Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkie fundusze turystyki i wypoczynku.

UCHWAŁA Nr 76
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 czerwca 1983 r.
w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1978 r. o utworzeniu Głównego Komitetu Turystyki (Dz. U. Nr 14, poz. 60) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady tworzenia i dysponowania Centralnym Funduszem Turystyki i Wypoczynku, zwanym dalej "Funduszem Centralnym", oraz wojewódzkimi funduszami turystyki i wypoczynku, zwanymi dalej "funduszami wojewódzkimi", a także cele, na które mogą być przeznaczane dochody Funduszu Centralnego.
§  2.
Fundusz Centralny tworzy się w złotych i środkach dewizowych, a fundusze wojewódzkie - w złotych.
§  3.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
dochodach i środkach Funduszu Centralnego i funduszów wojewódzkich bez bliższego określenia - rozumie się przez to dochody i środki w złotych,
2)
wpływach, dochodach i środkach dewizowych - rozumie się przez to dochody i środki w walutach wymienialnych oraz innych uznanych za równorzędne.
§  4.
Dochodami Funduszu Centralnego są:
1)
opłaty od krajowców dewizowych pobierane od równowartości w złotych przy sprzedaży zagranicznych środków płatniczych na cele prywatne,
2)
dobrowolne wpłaty państwowych jednostek organizacyjnych, organizacji spółdzielczych i społecznych oraz spółek,
3)
spłaty pożyczek wraz z odsetkami, udzielonych ze środków Funduszu Centralnego,
4)
dodatnie różnice cen występujące w turystyce zagranicznej,
5)
inne wpłaty.
§  5.
1.
Środki Funduszu Centralnego mogą być przeznaczone na:
1)
zagospodarowanie turystyczno-wypoczynkowe kraju, a w szczególności na finansowanie inwestycji polegających na budownictwie i zakupie dóbr inwestycyjnych oraz kapitalnych remontów i rewaloryzacji obiektów budowlanych i urządzeń turystycznych,
2)
zasilanie dochodów funduszów wojewódzkich na zadania wymienione w pkt 1,
3)
finansowanie ujemnych różnic cen występujących w turystyce zagranicznej.
2.
Część środków Funduszu Centralnego w wysokości określanej corocznie przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki przeznacza się na dofinansowanie:
1)
informacji turystycznej,
2)
bieżącej działalności statutowej turystycznych organizacji społecznych,
3)
szkolenia zleconego przez Główny Komitet Turystyki,
4)
innych celów określonych w odrębnych przepisach.
3.
Upoważnia się Ministra Finansów do zasilania Funduszu Centralnego z budżetu centralnego, w razie gdy środki Funduszu Centralnego ze źródeł określonych w § 4 okażą się niewystarczające - na sfinansowanie jego celów.
§  6.
1.
Środki Funduszu Centralnego są wykorzystywane na cele wymienione w § 5 ust. 1 pkt 1 w formie pożyczek lub dotacji, a na cele wymienione w § 5 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 - w formie dotacji.
2.
Wysokość oprocentowania pożyczek, o których mowa w ust. 1, a także warunki ich spłaty określa Przewodniczący Głównego Komitetu Turystyki.
§  7.
1.
Dochodami dewizowymi Funduszu Centralnego są:
1)
50% wpływów dewizowych uzyskanych przez przedsiębiorstwa państwowe, organizacje spółdzielcze i społeczne z tytułu działalności w turystyce zagranicznej, obliczonych po potrąceniu od globalnej kwoty tych wpływów prowizji i opłat na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu zagranicznej turystyki przyjazdowej,
2)
zyski i wpływy z tytułu innych rozliczeń z zagranicznymi spółkami turystycznymi z udziałem kapitału polskiego,
3)
wpływy z realizacji listów kredytowych międzynarodowej pomocy samochodowej,
4)
inne wpływy, na podstawie decyzji Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki, wydanej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Pozostałe 50% dochodów, o których mowa w ust. 1, podlega odprzedaży Narodowemu Bankowi Polskiemu.
§  8.
1.
Środki dewizowe Funduszu Centralnego mogą być przeznaczone na:
1)
cele inwestycyjne i modernizacyjne, w tym spłatę kredytów dewizowych zaciągniętych na budowę obiektów turystycznych,
2)
finansowanie zagranicznej turystyki wyjazdowej,
3)
zakupy z importu towarów i usług na potrzeby turystyki zagranicznej,
4)
akwizycję, reklamę i rozwój zagranicznej turystyki przyjazdowej,
5)
wyjazdy służbowe i szkoleniowe w dziedzinie turystyki,
6)
finansowanie kosztów bieżących, remontów i inwestycji polskich przedstawicielstw turystycznych za granicą,
7)
udziały w zagranicznych spółkach turystycznych,
8)
składki na rzecz międzynarodowych organizacji turystycznych i hotelarskich,
9)
realizację listów kredytowych międzynarodowej pomocy samochodowej,
10)
odszkodowania w turystyce zagranicznej,
11)
zakup wydawnictw fachowych i prenumeratę czasopism,
12)
opinie handlowe w turystyce zagranicznej,
13)
inne cele, na podstawie decyzji Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki, wydanej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
W ramach zgromadzonych środków dewizowych Funduszu Centralnego państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne mogą dysponować odpisami dewizowymi od wpływów w walutach wymienialnych, proporcjonalnie do wartości dewizowej zrealizowanych przez siebie usług opłaconych przez cudzoziemców w walutach wymienialnych lub w złotych pochodzących z udokumentowanej wymiany tych walut.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Turystyki określa dla jednostek i organizacji określonych w ust. 2, stosownie do ich przedmiotu działania i potrzeb w turystyce zagranicznej:
1)
wysokość odpisów dewizowych oraz zasady dysponowania nimi,
2)
cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.
§  9.
Rady narodowe stopnia wojewódzkiego mogą tworzyć fundusze wojewódzkie oraz określać cele, na które mogą być przeznaczane dochody tych funduszów.
§  10.
1.
Dochodami funduszów wojewódzkich są:
1)
część zysków z terenowych gier liczbowych w wysokości określonej w uchwale rady narodowej stopnia wojewódzkiego,
2)
dobrowolne wpłaty państwowych jednostek organizacyjnych, organizacji spółdzielczych i społecznych oraz spółek,
3)
wpłaty z tytułu działalności jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób prywatnych w dziedzinie turystyki lub hotelarstwa,
4)
inne wpłaty.
2.
Fundusze wojewódzkie mogą być zasilane ze środków Funduszu Centralnego w formie dotacji celowej oraz dotacją z budżetu terenowego.
§  11.
Środkami funduszów wojewódzkich dysponują terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  12.
1.
Zasady i tryb finansowania inwestycji ze środków Funduszu Centralnego i funduszów wojewódzkich określają odrębne przepisy.
2.
W sprawach udzielania dotacji organizacjom społecznym stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące zasad udzielania dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji.
§  13.
W sprawach nie unormowanych uchwałą stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi, wydane na podstawie Prawa budżetowego.
§  14.
Środki dewizowe i zobowiązania w zakresie rozliczeń dewizowych Funduszu Rozwoju Turystyki Centrali Turystycznej "Orbis" przechodzą na Fundusz Centralny.
§  15.
Traci moc uchwała nr 3 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1979 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz funduszów wojewódzkich turystyki i wypoczynku (Monitor Polski z 1979 r. Nr 2, poz. 11 i z 1980 r. Nr 13, poz. 55).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.23.129

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkie fundusze turystyki i wypoczynku.
Data aktu: 23/06/1983
Data ogłoszenia: 09/07/1983
Data wejścia w życie: 09/07/1983