
2.
Jeżeli utwór został wykonany zgodnie z umową, zamawiający nie może uzależnić przyjęcia utworu od dokonania zmian.
3.
Zamawiający może odstąpić od umowy w razie nieprzyjęcia utworu lub odmowy autora dokonania żądanych zmian lub niewykonania ich w wyznaczonym terminie. W tym wypadku autorowi przysługuje 25% wynagrodzenia ustalonego w umowie, a w razie poniesienia szczególnie wysokich, uzasadnionych kosztów - do 50% tego wynagrodzenia.
§  14.
Umowa o wykorzystanie utworu powinna określać pole jego eksploatacji, zakres i termin przystąpienia do rozpowszechniania utworu oraz sposób płatności wynagrodzenia.
§  15.
Wynagrodzenie za wykorzystanie utworu powinno odpowiadać jego wartości i pożytkowi społecznemu; przy wykorzystaniu w formie wydania uwzględnia się także rodzaj publikacji i wielkość nakładu.
§  16.
W wypadku umów zawieranych łącznie o wykonanie i wykorzystanie utworu w formie wydania, łączne wynagrodzenie może być ustalone procentowo od wartości całego nakładu, tj. od ceny, po której sprzedaje się publicznie poszczególne egzemplarze wydawnictwa, według zasad określonych w art. 40 § 3 i 4 oraz art. 41 ustawy o prawie autorskim.
§  17.
1.
Wynagrodzenie za wydanie utworu płatne jest w następujący sposób:
1)
nie mniej niż 25% wynagrodzenia - w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy,
2)
pozostała część wynagrodzenia - w terminie 30 dni od daty przystąpienia do rozpowszechniana utworu.
2.
Autor może zrezygnować z zaliczki.
§  18.
1.
Jeżeli umowa o wykorzystaniu utworu dotyczy tylko pierwszego wydania, wydawca jest obowiązany zawiadomić autora na piśmie o zamiarze drukowania kolejnego wydania. Brak pisemnego sprzeciwu autora w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia uważa się za zgodą na kolejne wydanie.
2.
Wynagrodzenie autora za kolejne wydanie równa się wynagrodzeniu z tytułu wykorzystania utworu, ustalonemu za pierwsze wydanie, pomnożonemu przez iloraz wielkości nakładów tych wydań - nowego i pierwszego.
3.
Wynagrodzenie autora za kolejne wydanie jest płatne w ciągu 30 dni od dnia przystąpienia do rozpowszechniania utworu.
§  19.
Wydawca jest obowiązany w sposób zwyczajowa przyjęty zamieścić w publikacji informacje określające jednoznacznie autorów poszczególnych utworów.
§  20.
Jeżeli w tej samej publikacji utwór został wykorzystany wielokrotnie, autorowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu. Nie dotyczy to okładki i obwoluty. Wydawca ma także prawo wykorzystania utworu do druków reklamowych dotyczących tej publikacji.
§  21.
Autorowi przysługuje prawo do nadzoru autorskiego. Za nadzór autorski autor nie otrzymuje wynagrodzenia.
§  22.
Jeżeli przedmiotem umowy o wykorzystanie utworu jest utwór już istniejący, autor - niezależnie od wynagrodzenia za wykorzystanie utworu - otrzymuje wynagrodzenie za jego wykonanie, pod warunkiem złożenia oświadczenia, że utwór nie był publikowany.
§  23.
Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) traci moc uchwała nr 131 Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 1985 r. w sprawie zasad i stawek wynagradzania autorów utworów fotograficznych oraz umów o wykonanie lub wykorzystanie tych utworów (Monitor Polski Nr 23, poz. 172).
§  24.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po tym dniu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Strony mogą dostosować treść umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia do przepisów zarządzenia, jeżeli wykonanie tych umów następuje po dniu jego wejścia w życie.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.30.234

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady wynagradzania autorów utworów fotograficznych.
Data aktu: 10/08/1989
Data ogłoszenia: 31/08/1989
Data wejścia w życie: 31/08/1989