Zasady ewidencji i kontroli źródeł promieniowania jonizującego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI
z dnia 28 lipca 1987 r.
w sprawie zasad ewidencji i kontroli źródeł promieniowania jonizującego.

Na podstawie art. 25 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Zarządzenie określa:
1)
zasady prowadzenia ewidencji i przeprowadzania kontroli źródeł promieniotwórczych przez jednostki organizacyjne, prowadzące działalność związaną z tymi źródłami,
2)
zasady kontroli w zakresie ochrony radiologicznej, przeprowadzanej przed wprowadzeniem do eksploatacji urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze oraz wytwarzających promieniowanie jonizujące, a także jednostki organizacyjne właściwe do przeprowadzania tej kontroli.
2.
Zarządzenie nie dotyczy źródeł promieniowania jonizującego, z którymi działalność nie wymaga zezwolenia, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1991 r. Nr 8, poz. 28, z 1994 r. Nr 90, poz. 418, z 1995 r. Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 24, poz. 110 i Nr 106, poz. 496).
§  2.
1.
Określone w zarządzeniu zasady ewidencji i kontroli źródeł promieniotwórczych:
1)
nie dotyczą ewidencji i kontroli tych źródeł w czasie transportu, co regulują odrębne przepisy,
2)
nie naruszają zasad ewidencji i kontroli materiałów jądrowych, regulowanych odrębnymi przepisami.
2.
Zasady kontroli określonej w § 1 pkt 2 nie dotyczą aparatów rentgenowskich o energii do 300 keV.
§  3.
W celu zabezpieczenia źródeł promieniotwórczych przed zagubieniem lub użytkowaniem przez osoby nie upoważnione każda jednostka organizacyjna jest obowiązana prowadzić na bieżąco ewidencję stanu i ruchu tych źródeł odpowiednio do zakresu swej działalności związanej ze źródłami promieniotwórczymi, określonej w zezwoleniu.
§  4.
1.
W jednostkach organizacyjnych prowadzących działalność polegającą na wytwarzaniu lub przetwarzaniu źródeł promieniotwórczych należy prowadzić ewidencję wyjściowych materiałów promieniotwórczych oraz wyprodukowanych źródeł promieniotwórczych.
2.
W jednostkach organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie obrotu źródłami promieniotwórczymi należy prowadzić ewidencję zakupionych i sprzedanych źródeł promieniotwórczych.
3.
W jednostkach organizacyjnych prowadzących działalność związaną z produkowaniem, obrotem lub instalowaniem urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze należy prowadzić ewidencję źródeł znajdujących się w wyprodukowanych, kupowanych, sprzedawanych i instalowanych urządzeniach.
4.
W jednostkach organizacyjnych stosujących albo składających źródła promieniotwórcze lub urządzenia zawierające takie źródła należy prowadzić ewidencję stosowanych i składowanych źródeł promieniotwórczych.
§  5.
1.
Ewidencja służy do ustalenia rodzaju, ilości i lokalizacji źródeł promieniotwórczych.
2.
W jednostkach organizacyjnych prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem, przetwarzaniem, obrotem i składowaniem źródeł promieniotwórczych oraz w jednostkach organizacyjnych produkujących, składujących i instalujących urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze lub dokonujących obrotu takimi urządzeniami ewidencja źródeł promieniotwórczych zawiera następujące informacje:
1)
rodzaj radionuklidu, aktywność, postać fizyczną i chemiczną materiału wyjściowego,
2)
rodzaj radionuklidu, rodzaj i typ oraz numer źródła i numer świadectwa źródła,
3)
rodzaj, typ i numer opakowania lub pojemnika albo urządzenia, w którym znajduje się materiał wyjściowy lub źródło,
4)
nazwę i adres dostawcy (odbiorcy) oraz datę otrzymania (przekazania), a także rodzaj i cechy dokumentu otrzymania (przekazania).
3.
W jednostkach organizacyjnych stosujących źródła promieniotwórcze lub urządzenia zawierające takie źródła prowadzi się ewidencję stanu i ruchu źródeł promieniotwórczych na kartach ewidencyjnych, których wzory zostały określone w załącznikach nr 1-3 do zarządzenia.
4.
Ewidencja ruchu źródeł promieniotwórczych dotyczy źródeł zamkniętych, które nie są zainstalowane w urządzeniach stacjonarnych, oraz źródeł otwartych.
§  6.
Kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza osobę obowiązaną do prowadzenia ewidencji źródeł promieniotwórczych.
§  7.
Jednostki organizacyjne określone w § 4 ust. 3 i 4 przekazują do dnia 15 stycznia każdego roku do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wykaz posiadanych zamkniętych źródeł promieniotwórczych według stanu na dzień 1 stycznia; wzór wykazu określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  8.
1.
Zakres przedmiotowy kontroli źródeł promieniotwórczych obejmuje sprawdzenie:
1)
spełniania przez źródło obowiązujących norm i wymagań,
2)
stanu ilościowego źródeł,
3)
przestrzegania warunków stosowania i składowania źródeł,
4)
szczelności źródeł.
2.
Jednostka organizacyjna produkująca źródła promieniotwórcze jest obowiązana przeprowadzić kontrolę:
1)
określoną w ust. 1 pkt 1 - w odniesieniu do każdego źródła,
2)
określoną w ust. 1 pkt 2 - nie rzadziej niż raz w roku.
3.
Jednostka organizacyjna stosująca źródła promieniotwórcze jest obowiązana przeprowadzić ich kontrole określone w ust. 1 pkt 2-4; kontrolę szczelności przeprowadza się metodą pomiaru skażeń nie rzadziej niż raz w roku, i ewidencjonuje się według wzoru określonego w załączniku nr 5 do zarządzenia.
4.
Jednostka organizacyjna składująca źródła promieniotwórcze, wytwarzająca urządzenia zawierające takie źródła lub instalująca takie urządzenia, jest obowiązana prowadzić kontrole źródeł określone w ust. 1 pkt 2 i 3, z tym że kontrole stanu ilościowego należy przeprowadzać co najmniej raz w roku.
§  9.
1.
Kontroli w zakresie ochrony radiologicznej, przeprowadzanej przed wprowadzeniem do eksploatacji, podlegają stacjonarne urządzenia zawierające źródła promieniotwórcze oraz wytwarzające promieniowanie jonizujące.
2.
Kontroli dokonuje jednostka organizacyjna uprawniona do instalowania urządzenia, które zawiadamia Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej o wyniku kontroli.
3.
Wynik kontroli odnotowuje się w protokole zdawczo-odbiorczym.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

