Przeznaczanie kobiet do służby wojskowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 marca 1984 r.
w sprawie przeznaczania kobiet do służby wojskowej.

Na podstawie art. 47 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1984 r. Nr 7, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do służby wojskowej przeznacza się kobiety w okresie od początku roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą trzydzieści pięć lat życia, jeżeli:
1)
posiadają kwalifikacje zawodowe średniego personelu medycznego i są zatrudnione na stanowiskach:
a)
dietetyczki,
b)
higienistki szkolnej,
c)
instruktora higieny,
d)
instruktora terapii zajęciowej,
e)
pielęgniarki, pielęgniarki psychiatrycznej,
f)
położnej,
g)
technika analityki medycznej,
h)
technika dentystycznego,
i)
technika elektroniki medycznej,
j)
technika elektroradiologii,
k)
technika farmaceutycznego,
l)
technika fizjoterapii;
2)
są lekarzami medycyny lub stomatologii, magistrami farmacji lub analityki medycznej, a w czasie odbywania studiów nie podlegały obowiązkowi uczestniczenia w zajęciach wojskowych;
3)
zostały uznane za zdolne do tej służby ze względu na stan zdrowia.
§  2.
1.
Kobiety określone w § 1 pkt 1 poddaje się obowiązkowi stawienia się do poboru, jeżeli w roku kalendarzowym, w którym mają być przeznaczone do służby wojskowej, kończą nie więcej niż dwadzieścia cztery lata życia.
2.
Kobiety określone w § 1 pkt 2 poddaje się obowiązkowi stawienia się do poboru nie później niż w ciągu osiemnastu miesięcy od ukończenia studiów.
3.
Po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, kobiety określone w § 1 poddaje się przeglądowi lekarskiemu.
§  3.
1.
Obowiązkowi stawienia się do poboru nie podlegają kobiety, które:
1)
sprawują opiekę nad dziećmi do lat ośmiu,
2)
sprawują opiekę nad dziećmi od lat ośmiu do szesnastu lub nad osobami wspólnie zamieszkałymi, zaliczonymi do I grupy inwalidów albo obłożnie chorymi - jeżeli opieki tej nie można powierzyć innym osobom,
3)
mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.
2.
Obowiązkowi stawienia się do przeglądu lekarskiego nie podlegają kobiety określone w ust. 1 pkt 1 i 2.
§  4.
1.
Kobiety poddane obowiązkowi stawienia się do poboru lub przeglądu lekarskiego, które zostały uznane za zdolne do służby wojskowej (kategoria "A" grupa "A1" i "A2"), przenosi się do rezerwy.
2.
Do rezerwy przenosi kobiety określone w § 1 wojskowy komendant uzupełnień właściwy według ich miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące. Kobietom tym wydaje się książeczki wojskowe.
§  5.
1.
Nie przeznacza się do służby wojskowej kobiet, które podczas poboru lub przeglądu lekarskiego zostały uznane za:
1)
zdolne do służby wojskowej - kategoria "A" grupa "A3",
2)
czasowo niezdolne do służby wojskowej - kategoria "B".
2.
Kobietom, o których mowa w ust. 1, oraz kobietom uznanym za trwale niezdolne do służby wojskowej (kategoria "E") wojskowy komendant uzupełnień wydaje stosowne zaświadczenie.
3.
Kobiety uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kategoria "B") mogą być ponownie poddane obowiązkowi stawienia się do poboru lub przeglądu lekarskiego po upływie okresu trwania tej niezdolności.
§  6.
1.
Do służby wojskowej mogą być przeznaczone studentki akademii medycznych, na które został nałożony w czasie studiów obowiązek uczestniczenia w zajęciach wojskowych.
2.
Zasady i tryb przeznaczania do służby wojskowej kobiet, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 maja 1973 r. w sprawie obowiązku służby wojskowej kobiet (Monitor Polski Nr 23, poz. 139).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024