Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla górnictwa PRL".

UCHWAŁA Nr 86
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1984 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla górnictwa PRL".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla górnictwa PRL", zwaną dalej "odznaką".
2.
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota. Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach.
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom:
1)
kopalń i innych jednostek organizacyjnych zajmujących się problematyką górniczą,
2)
organów administracji państwowej nadzorujących górnictwo lub działających w dziedzinie górnictwa,
3)
innych jednostek organizacyjnych, organizacji zawodowych i społecznych współpracujących z górnictwem

- w uznaniu ich wieloletniej i aktywnej pracy zawodowej oraz zasług dla rozwoju górnictwa, zwłaszcza w zakresie wprowadzania i upowszechniania postępu organizacyjno-technicznego, wzrostu wydobycia węgla i innych surowców, inicjowania i rozwoju współzawodnictwa pracy, kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników górnictwa oraz rozwoju kultury, sztuki i nauki górniczej.

2.
Odznaka może być nadawana również:
1)
innym osobom szczególnie zasłużonym dla górnictwa,
2)
obywatelom państw obcych, zasłużonym dla rozwoju polskiego górnictwa i umacniania współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.
§  3.
1.
Odznakę nadaje Minister Górnictwa i Energetyki.
2.
Odznaka może być nadana na wniosek:
1)
właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub wojewody (prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) - w odniesieniu do pracowników jednostek organizacyjnych podległych tym organom,
2)
organów statutowych organizacji zawodowych i społecznych - w odniesieniu do pracowników i działaczy tych organizacji,
3)
dyrektorów zrzeszeń oraz innych jednostek i komórek organizacyjnych bezpośrednio nadzorowanych przez Ministra Górnictwa i Energetyki.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane osoby zgłoszonej do wyróżnienia: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, stanowisko służbowe i uzasadnienie wniosku.
4.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Górnictwa i Energetyki najpóźniej na 2 miesiące przed planowanym terminem jej wręczenia.
§  4.
1.
Odznaka "Zasłużony dla górnictwa PRL" ma kształt stylizowanego koła o średnicy 37 mm, wykonanego z metalu złoconego, srebrzonego lub patynowanego na brązowo, którego górną część stanowi wieniec laurowy, a dolną - fragment koła zębatego z umieszczonym napisem "Zasłużony dla górnictwa PRL"; w środku koła znajduje się wypukły emblemat zawodu górniczego w postaci zarysu perlika i młotka, ułożonych w kształcie litery X. Przestrzeń między wieńcem laurowym, kołem zębatym i emblematem górniczym nie jest wypełniona. Odznaka jest zawieszona za pomocą kółka na wstążce o szerokości 36 mm, na której dwa pionowe paski o szerokości 16 mm w kolorze zielono-czarnym są oddzielone paskiem o szerokości 4 mm w kolorze biało-czerwonym. Pod wstążką znajduje się płytka usztywniająca z metalu w kolorze odznaki, u góry wywinięta na zewnątrz na wysokość 5 mm na całej szerokości wstążki. Na odwrotnej stronie płytki jest zamocowana agrafka.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  5.
1.
Odznakę wręcza Minister Górnictwa i Energetyki lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Odznakę wręcza się uroczyście z okazji "Dnia Górnika". Wręczenie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
3.
Osobie wyróżnionej wręcza się również legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania wyróżnionej osoby na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
§  8.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  9.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Górnictwa i Energetyki.
§  10.
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA PRL"

(pominięty)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.17.122

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla górnictwa PRL".
Data aktu: 22/06/1984
Data ogłoszenia: 25/07/1984
Data wejścia w życie: 25/07/1984