Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkie fundusze turystyki i wypoczynku.

UCHWAŁA Nr 76
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 czerwca 1983 r.
w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1978 r. o utworzeniu Głównego Komitetu Turystyki (Dz. U. Nr 14, poz. 60) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady tworzenia i dysponowania Centralnym Funduszem Turystyki i Wypoczynku, zwanym dalej "Funduszem Centralnym", oraz wojewódzkimi funduszami turystyki i wypoczynku, zwanymi dalej "funduszami wojewódzkimi", a także cele, na które mogą być przeznaczane dochody Funduszu Centralnego.
§  2.
Fundusz Centralny tworzy się w złotych i środkach dewizowych, a fundusze wojewódzkie - w złotych.
§  3.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
dochodach i środkach Funduszu Centralnego i funduszów wojewódzkich bez bliższego określenia - rozumie się przez to dochody i środki w złotych,
2)
wpływach, dochodach i środkach dewizowych - rozumie się przez to dochody i środki w walutach wymienialnych oraz innych uznanych za równorzędne.
§  4.
Dochodami Funduszu Centralnego są:
1)
opłaty od krajowców dewizowych pobierane od równowartości w złotych przy sprzedaży zagranicznych środków płatniczych na cele prywatne,
2)
dobrowolne wpłaty państwowych jednostek organizacyjnych, organizacji spółdzielczych i społecznych oraz spółek,
3)
spłaty pożyczek wraz z odsetkami, udzielonych ze środków Funduszu Centralnego,
4)
dodatnie różnice cen występujące w turystyce zagranicznej,
5)
inne wpłaty.
§  5.
1.
Środki Funduszu Centralnego mogą być przeznaczone na:
1)
zagospodarowanie turystyczno-wypoczynkowe kraju, a w szczególności na finansowanie inwestycji polegających na budownictwie i zakupie dóbr inwestycyjnych oraz kapitalnych remontów i rewaloryzacji obiektów budowlanych i urządzeń turystycznych,
2)
zasilanie dochodów funduszów wojewódzkich na zadania wymienione w pkt 1,
3)
finansowanie ujemnych różnic cen występujących w turystyce zagranicznej.
2.
Część środków Funduszu Centralnego w wysokości określanej corocznie przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki przeznacza się na dofinansowanie:
1)
informacji turystycznej,
2)
bieżącej działalności statutowej turystycznych organizacji społecznych,
3)
szkolenia zleconego przez Główny Komitet Turystyki,
4)
innych celów określonych w odrębnych przepisach.
3.
Upoważnia się Ministra Finansów do zasilania Funduszu Centralnego z budżetu centralnego, w razie gdy środki Funduszu Centralnego ze źródeł określonych w § 4 okażą się niewystarczające - na sfinansowanie jego celów.
§  6.
1.
Środki Funduszu Centralnego są wykorzystywane na cele wymienione w § 5 ust. 1 pkt 1 w formie pożyczek lub dotacji, a na cele wymienione w § 5 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 - w formie dotacji.
2.
Wysokość oprocentowania pożyczek, o których mowa w ust. 1, a także warunki ich spłaty określa Przewodniczący Głównego Komitetu Turystyki.
§  7.
1.
Dochodami dewizowymi Funduszu Centralnego są:
1)
50% wpływów dewizowych uzyskanych przez przedsiębiorstwa państwowe, organizacje spółdzielcze i społeczne z tytułu działalności w turystyce zagranicznej, obliczonych po potrąceniu od globalnej kwoty tych wpływów prowizji i opłat na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu zagranicznej turystyki przyjazdowej,
2)
zyski i wpływy z tytułu innych rozliczeń z zagranicznymi spółkami turystycznymi z udziałem kapitału polskiego,
3)
wpływy z realizacji listów kredytowych międzynarodowej pomocy samochodowej,
4)
inne wpływy, na podstawie decyzji Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki, wydanej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Pozostałe 50% dochodów, o których mowa w ust. 1, podlega odprzedaży Narodowemu Bankowi Polskiemu.
