Funkcje konsulów w zakresie rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 15 lipca 1985 r.
w sprawie funkcji konsulów w zakresie rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 9, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Konsul udziela pomocy osobom fizycznym i prawnym, instytucjom i organizacjom realizującym zadania z zakresu współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej oraz kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
§  2.
W zakresie współpracy gospodarczej konsul w porozumieniu z przedstawicielem dyplomatycznym i placówkami ekonomiczno-handlowymi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w państwie przyjmującym:
1)
działa na rzecz tworzenia sprzyjających warunków dla polskiego eksportu i rozwoju współpracy gospodarczej z państwem przyjmującym;
2)
ułatwia nawiązywanie kontaktów między zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i państwa przyjmującego;
3)
udziela pomocy w podejmowaniu i realizacji polskich przedsięwzięć gospodarczych w państwie przyjmującym;
4)
działa na rzecz rozwoju polsko-polonijnej współpracy gospodarczej;
5)
informuje placówki ekonomiczno-handlowe i zainteresowane instytucje polskie o możliwościach rozwijania współpracy gospodarczej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
§  3.
W zakresie współpracy naukowo-technicznej konsul:
1)
propaguje polską myśl naukowo-techniczną, w szczególności przez przekazywanie właściwym organizacjom i instytucjom państwa przyjmującego informacji o polskich osiągnięciach naukowo-technicznych oferowanych na eksport;
2)
udziela pomocy w nawiązywaniu i rozszerzaniu kontaktów naukowych między wyższymi uczelniami i instytucjami naukowymi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i państwa przyjmującego;
3)
przekazuje zainteresowanym instytucjom polskim materiały i informacje o osiągnięciach naukowo-technicznych państwa przyjmującego, mogących mieć istotne znaczenie dla polskiej nauki i techniki, a także informacje o zmianach w systemie i kierunkach kształcenia w szkołach wyższych państwa przyjmującego;
4)
informuje zainteresowane instytucje polskie oraz przedstawicielstwo dyplomatyczne o organizowanych w okręgu konsularnym konferencjach, zjazdach i sympozjach naukowych oraz przekazuje materiały i informacje o ośrodkach naukowo-badawczych, które ze względu na potencjał naukowy i kierunki prowadzonych badań są interesującym partnerem dla podjęcia współpracy naukowej.
§  4.
W zakresie współpracy kulturalnej konsul:
1)
dąży do zapewnienia jak najszerszej prezentacji w państwie przyjmującym obrazu Polski i jej dorobku kulturalnego;
2)
informuje władze, organizacje społeczne i polityczne oraz opinię publiczną państwa przyjmującego o najważniejszych wydarzeniach życia społecznego, politycznego, kulturalnego i naukowego Polski;
3)
inicjuje oraz udziela pomocy w organizowaniu w państwie przyjmującym wystaw, pokazów filmowych, występów artystycznych i innych polskich przedsięwzięć kulturalnych;
4)
popiera organizacje polonijne oraz inne miejscowe organizacje społeczne i kulturalne w zakresie popularyzacji kultury polskiej;
5)
udziela pomocy w realizacji wymiany kulturalnej pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.23.177

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Funkcje konsulów w zakresie rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
Data aktu: 15/07/1985
Data ogłoszenia: 24/09/1985
Data wejścia w życie: 24/09/1985