Fundusz rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach.

UCHWAŁA Nr 178
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1984 r.
w sprawie funduszu rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się fundusz rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach, zwany dalej "funduszem".
§  2.
Dochodami funduszu są wpływy z opłat:
1)
dodatkowych za wodę pobieraną z urządzeń zaopatrzenia w wodę miast i za ścieki wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych miast,
2)
za przekroczenie ilości wody pobieranej z urządzeń zaopatrzenia w wodę miast w okresie ograniczeń jej poboru, ustalonych w odrębnych przepisach.
§  3.
Środki funduszu przeznacza się na finansowanie budowy, rozbudowy i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w miastach. W szczególności środki te przeznacza się na:.
1)
rozwój urządzeń służących do ujmowania i uzdatniania wody oraz urządzanie stref ochrony sanitarnej ujęć wody,
2)
poprawę niezawodności funkcjonowania urządzeń wodociągowych w drodze powiększenia zdolności magazynowania wody uzdatnionej i tworzenia układów pierścieniowych sieci,
3)
budowę i utrzymanie awaryjnych ujęć wody,
4)
wymianę wyeksploatowanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych,
5)
budowę, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków,
6)
rozwój zaplecza technicznego oraz zakup maszyn, urządzeń i środków transportu specjalistycznego, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania urządzeń wodociągów i kanalizacji,
7)
upowszechnianie osiągnięć w zakresie ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków,
8)
prace naukowo-badawcze i studialne, związane z nowymi technologiami i ich wdrażaniem, strefami ochrony sanitarnej, dokumentowaniem zasobów wodnych oraz aktualizacją programów ogólnych rozwoju wodociągów i kanalizacji.
§  4.
1.
Fundusz dzieli się na terenowy i centralny.
2.
Na fundusz terenowy przeznacza się:
1)
70% dochodów, o których mowa w § 2 pkt 1,
2)
100% dochodów, o których mowa w § 2 pkt 2.
3.
Na fundusz centralny przeznacza się 30% dochodów, o których mowa w § 2 pkt 1.
§  5. 1
 
1.
Środkami funduszów dysponują:
1)
funduszu terenowego - właściwa wojewódzka rada narodowa,
2)
funduszu centralnego - Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
Środkami funduszu terenowego administruje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "terenowym organem administracji państwowej".
3.
Terenowy organ administracji państwowej opracowuje i przedstawia do uchwalenia właściwej wojewódzkiej radzie narodowej projekt planu funduszu terenowego oraz przedstawia do zatwierdzenia sprawozdanie z wykonania tego planu.
§  6.
1.
Ze środków funduszu centralnego są realizowane zadania określone w § 3, mające charakter przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim.
2. 2
(skreślony).
§  7.
Część zainkasowanych dochodów, przypadająca na rzecz funduszu centralnego, powinna być przekazywana na ten fundusz przez terenowe organy w okresach półrocznych w terminie do dnia 31 maja i 30 listopada.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych w uchwale stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi, wydane na podstawie prawa budżetowego.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 217 z dnia 28 grudnia 1988 r. w sprawie dostosowania zasad dysponowania i administrowania funduszem rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach do rozwiązań ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (M.P.88.36.327) z dniem 1 stycznia 1989 r.
2 § 6 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 217 z dnia 28 grudnia 1988 r. w sprawie dostosowania zasad dysponowania i administrowania funduszem rozwoju wodociągów i kanalizacji w miastach do rozwiązań ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (M.P.88.36.327) z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024