§  8.
1.
Środki dewizowe Funduszu Centralnego mogą być przeznaczone na:
1)
cele inwestycyjne i modernizacyjne, w tym spłatę kredytów dewizowych zaciągniętych na budowę obiektów turystycznych,
2)
finansowanie zagranicznej turystyki wyjazdowej,
3)
zakupy z importu towarów i usług na potrzeby turystyki zagranicznej,
4)
akwizycję, reklamę i rozwój zagranicznej turystyki przyjazdowej,
5)
wyjazdy służbowe i szkoleniowe w dziedzinie turystyki,
6)
finansowanie kosztów bieżących, remontów i inwestycji polskich przedstawicielstw turystycznych za granicą,
7)
udziały w zagranicznych spółkach turystycznych,
8)
składki na rzecz międzynarodowych organizacji turystycznych i hotelarskich,
9)
realizację listów kredytowych międzynarodowej pomocy samochodowej,
10)
odszkodowania w turystyce zagranicznej,
11)
zakup wydawnictw fachowych i prenumeratę czasopism,
12)
opinie handlowe w turystyce zagranicznej,
13)
inne cele, na podstawie decyzji Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki, wydanej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
W ramach zgromadzonych środków dewizowych Funduszu Centralnego państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne mogą dysponować odpisami dewizowymi od wpływów w walutach wymienialnych, proporcjonalnie do wartości dewizowej zrealizowanych przez siebie usług opłaconych przez cudzoziemców w walutach wymienialnych lub w złotych pochodzących z udokumentowanej wymiany tych walut.
3.
Przewodniczący Głównego Komitetu Turystyki określa dla jednostek i organizacji określonych w ust. 2, stosownie do ich przedmiotu działania i potrzeb w turystyce zagranicznej:
1)
wysokość odpisów dewizowych oraz zasady dysponowania nimi,
2)
cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.
§  9.
Rady narodowe stopnia wojewódzkiego mogą tworzyć fundusze wojewódzkie oraz określać cele, na które mogą być przeznaczane dochody tych funduszów.
§  10.
1.
Dochodami funduszów wojewódzkich są:
1)
część zysków z terenowych gier liczbowych w wysokości określonej w uchwale rady narodowej stopnia wojewódzkiego,
2)
dobrowolne wpłaty państwowych jednostek organizacyjnych, organizacji spółdzielczych i społecznych oraz spółek,
3)
wpłaty z tytułu działalności jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób prywatnych w dziedzinie turystyki lub hotelarstwa,
4)
inne wpłaty.
2.
Fundusze wojewódzkie mogą być zasilane ze środków Funduszu Centralnego w formie dotacji celowej oraz dotacją z budżetu terenowego.
§  11.
Środkami funduszów wojewódzkich dysponują terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  12.
1.
Zasady i tryb finansowania inwestycji ze środków Funduszu Centralnego i funduszów wojewódzkich określają odrębne przepisy.
2.
W sprawach udzielania dotacji organizacjom społecznym stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące zasad udzielania dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji.
§  13.
W sprawach nie unormowanych uchwałą stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi, wydane na podstawie Prawa budżetowego.
§  14.
Środki dewizowe i zobowiązania w zakresie rozliczeń dewizowych Funduszu Rozwoju Turystyki Centrali Turystycznej "Orbis" przechodzą na Fundusz Centralny.
§  15.
Traci moc uchwała nr 3 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1979 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz funduszów wojewódzkich turystyki i wypoczynku (Monitor Polski z 1979 r. Nr 2, poz. 11 i z 1980 r. Nr 13, poz. 55).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.23.129

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkie fundusze turystyki i wypoczynku.
Data aktu: 23/06/1983
Data ogłoszenia: 09/07/1983
Data wejścia w życie: 09/07/1983