Ustalenie wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 7 kwietnia 1984 r.
w sprawie ustalenia wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".

Na podstawie § 5 uchwały nr 80 Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi" (Monitor Polski Nr 18, poz. 112) i w związku z art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o utworzeniu Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Dz. U. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odznakę "Za zasługi w zwalczaniu powodzi", zwaną dalej "odznaką", nadaje Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w uznaniu zasług przy zapobieganiu i zwalczaniu powodzi.
§  2.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 40 mm. Licowa strona odznaki przedstawia klęczącego na prawym kolanie mężczyznę, osłoniętego przed uderzającymi falami wody, z rękami wzniesionymi w kierunku fal, a za nim dwa budynki: u góry fabryczny, u dołu mieszkalny. W otoku odznaki znajduje się napis "Za zasługi w zwalczaniu powodzi". Odznaka jest zawieszona na wstążce ciemnoniebieskiej o szerokości 30 mm, z czerwono-czarnymi paskami o szerokości po 8 mm, oddalonymi o 4 mm od krawędzi boku. Wstążka połączona jest z odznaką za pomocą kółka o średnicy 10 mm. Odwrotna strona odznaki jest gładka. Odznaka wykonana jest ze stopu metali i pokryta złotem lub srebrem w zależności od jej stopnia.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do zarządzenia.
§  3.
Z wnioskami o nadanie odznaki występują właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) lub wojewodowie (prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi).
§  4.
Wnioski o nadanie odznaki należy nadsyłać do Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wskazane jest, aby wnioski o nadanie odznaki były nadsyłane natychmiast po stwierdzeniu czynu stanowiącego podstawę nadania odznaki.
§  5.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być opracowane z dużą wnikliwością i poważną oceną zasług oraz uzgodnione z organizacjami społecznymi i politycznymi.
§  6.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewoda (prezydent miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) bądź też upoważniona przez niego osoba.
§  7.
1.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
2.
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturę i baretkę.
§  8.
O nadaniu odznaki czyni się adnotację w aktach osobowych pracownika.
§  9.
Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi ewidencję nadanych odznak oraz pokrywa koszty związane z ich nadawaniem.
§  10.
1.
Przez czyn uzasadniający pozbawienie odznaki należy rozumieć przestępstwo popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.
2.
O pozbawieniu odznaki orzeka Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
3.
Fakt utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w ewidencji nadanych odznak; o fakcie tym czyni się także adnotację w aktach osobowych pracownika.
§  11.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydaje nową odznakę lub duplikat dokumentu.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 22 maja 1973 r. w sprawie ustalenia wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi" (Monitor Polski Nr 23, poz. 144).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1984 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI W ZWALCZANIU POWODZI"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.10.74

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".
Data aktu: 07/04/1984
Data ogłoszenia: 24/04/1984
Data wejścia w życie: 01/07/1984