Zasady i tryb wydawania zezwoleń oraz zasady i warunki prowadzenia działalności w dziedzinie rehabilitacji ruchowej przez osoby fizyczne.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 15 maja 1985 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania zezwoleń oraz zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rehabilitacji ruchowej przez osoby fizyczne. *

Na podstawie art. 29 pkt 2 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Działalność usługową w dziedzinie rehabilitacji ruchowej, zwaną dalej "działalnością usługową", mogą prowadzić osoby fizyczne, które:
1)
ukończyły studia wyższe w uczelniach wychowania fizycznego i posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty,
2)
uzyskały pierwszy stopień specjalizacji zawodowej w trybie określonym przepisami Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej o specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, magistrów farmacji oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem, zatrudnionych w służbie zdrowia i opieki społecznej,
3)
posiadają pięcioletni staż pracy w dziedzinie rehabilitacji ruchowej, wykonywanej bezpośrednio z osobami chorymi lub niepełnosprawnymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub innych jednostkach o profilu rehabilitacji ruchowej,
4)
są równocześnie zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w zakładach społecznej służby zdrowia lub w jednostkach kultury fizycznej,
5)
uzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności usługowej.
2.
Obowiązek zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nie dotyczy emerytów i rencistów.
§  2.
1.
Zezwolenie na prowadzenie działalności usługowej, zwane dalej "zezwoleniem", wydaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury fizycznej, sportu i turystyki stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego.
2.
Wzór zezwolenia określa załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Osoby ubiegające się o wydanie zezwolenia obowiązane są przedstawić:
1)
wniosek z uzasadnieniem,
2)
dyplom ukończenia studiów wyższych,
3)
zaświadczenie o ukończeniu specjalizacji zawodowej pierwszego stopnia,
4)
zaświadczenie o stażu i przebiegu pracy w dziedzinie rehabilitacji ruchowej,
5)
zaświadczenie o zatrudnieniu w zakładzie społecznej służby zdrowia lub jednostce kultury fizycznej,
6)
zaświadczenie wydane przez właściwego terenowego państwowego inspektora sanitarnego, określające przydatność lokalu oraz urządzeń do świadczenia usług.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 5, podlegają zwrotowi po dokonaniu odpowiedniej adnotacji na wniosku o wydanie zezwolenia.
§  4.
1.
Zezwolenie może być wydane na prowadzenie rehabilitacji ruchowej następujących grup schorzeń:
1)
narządów wewnętrznych,
2)
narządów ruchu,
3)
neurologicznych,
4)
bocznego skrzywienia kręgosłupa i wad postawy.
2.
Zezwolenie w poszczególnych grupach schorzeń może być udzielane w zależności od specjalności medycznych, w jakich przebiegał staż pracy osoby ubiegającej się o zezwolenie.
§  5.
Zezwolenie może być wydane na następujące rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych:
1)
kinezyterapię - wszystkie formy leczenia ruchem,
2)
masaż,
3)
ciepłolecznictwo (solux, okłady parafinowe i inne).
§  6.
1.
Zezwolenie obejmuje świadczenie usług tylko w lokalu wymienionym w zezwoleniu.
2.
Zezwolenia podlegają obowiązkowi ewidencjonowania.
3.
Ewidencję wydanych zezwoleń prowadzą organy wydające zezwolenia, które obowiązane są przekazywać kopie wydanych zezwoleń do właściwych organów do spraw zdrowia i opieki społecznej, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz do urzędów skarbowych.
§  7.
1.
Rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności, jak również zmiana siedziby wykonywania usług, wymaga uzyskania nowego zezwolenia.
2.
Zezwolenie dla dwóch lub więcej osób występujących łącznie może być wydane pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w § 1 i § 3 ust. 1 pkt 2-5 przez wszystkie te osoby.
3.
W razie zatrudnienia pracowników, pracownicy ci muszą posiadać kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu.
4.
Przepis § 1 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 2 stosuje się odpowiednio do pracowników, o których mowa w ust. 3.
§  8.
1.
Kontrolę działalności usługowej sprawuje organ wydający zezwolenie.
2.
Kontrolę wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych sprawuje organ do spraw zdrowia i opieki społecznej, o którym mowa w § 2 ust. 1.
3.
W razie stwierdzenia uchybień w prowadzonej działalności lub niewłaściwego wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych, zezwolenie może być cofnięte.
4.
Decyzję o cofnięciu zezwolenia wraz z uzasadnieniem wydaje organ wydający zezwolenie w trybie określonym w § 2 ust. 1.
§  9.
1.
Usługi rehabilitacyjne są wykonywane na podstawie skierowania od lekarza specjalisty, które zawiera rozpoznanie choroby oraz dokładne wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji, a także termin okresowych konsultacji lekarskich.
2.
Osoba wykonująca usługi rehabilitacyjne jest obowiązana do prowadzenia dokumentacji wykonywanych zabiegów i obserwacji pacjenta.
§  10.
Osoba, prowadząca działalność usługową na podstawie wydanego zezwolenia, zobowiązana jest oznaczyć na zewnątrz siedzibę wykonywania działalności, podając swoje imię i nazwisko oraz bliższe określenie rodzaju świadczonych usług.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1985 r.

ZAŁĄCZNIK (pominięty).

*Z dniem 1 stycznia 1989 r. niniejsze zarządzenie zostało uchylone w części dotyczącej zasad i trybu wydawania zezwoleń, w związku ze zmianą podstawy prawnej przez art. 44 pkt 3 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U.88.41.324).

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024