..........................

(nazwa i adres jednostki organizacyjnej)

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA EWIDENCYJNA

I.

 OTWARTEGO ŹRÓDŁA PROMIENIOTWÓRCZEGO

Nuklid Postać chemiczna i fizyczna Aktywność Na dzień Ilość g (cm3) Nr świadectwa, liczba porcji Data przychodu Typ i nr pojemnika magazynowego Miejsce magazynowania

II.

 RUCHU OTWARTEGO ŹRÓDŁA PROMIENIOTWÓRCZEGO

Lp. Data Wydano Pobrał Pozostaje
aktywność Bq ilość g (cm3) miejsce stosowania nazwisko podpis aktywność Bq ilość g (cm3) Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KARTA EWIDENCYJNA

(nazwa i adres jednostki organizacyjnej)

ZAMKNIĘTEGO ŹRÓDŁA PROMIENIOTWÓRCZEGO Nr ....

..........

nuklid

..........

aktywność

...........

na dzień

...........

typ i rodzaj

............

nr świadectwa

............

nr źródła

............

miejsce przechowywania, zainstalowania

...........

nr pojemnika magazynowego (roboczego)

Lp. Użytkownik - pełna nazwa i adres Data przychodu Nr zezwolenia Źródło przekazano Uwagi
nazwa instytucji nr i data dokumentu przekazania
1 2 3 4 5 6 7

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KARTA EWIDENCYJNA RUCHU

(nazwa i adres jednostki organizacyjnej)

ZAMKNIĘTEGO ŹRÓDŁA PROMIENIOTWÓRCZEGO Nr ....

.............

nuklid

.............

aktywność

.............

na dzień

.............

typ, nr świadectwa

.............

nr źródła

.............

miejsce przechowywania

Lp. Data Pobrał Zdał Uwagi
typ urządzenia pojemnika nr fabryczny urządzenia miejsce stosowania nazwisko podpis data nazwisko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WYKAZ

(nazwa i adres jednostki organizacyjnej)

POSIADANYCH ZAMKNIĘTYCH ŹRÓDEŁ PROMIENIOTWÓRCZYCH WEDŁUG STANU NA DZIEŃ ........ 19... R.

Lp. Nuklid Aktywność według świadectwa źródła Na dzień Nr świadectwa, nr i typ źródła Typ pojemnika lub nazwa urządzenia Miejsce użytkowania źródła
1 2 3 4 5 6 7

kierownik jednostki organizacyjnej

......................

Osoba sprawująca nadzór

w zakresie ochrony przed

promieniowaniem

.............

(nazwisko i imię)

.............

(nr ewidencyjny)

.............

(podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

EWIDENCJA BADANIA SZCZELNOŚCI ŹRÓDEŁ PROMIENIOTWÓRCZYCH

Lp. Data Urządzenie typ, nr Źródło -rodzaj, aktywność Przyrząd pomiarowy, typ Miejsce pomiaru Wynik pomiaru Ocena badania Imię i nazwisko wykonawcy pomiarów - instytucja
impulsy/s Bq/cm3
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 sierpnia 1997 r. (M.P.97.59.570) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 października 1997 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024