Regulamin okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 10 czerwca 1985 r.
w sprawie regulaminu okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1985 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 26, poz. 112) Rada Państwa ustala następujący regulamin okręgowych i obwodowych komisji wyborczych:
§  1.
1.
Pracami komisji kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i przewodniczy im przewodniczący komisji.
2.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego komisji, wypełnia je jeden z zastępców przewodniczącego.
§  2.
1.
Komisje zbierają się na pierwsze posiedzenie nie później niż w ciągu czternastu dni od dnia ich powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisje:
1)
omawiają zadania i tryb pracy komisji, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w ich skład,
2)
uchwalają plan pracy komisji oraz dokonują podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w skład komisji.
3.
Obwodowe komisje wyborcze dokonują podziału czynności osób wchodzących w ich skład, określają terminarz dyżurów w okresie wyłożenia spisów wyborców oraz plan pracy w dniu wyborów.
§  3.
1.
Okręgowe komisje wyborcze, sprawując nadzór nad ścisłym przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego oraz stosowaniem wytycznych i wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej, w szczególności:
1)
kontrolują działalność obwodowych komisji wyborczych,
2)
zwołują narady przewodniczących i sekretarzy obwodowych komisji wyborczych dla wyjaśnienia zasad prawa wyborczego oraz omówienia zadań i trybu pracy tych komisji.
2.
Osoby wchodzące w skład okręgowej komisji wyborczej, dokonujące kontroli, są uprawnione do wglądu w dokumentację obwodowych komisji wyborczych, uczestniczenia w ich posiedzeniach oraz do udzielania tym komisjom bieżących wyjaśnień.
§  4.
Okręgowa komisja wyborcza obowiązana jest starannie i szybko zbadać każdą skargę na działalność obwodowej komisji wyborczej, rozstrzygnąć ją stosownie do stwierdzonych okoliczności faktycznych i zgodnie z przepisami prawa oraz zawiadomić pisemnie skarżącego o rozstrzygnięciu i czynnościach podjętych w związku ze skargą.
§  5.
1.
Okręgowe komisje wyborcze podejmują uchwały w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
2.
Uchwały komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Uchwały komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia komisji.
§  6.
1.
Z posiedzeń okręgowej komisji wyborczej sporządza się protokół, który winien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu posiedzenia dołącza się podjęte uchwały.
3.
Protokół posiedzenia podpisuje przewodniczący posiedzenia komisji.
§  7.
Protokół zarejestrowania okręgowej listy wyborczej, protokoły głosowania w obwodzie i protokoły głosowania w okręgu podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji wyborczej, obecne przy ich sporządzeniu.
§  8.
Zarządzenia i decyzje obwodowej komisji wyborczej lub jej przewodniczącego, podejmowane na podstawie przepisów Ordynacji wyborczej, wpisuje się w rubryce "uwagi" w obydwu sporządzanych w obwodzie protokołach głosowania; podpisują je przewodniczący i sekretarz komisji.
§  9.
1.
Protokół zarejestrowania okręgowej listy wyborczej, karty do głosowania na posłów wybieranych z okręgowej listy wyborczej oraz protokoły głosowania w okręgu opatruje się pieczęcią okręgowej komisji wyborczej.
2.
Pieczęcią obwodowej komisji wyborczej opatruje się protokoły głosowania w obwodzie oraz opieczętowuje urnę wyborczą przed rozpoczęciem głosowania.
§  10.
1.
W razie umieszczenia osoby wchodzącej w skład komisji na zarejestrowanej liście kandydatów na posłów albo niemożności pełnienia obowiązków w komisji z innych przyczyn, komisja występuje do organu, który ją powołał, o uzupełnienie jej składu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności odwołania - z powodu zaniedbywania obowiązków - osoby wchodzącej w skład komisji wyborczej.
§  11.
Wydatki komisji wyborczych pokrywane są z kredytów przeznaczonych na ten cel w budżetach właściwych rad narodowych na podstawie rachunków akceptowanych przez przewodniczącego komisji.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024