Uznanie za rezerwaty przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 11 kwietnia 1985 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dębowy Grąd" obszar lasu o powierzchni 100,47 ha w Leśnictwie Kryniczka, Nadleśnictwo Hajnówka, położony w gminie Hajnówka w województwie białostockim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1979-1988 jako oddziały lasu 334 A a-d, 334 B c, 334 C a-c, 334 D a-c. Celem ochrony jest zachowanie drzewostanów naturalnego pochodzenia w Puszczy Białowieskiej, reprezentujących grądy: wilgotny i typowy oraz łęg olszowo-jesionowy.
§  2.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Góra Uszeście" obszar lasu o powierzchni 12,06 ha w Leśnictwie Sutno, Nadleśnictwo Nurzec, położony w gminie Mielnik w województwie białostockim, określony w ewidencji gruntów wsi Mielnik jako działka nr 5403/1. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska wielu rzadkich gatunków roślin kserotermicznych.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czapli Ostrów" obszar wyspy i otaczających ją szuwarów o łącznej powierzchni 16,45 ha w Leśnictwie Ostrowiec, Nadleśnictwo Myślibórz, położony w gminie Dębno w województwie gorzowskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1984-1993 jako oddział lasu 580 d, f, g. Celem ochrony jest zachowanie zalesionej wyspy, położonej na Jeziorze Ostrowieckim, oraz kolonii czapli siwej i ostoi wielu gatunków ptaków wodnych.
§  4.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Lembarczek" obszar lasu o powierzchni 47,16 ha w Leśnictwie Runek, Nadleśnictwo Piwniczna, położony w gminie Piwniczna w województwie nowosądeckim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddziały lasu 62 d, 63 a, b, 64 a-d. Celem ochrony jest zachowanie fragmentów naturalnych drzewostanów jodłowo-bukowych, występujących w paśmie Jaworzyny Krynickiej.
§  5.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Ługi Helenowskie" obszar bagien i lasu o łącznej powierzchni 93,48 ha w Leśnictwie Podgóra, Nadleśnictwo Zwoleń, położony w gminach Pionki i Zwoleń w województwie radomskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1971-1981 jako oddziały lasu 103 r, 104, 105 i, 126 c, 127, 133 i, j, 134 a, b, d, g, h, l. Celem ochrony jest zachowanie torfowisk na wododziale rzek Zwoleńki i Zagożdżonki oraz bagiennych zbiorowisk leśnych.
§  6.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Miodne" obszar lasu o powierzchni 20,38 ha w Leśnictwie Podgóra, Nadleśnictwo Zwoleń, położony w gminie Zwoleń w województwie radomskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1971-1981 jako oddział lasu 141 a-f. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego z udziałem buka występującego na północnej granicy zasięgu.
§  7.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jezioro Kamień" obszar jeziora Kamień o powierzchni 50,57 ha, położony w gminie Miastko w województwie słupskim, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Słupsku - Zakład Rybacki w Miastku. Celem ochrony jest zachowanie jeziora lobeliowego z reliktową roślinnością.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jezioro Cechyńskie Małe" obszar jeziora Cechyńskie Małe o powierzchni 49,05 ha, położony w gminie Studzienice w województwie słupskim, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Słupsku - Zakład Rybacki w Bytowie. Celem ochrony jest zachowanie jeziora lobeliowego z reliktową roślinnością.
§  9.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jeziorka Chośnickie" obszar lasu, torfowisk i jezior o łącznej powierzchni 213,59 ha w Leśnictwie Chośnica, Nadleśnictwo Bytów, położony w gminie Parchowo w województwie słupskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddziały lasu 57 a-j, 58 h-m, 59 n, o, 60 b-j, 61 a-h, 62 a-m, 64 a-n, 65 a-g, 66 a-l, 67 a-j. Celem ochrony jest zachowanie w naturalnym stanie siedmiu jezior znajdujących się w różnych stadiach zarastania, torfowisk, zróżnicowanych borowych zbiorowisk leśnych o charakterze naturalnym oraz lęgowych stanowisk żurawia i innych gatunków ptaków chronionych.
§  10.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Wrzosowiska Cedyńskie" obszar wrzosowisk o powierzchni 71,61 ha w Leśnictwie Siekierki, Nadleśnictwo Mieszkowice, położony w gminie Cedynia w województwie szczecińskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1980-1990 jako oddziały lasu 226 c, 227 a. Celem ochrony jest zachowanie wzgórz pokrytych wrzosowiskami oraz stanowisk roślinności kserotermicznej.
