Realizacja wybranych postanowień Sejmu.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 18 marca 1987 r.
w sprawie realizacji wybranych postanowień Sejmu.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza, że realizacja zadań społeczno-gospodarczego rozwoju kraju w istotnej mierze zależy od rzetelnego i terminowego wcielenia w życie postanowień Sejmu. Warunkiem pełnego wykonania zadań w 1987 r. jest ponadto nadrobienie strat powstałych w rezultacie ostatniej zimy oraz osiągnięcie wyraźnej poprawy dyscypliny realizacji tych zadań.
Sejm przyjmuje do aprobującej wiadomości przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli informację o przebiegu i realizacji niektórych ustaw i uchwał Sejmu. Sejm zwraca uwagę na potrzebę konsekwentnej realizacji zadań i wniosków dotyczących:

- dyscyplinowania procesu wdrażania programu rozwoju gospodarki paliwowo-energetycznej;

- przezwyciężania sytuacji kryzysowej w budownictwie mieszkaniowym;

- prawidłowego wykorzystywania przez przedsiębiorstwa mechanizmów ekonomicznych reformy gospodarczej, a zwłaszcza w zakresie kształtowania kosztów płac i cen oraz zdecydowanej poprawy jakości wytwarzanych dóbr i świadczonych usług;

- eliminowania nieprawidłowości występujących w zakresie szeroko pojętej obsługi ludzi pracy przez administracje domów mieszkalnych i przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej oraz placówki handlowe i służby zdrowia.

Sejm, w związku ze zbliżającymi się pracami wiosennymi w rolnictwie, podkreśla konieczność wysiłku całej gospodarki na rzecz pełnej realizacji zaplanowanego zaopatrzenia rolnictwa w środki produkcji. Od tego uzależnione jest utrzymanie na osiągniętym poziomie i rozszerzenie produkcji rolnej.

Sejm stwierdza, że w wielu przypadkach zagrożenia realizacji jego postanowień wynikają z nie skoordynowanych działań, złej organizacji pracy, osłabienia dyscypliny wykonawczej oraz marnotrawienia sił i środków, prowadzącego do nieuzasadnionego wzrostu kosztów i cen. Tłumaczenie często występującej nieudolności obiektywnymi trudnościami rodzi atmosferę niemożności, sprzyja biurokratyzmowi i bezduszności, a w konsekwencji zagraża wykonaniu zadań. Ograniczenie tych zjawisk stanowi istotną rezerwę, której wykorzystanie pozwoliłoby skuteczniej przeciwdziałać trudnościom i niedomaganiom, jakie przy ogólnej tendencji rozwojowej występują w gospodarce i życiu społecznym.

Sejm uważa za konieczne nasilenie swych działań kontrolnych dotyczących realizacji ustaw i uchwał sejmowych. Doniosłą rolę w tych działaniach odgrywa Najwyższa Izba Kontroli oraz Inspekcja Robotniczo-Chłopska. Niezbędne jest także wzmocnienie kontroli rad narodowych nad działalnością terenowych urzędów i instytucji w zakresie realizacji decyzji sejmowych.

Sejm zwraca się do Rządu, do wszystkich organów państwowych, do kierownictw zakładów pracy, do samorządów pracowniczych, organizacji politycznych i związkowych o zintensyfikowanie działań zmierzających do skoordynowanego, zdyscyplinowanego, terminowego wdrażania ustaw i uchwał Sejmu, o wzmożenie dbałości o ich pełną realizację. Szczególne wymagania powinny być stawiane kadrze kierowniczej wszystkich szczebli, a także egzekwowane w stosunku do niej wymogi osobistej odpowiedzialności za realizację powierzonych zadań.

Sejm zwraca się do wszystkich ludzi pracy o powszechną mobilizację na rzecz zlikwidowania ujemnych skutków zimy i powstałych zaległości produkcyjnych, mogących zagrażać wykonaniu tegorocznych zadań społeczno-gospodarczych. Sejm wyraża uznanie tym zakładom i kolektywom pracowniczym, które skutecznie odrabiają straty produkcyjne.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do wszystkich obywateli, w tym do młodzieży, do działaczy rad narodowych, Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, do samorządów mieszkańców miast i wsi, do działaczy związkowych i samorządów pracowniczych zadbajmy o czystość naszych miast i wsi, zakładów pracy, instytucji, placówek służby zdrowia, kultury i oświaty oraz obiektów sportowych. Przywróćmy po ciężkiej zimie schludny wygląd naszym miastom i wsiom. Korzystając w pełni ze swych praw współgospodarzy kraju inspirujmy prace organów administracji państwowej wspierając je szerokim frontem obywatelskich inicjatyw.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024