Zasady obliczania oraz tryb zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez jednostki gospodarcze produktów i usług na eksport.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 stycznia 1984 r.
w sprawie zasad obliczania oraz trybu zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez jednostki gospodarcze produktów i usług na eksport.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) oraz w związku z art. 31 ust. 2, 3a i 5 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 54, Nr 44, poz. 288 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady obliczania oraz tryb zwrotu jednostkom gospodarczym podatku obrotowego, uiszczonego w poprzednich fazach obrotu od surowców i materiałów zużytych do wyrobu produktów bądź przy świadczeniu usług sprzedanych na eksport.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
jednostce gospodarczej - rozumie się przez to jednostkę gospodarki uspołecznionej określoną w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 55, Nr 44, poz. 288 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318),
2)
jednostce handlu zagranicznego - rozumie się przez to jednostkę gospodarki uspołecznionej, prowadzącą działalność w zakresie handlu zagranicznego na podstawie uprawnienia nadanego przez Ministra Handlu Zagranicznego,
3)
zwrocie podatku - rozumie się przez to zwrot podatku obrotowego, uiszczonego w poprzednich fazach obrotu od surowców i materiałów zużytych do wyrobu produktów lub przy świadczeniu usług sprzedawanych na eksport, w tym także na cele eksportu wewnętrznego.
§  2.
1.
Zwrot podatku obrotowego przysługuje jednostce gospodarczej będącej producentem wyrobów finalnych na eksport lub świadczącej usługi na zamówienie odbiorcy zagranicznego.
2.
Zwrot podatku przysługuje także jednostkom handlu zagranicznego w razie zakupu przez nie w sieci handlu detalicznego produktów przeznaczonych na eksport w ramach wymiany nadwyżek rynkowych.
3.
Zwrotu podatku nie stosuje się do produktów i usług, których eksport na podstawie odrębnych przepisów rozliczany jest pomiędzy dostawcą a jednostką handlu zagranicznego po cenach urzędowych.
4.
Zwrot podatku ujmuje się w ewidencji jako wyrównanie rentowności.
§  3.
1.
Jednostka gospodarcza ustala kwotę zwrotu podatku na podstawie obowiązujących norm zużycia surowców i materiałów, cen zakupu i obowiązujących stawek podatkowych.
2.
Jednostka gospodarcza może ustalić wykaz materiałów, których udział w wartości produktu (usługi) sprzedawanego na eksport jest niewielki i w związku z tym nie jest uzasadnione obliczanie kwoty zwrotu podatku.
3.
Jednostka gospodarcza oblicza kwotę zwrotu podatku z podziałem na poszczególne grupy produktów, sporządzając obliczenie według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia. Wzór obliczenia kwoty zwrotu podatku, za zgodą właściwego urzędu skarbowego, może być odpowiednio dostosowany do specyfiki działalności jednostki gospodarczej.
4.
W celu otrzymania zwrotu podatku jednostka gospodarcza sporządza za okresy miesięczne obliczenie, o którym mowa w ust. 3, i w terminie do dnia 18 następnego miesiąca przesyła to obliczenie wraz z poleceniem pobrania do właściwego urzędu skarbowego, który po sprawdzeniu w terminie 5 dni prawidłowości obliczenia wyraża zgodę na pobranie wykazanej w tym obliczeniu kwoty zwrotu podatku z rachunku wyrównawczego w Narodowym Banku Polskim pod nazwą "Ministerstwo Handlu Zagranicznego - rachunek wyrównawczy w handlu zagranicznym" (przez potwierdzenie złożonego polecenia pobrania).
5.
W razie zwrotu produktów sprzedanych na eksport jednostka gospodarcza dokonuje odpowiedniego sprostowania w najbliższym obliczeniu kwoty zwrotu podatku. Dotyczy to również korekt (sprostowań) kwot zwrotu podatku pobranego z rachunku wyrównawczego z innych tytułów.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1984 r.

ZAŁĄCZNIK

Jednostka gospodarcza

(nazwa i adres)

...........................

Grupa produktów

.......................

OBLICZENIE KWOTY ZWROTU PODATKU OBROTOWEGO POBRANEGO W POŚREDNICH FAZACH OBROTU

Poz. Data Nazwa i symbol Materiały zużyte do wyrobu produktów (lub przy świadczeniu usług) sprzedanych na eksport Kwota podatku Ilość produktów Kwota
sprzedaży produktu (usługi) według nazwa, symbol według Systematycznego cena zakupu podatek obrotowy wartość materiału na obrotowego na jednostkę (usług)

wyeksportowanych

podatku

do zwrotu

nomenklatury towarowej handlu zagranicznego (NTHZ) wykazu wyrobów (SWW), gatunek i pochodzenie (kraj - import) stawka kwota*) jednostkę produkcji według normy zużycia produktu (stawka ilościowa) (rubryka

6 X 8)

(rubryka

9 X 10)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

*) Dane w rubryce 7 wypełnia się dla ustalenia stawki w rubryce 6, jeżeli podatek obrotowy ustalany jest kwotowo lub w formie różnicy cen.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.4.34

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obliczania oraz tryb zwrotu podatku obrotowego przy sprzedaży przez jednostki gospodarcze produktów i usług na eksport.
Data aktu: 25/01/1984
Data ogłoszenia: 05/03/1984
Data wejścia w życie: 05/03/1984, 01/01/1984