Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla oświaty".

UCHWAŁA Nr 6
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 stycznia 1985 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla oświaty".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Za zasługi dla oświaty", zwaną dalej odznaką.
§  2.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana osobom fizycznym i społecznym zbiorowościom w uznaniu ich szczególnych zasług w działalności na rzecz szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz za pomoc udzielaną nauczycielom.
§  3.
1.
Odznaka jest wykonana z brązu i ma nieregularną formę otwartej książki. Na awersie odznaki po lewej stronie znajduje się rysunek płonącej lampki oliwnej, a po prawej stronie napis: ZA ZASŁUGI DLA OŚWIATY. Rewers odznaki jest gładki. Odznaka nadawana osobom fizycznym ma wymiary 30 x 22 mm i jest zawieszana za pomocą zapinki; odznaka nadawana społecznym zbiorowościom ma wymiary 90 x 66 mm i jest umieszczana w specjalnym etui.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  4.
Odznakę nadaje Minister Oświaty i Wychowania.
§  5.
1.
Odznaka jest nadawana na wniosek:
1)
szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, uzgodniony ze szkolnymi ogniwami Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizacji społeczno-politycznych i młodzieżowych organizacji ideowo-wychowawczych,
2)
terenowych organów administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego,
3)
władz naczelnych organizacji politycznych, społecznych i młodzieżowych organizacji ideowo-wychowawczych, związków zawodowych oraz zarządów centralnych związków spółdzielczych,
4)
naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
5)
kierowników jednostek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Oświaty i Wychowania.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz miejsce pracy i stanowisko służbowe osoby, która ma być wyróżniona, a w odniesieniu do społecznej zbiorowości - jej nazwę i siedzibę,
2)
szczegółowe uzasadnienie kandydatury, uwzględniające co najmniej jedno z następujących kryteriów:
a)
wyróżniającą inicjatywę i efektywność działania na rzecz szkoły (placówki),
b)
systematyczną i skuteczną pomoc udzielaną nauczycielom w realizowaniu zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
c)
wzorowe sprawowanie patronatu nad szkołą (placówką),
d)
wydatny udział i wpływ na polepszenie działalności oświatowej i wychowawczej na określonym terenie,
e)
aktywne uczestnictwo w pracy wychowawczej szkoły (placówki),
f)
znaczący wkład w budowę i rozwój szkoły (placówki) oraz mieszkań dla nauczycieli.
3.
Wnioski powinny być przedstawione Ministrowi Oświaty i Wychowania w terminie do końca lutego każdego roku.
§  6.
1.
Odznakę wręcza uroczyście Minister Oświaty i Wychowania lub osoba przez niego upoważniona wraz z dokumentem stwierdzającym nadanie odznaki.
2.
Odznakę nadaną osobie fizycznej nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Oświaty i Wychowania może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd, lub jeżeli osoba wyróżniona stała się niegodna jej posiadania.
§  8.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Oświaty i Wychowania.
2.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub dokumentu.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR RYSUNKOWY ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OŚWIATY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024