Służba prasowa w administracji państwowej.

UCHWAŁA Nr 87
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1983 r.
w sprawie służby prasowej w administracji państwowej.

W celu ściślejszego powiązania ważniejszych działań administracji państwowej z opinią społeczną, stworzenia lepszych warunków do przedstawiania i wyjaśniania polityki Rządu oraz informowania społeczeństwa o działalności organów administracji państwowej, a także doskonalenia sposobów reagowania na krytykę prasową i lepszego wykorzystywania dezyderatów ogłaszanych w środkach masowego przekazu, Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1-3 1

(uchylone).

Rozdział  4

Rzecznik Prasowy Rządu.

§  8.
1.
Rzecznika Prasowego Rządu w randze podsekretarza stanu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Rzecznik Prasowy Rządu podlega Prezesowi Rady Ministrów.
3.
Rzecznik Prasowy Rządu funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Urzędu Rady Ministrów.
4.
Rzecznik Prasowy Rządu uczestniczy w posiedzeniach Rady Ministrów i organów Rządu.
§  9.
Rzecznik Prasowy Rządu w ramach swoich uprawnień określa ogólne kierunki działalności służb prasowych.
§  10.
1.
Zadaniem Rzecznika Prasowego Rządu jest przedstawianie polityki Rządu, wpływanie na opinię społeczną oraz kształtowanie współpracy organów administracji ze środkami masowego przekazu.
2.
Rzecznik Prasowy Rządu w szczególności:
1)
przedstawia i wyjaśnia stanowisko Rządu w sprawach polityki wewnętrznej i zagranicznej,
2)
interpretuje politykę Rządu i jego organów w granicach udzielonego mu upoważnienia, w tym wydaje oświadczenia lub w inny sposób wypowiada się w imieniu Rządu,
3)
informuje opinię społeczną o działalności Rządu i sytuacji społeczno gospodarczej w państwie, w granicach otrzymanego upoważnienia ustala zakres informacji na ten temat,
4)
informuje środki masowego przekazu o programie, pracach Rządu i efektach tej pracy, a przede wszystkim:
a)
wydaje komunikaty o posiedzeniach, ważniejszych aktach prawnych oraz decyzjach Rady Ministrów i jej organów,
b)
zawiadamia o oficjalnych rozmowach Prezesa Rady Ministrów i wiceprezesów Rady Ministrów z przedstawicielami innych państw oraz składa oświadczenia o przebiegu i wynikach tych rozmów,
c)
udziela odpowiedzi na pytania składane przez redakcje i dziennikarzy oraz komentuje wydarzenia krajowe i zagraniczne,
d)
przekazuje redakcjom prasy, radia i telewizji teksty urzędowe przeznaczone do publikacji, informujące o sytuacji politycznej oraz społeczno-gospodarczej kraju, o projektach i programach prac Rządu oraz o jego działalności i jej rezultatach,
5)
przedstawia krajowym środkom masowego przekazu postulaty Rządu dotyczące kierunku informowania o polityce państwa i jej komentowania,
6)
oddziałuje na rzecz właściwego reagowania na publikacje prasy, radia i telewizji przez organy administracji państwowej i podległe im jednostki organizacyjne, w szczególności na postulaty i krytykę prasową.
3.
Rzecznik Prasowy Rządu:
1)
informuje Prezesa Rady Ministrów i Rząd o opiniach i poglądach wyrażanych przez środki masowego przekazu, inicjatywach przez nie podejmowanych, kierunkach krytyki prasowej oraz reagowania przez administrację państwową na postulaty prasowe i na publikowaną krytykę,
2)
zapewnia jednolitą prezentację polityki Rządu w działalności rzeczników prasowych organów administracji, inspiruje i kontroluje ich działalność, organizuje ich współpracę ze środkami masowego przekazu, oddziałuje na rzecz unikania sprzeczności w informacjach i opiniach, które przekazują prasie, oraz dba o nadawanie pierwszeństwa ogólnopaństwowemu punktowi widzenia,
3)
zapewnia rzecznikom prasowym organów administracji informację o polityce, ważniejszych pracach i zamierzeniach Rządu oraz o sytuacji politycznej i społeczno-gospodarczej kraju,
4)
udziela rzecznikom prasowym organów administracji pomocy, zwłaszcza przez organizowanie okresowych narad w celu wymiany doświadczeń, ujednolicenia linii programowej oraz w celu przekazywania im opinii środowiska dziennikarskiego o ich pracy,
5)
w porozumieniu z organami administracji kontroluje działalność rzeczników prasowych tych organów, podejmowaną w celu zapewnienia szybkiego i właściwego reagowania na krytykę zawartą w publikacjach środków masowego przekazu,
6)
analizuje działalność prasowo-informacyjną organów administracji i przedstawia wnioski Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz wojewodom,
7)
kontroluje przestrzeganie przepisów o udostępnianiu środkom masowego przekazu informacji i materiałów, w szczególności przepisów uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 27 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawniania informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21).
§  11.
1.
Organ administracji jest obowiązany na wniosek Rzecznika Prasowego Rządu udzielać mu niezbędnych wyjaśnień oraz spowodować udostępnienie informacji i materiałów potrzebnych do wykonywania jego zadań.
2.
Organ administracji przekazuje z własnej inicjatywy Rzecznikowi Prasowemu Rządu informacje o istotnym znaczeniu ogólnopaństwowym lub na tematy aktualne interesujące opinię społeczną.
§  12.
Rzecznik Prasowy Rządu wykonuje swe zadania za pośrednictwem podległego mu Biura Prasowego Rządu.
§  13.
Biurem Prasowym Rządu kieruje dyrektor w randze dyrektora generalnego. Dyrektor Biura Prasowego Rządu jest zastępcą Rzecznika Prasowego Rządu. Dyrektora Biura Prasowego Rządu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Rzecznika Prasowego Rządu.

Rozdział  5

Rzecznik prasowy ministra, wojewody.

§  14.
1.
Rzecznikiem prasowym ministra może być osoba posiadająca, w myśl obowiązujących przepisów, kwalifikacje wymagane na stanowisko doradcy ministra, a ponadto - w miarę możliwości - kwalifikacje i praktykę dziennikarską. Rzecznik prasowy jest zatrudniany na stanowisku doradcy ministra.
2.
Rzecznikiem prasowym wojewody może być osoba posiadająca kwalifikacje wymagane, w myśl obowiązujących przepisów, na stanowisku wojewódzkiego rzecznika prasowego, a ponadto - w miarę możliwości - kwalifikacje i praktykę dziennikarską. Rzecznika prasowego wojewody zatrudnia się na stanowisku równorzędnym zastępcy dyrektora (kierownika) wydziału w urzędzie tego organu.

Rozdział  6 2

(uchylony).

1 Rozdział 1-3 uchylone przez § 20 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1984 r. w sprawie trybu udostępniania prasie informacji oraz organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach organów administracji państwowej (Dz.U.84.40.209) z dniem 30 sierpnia 1984 r.
2 Rozdział 6 uchylony przez § 20 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1984 r. w sprawie trybu udostępniania prasie informacji oraz organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach organów administracji państwowej (Dz.U.84.40.209) z dniem 30 sierpnia 1984 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.26.141

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Służba prasowa w administracji państwowej.
Data aktu: 18/07/1983
Data ogłoszenia: 05/08/1983
Data wejścia w życie: 05/08/1983