Okresy i szczegółowe zasady ustalania limitów zużycia węgla kamiennego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 13 marca 1987 r.
w sprawie okresów i szczegółowych zasad ustalania limitów zużycia węgla kamiennego.

Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a) i c) uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (Monitor Polski Nr 48, poz. 311) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Limity zużycia węgla kamiennego ustala się na okres roku oraz na okresy I i IV kwartału.
2.
Kwartalnych limitów zużycia, o których mowa w ust 1, nie ustala się dla elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych, ciepłowni i kotłowni komunalnych, gazowni oraz koksowni.
§  2.
1.
Właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej ustalają limity zużycia węgla kamiennego dla poszczególnych użytkowników, biorąc pod uwagę:
1)
globalną wielkość zużycia węgla kamiennego, przeznaczonego na limity dla zakładów zlokalizowanych na terenie działania okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej,
2)
potrzeby użytkownika przedstawione we wniosku do okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej o ustalenie limitu zużycia węgla kamiennego.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, należy określić proponowaną wielkość limitu na dany okres, z uzasadnieniem zawierającym:
1)
planowane w okresie bieżącym i wykonane w okresie ubiegłych 2 lat:
a)
wartość produkcji sprzedanej ogółem (w mln zł) w cenach realizacji z grudnia 1984 r.,
b)
wielkość produkcji podstawowych wyrobów (w jednostkach rzeczywistych),
c)
wielkość produkcji energii elektrycznej (brutto) własnych urządzeń prądotwórczych,
d)
wielkość produkcji energii cieplnej ogółem, z wyszczególnieniem jej zużycia na własne potrzeby technologiczne i grzewcze oraz na potrzeby innych odbiorców, z uwzględnieniem średnich temperatur zewnętrznych w okresie 2 ostatnich lat,
2)
efekty wynikające z realizacji przedsięwzięć oszczędnościowych (lub przyczyny niewykonania określonego przedsięwzięcia).
3.
We wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy wyodrębnić potrzeby wynikające z tytułu nowych uruchomień.
§  3.
Wniosek o ustalenie limitu zużycia węgla kamiennego składają użytkownicy do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej w terminie 90 dni przed okresem, którego będzie dotyczył limit.
§  4.
Okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej zawiadamiają użytkowników objętych limitowaniem oraz Centralę Zbytu Węgla o ustaleniu:
1)
kwartalnego limitu zużycia węgla kamiennego - w terminie 65 dni przed okresem, którego limit dotyczy,
2)
rocznego limitu zużycia węgla kamiennego - w terminie 15 dni przed okresem, którego limit dotyczy.
§  5.
Przepisy § 2-4 nie dotyczą ustalania limitów zużycia węgla kamiennego dla elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych, gazowni oraz koksowni.
§  6.
1.
Limity zużycia węgla kamiennego dla użytkowników, o których mowa w § 5, ustalają:
1)
dla elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych - Państwowa Dyspozycja Mocy,
2)
dla gazowni - Krajowa Dyspozycja Gazem,
3)
dla koksowni - Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa,

- na podstawie globalnej wielkości zużycia węgla w danym roku, określonej przez Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej.

2.
Przy ustalaniu limitów zużycia węgla kamiennego dla elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych należy uwzględnić:
1)
plan produkcji energii elektrycznej i cieplnej jednostki, której limit dotyczy,
2)
wskaźniki jednostkowego zużycia węgla na tę produkcję,
3)
zadania wynikające z programów racjonalizacji użytkowania paliw i energii.
3.
Przy ustalaniu limitów zużycia węgla kamiennego dla gazowni należy uwzględnić plan produkcji gazowni oraz wskaźniki jednostkowego zużycia węgla na produkcję gazu i koksu. Limit zużycia węgla kamiennego ustalony dla gazowni nie może ograniczać produkcji gazu i koksu.
4.
Przy ustalaniu limitów zużycia węgla kamiennego dla koksowni należy uwzględnić plany produkcji i wskaźniki jednostkowego zużycia węgla na produkcję koksu i gazu koksowniczego. Limit zużycia węgla kamiennego dla koksowni nie może ograniczać produkcji koksu i gazu koksowniczego.
§  7.
Jednostki, o których mowa w § 6 ust. 1, zawiadamiają o wielkości ustalonych limitów użytkowników objętych limitowaniem, Centralę Zbytu Węgla oraz właściwy terenowo okręgowy inspektorat gospodarki energetycznej - w terminie 15 dni przed okresem, którego limit dotyczy.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.13.115

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Okresy i szczegółowe zasady ustalania limitów zużycia węgla kamiennego.
Data aktu: 13/03/1987
Data ogłoszenia: 29/04/1987
Data wejścia w życie: 29/04/1987