§  11.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Białodrzew Kopicki" obszar odcinka wybrzeża Zalewu Szczecińskiego o powierzchni 10,50 ha, położony w gminie Stepnica w województwie szczecińskim, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Urząd Morski w Szczecinie - Obwód Ochrony Wybrzeża Wolin. Celem ochrony jest zachowanie wodnej strefy litoralu i aluwialnej terasy z rzadką roślinnością wodną, szuwarową i ziołoroślową oraz fragmentu lasu łęgowego.
§  12.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Głowacz" obszar lasu i torfowisk o łącznej powierzchni 78,70 ha w Leśnictwie Lublino, Nadleśnictwo Dobrzany, położony w gminie Ińsko w województwie szczecińskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddziały lasu 127, 128. Celem ochrony jest zachowanie krajobrazu moreny czołowej na terenie najwyższego wzniesienia w województwie szczecińskim oraz występujących na tym obszarze licznych interesujących i zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych, przeważnie o charakterze naturalnym, oraz chronionych gatunków zwierząt.
§  13.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dęby Sądowskie" obszar lasu o powierzchni 2,98 ha w Leśnictwie Ziemomyśl, Nadleśnictwo Dobrzany, położony w gminie Dolice w województwie szczecińskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddział lasu 923 z. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu grądowego z pomnikowymi dębami.
§  14.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Kamienna Buczyna" obszar lasu o powierzchni 11,37 ha w Leśnictwie Storkowo, Nadleśnictwo Łobez, położony w gminie Ińsko w województwie szczecińskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1982-1991 jako oddziały lasu 408 i, j, k, 410 c, d, h. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu zespołu żyznej buczyny niżowej oraz krajobrazu moreny czołowej nad jeziorem Ińsko.
§  15.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Wilcze Uroczysko" obszar lasu i torfowisk o łącznej powierzchni 62,83 ha w Leśnictwie Olszanka, Nadleśnictwo Goleniów, położony w gminach Goleniów i Stepnica w województwie szczecińskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1973-1983 jako oddziały lasu 492 h, 493 a-g, 803 a-i, 813 a-c, 814 a, b. Celem ochrony jest zachowanie typowych dla Pomorza olsów i łęgów jesionowo-olszowych oraz jednego z najbogatszych w Polsce stanowisk paproci długosza królewskiego, jak też innych gatunków chronionych.
§  16.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dąbrowa Krzymowska" obszar lasu o powierzchni 30,44 ha w Leśnictwie Piasecznik, Nadleśnictwo Chojna, położony w gminie Chojna w województwie szczecińskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1971-1981 jako oddziały lasu 117 f, 133 d-i. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu acidofilnej dąbrowy w Puszczy Piaskowej z wieloma pomnikowymi sosnami i dębami o rzadkiej formie korowiny.
§  17.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego; zakaz nie dotyczy rezerwatów określonych w § 7, 8 i 10,
2)
zmieniania stosunków wodnych, naruszającego w sposób istotny warunki ekologiczne,
3)
zbierania ziół leczniczych i innych roślin oraz zbierania owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich,
5)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin,
6)
zanieczyszczania wody i terenu, wzniecania ognia oraz zakłócania ciszy,
7)
stosowania wszelkich środków chemicznych,
8)
niszczenia drzew i innych roślin,
9)
chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków; w rezerwatach określonych w § 7 i 8 dozwolone jest prowadzenie planowej gospodarki rybackiej przez Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Słupsku,
10)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu; zakaz nie dotyczy Urzędu Morskiego w Szczecinie na terenie rezerwatu określonego w § 11,
11)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych; zakaz nie dotyczy rezerwatu określonego w § 11 w zakresie budowy koniecznych urządzeń technicznych oraz prowadzenia prac na tym terenie przez Urząd Morski w Szczecinie,
12)
kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych w rezerwatach określonych w § 7, 8 i 9,
13)
przebywania poza miejscami wyznaczonymi.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1985 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.7.60

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznanie za rezerwaty przyrody.
Data aktu: 11/04/1985
Data ogłoszenia: 23/04/1985
Data wejścia w życie: 01/05/1985