Ogólne zasady otwierania i prowadzenia rachunków bankowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 10 grudnia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia rachunków bankowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do rachunków bankowych prowadzonych przez banki w walucie krajowej i w walutach obcych dla:
1)
jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej,
3)
osób fizycznych

- zwanych dalej "posiadaczami rachunków".

2.
Przepisy zarządzenia dotyczące jednostek gospodarki uspołecznionej stosuje się również do organizacji społecznych, politycznych i zawodowych.
3.
Przepisy zarządzenia stosuje się także do rachunków bankowych cudzoziemców dewizowych, będących osobami prawnymi i fizycznymi, jeżeli inne przepisy nie stanowią inaczej.
4.
Zasady otwierania i prowadzenia rachunków wkładów oszczędnościowych w złotych i w walutach obcych określają inne przepisy.
§  2.
1.
Banki prowadzą rachunki podstawowe, dodatkowe i pomocnicze.
2.
Rachunek podstawowy służy do gromadzenia środków pieniężnych posiadacza rachunku oraz do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych.
3.
Rachunek dodatkowy służy do wyodrębnienia środków pieniężnych przeznaczonych zgodnie z przepisami prawa na określone cele, jak również do przeprowadzania w tym zakresie rozliczeń pieniężnych. Rachunek dodatkowy prowadzi oddział banku, w którym otwarty jest rachunek podstawowy.
4.
Rachunek pomocniczy służy do przeprowadzania przez posiadacza rachunku podstawowego rozliczeń pieniężnych w innym oddziale lub w innym banku.
5.
Bank może odmówić otwarcia rachunku dodatkowego i pomocniczego, jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę otwarcia takiego rachunku.
§  3.
Posiadacz rachunku może otworzyć w banku krajowym rachunek dla dokonywania w kraju i z zagranicą rozliczeń w obrocie dewizowym. Rodzaje i warunki prowadzenia tych rachunków określają odrębne przepisy.
§  4.
1.
Wniosek o otwarcie rachunku bankowego składa się na piśmie. Wniosek o otwarcie rachunku pomocniczego potwierdza oddział banku prowadzący rachunek podstawowy posiadacza rachunku.
2.
Wniosek o otwarcie rachunku podstawowego składa się w oddziale banku, na którego terenie działania jednostka ubiegająca się o otwarcie rachunku ma siedzibę, a osoba fizyczna - miejsce zamieszkania, chyba że inne przepisy stanowią inaczej.
3.
Wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej o otwarcie rachunku podstawowego podpisują osoby uprawnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych.
4.
Wniosek osoby fizycznej o otwarcie rachunku bankowego podpisuje osoba występująca o otwarcie rachunku lub jej pełnomocnik.
§  5.
1.
We wniosku o otwarcie rachunku bankowego określa się osoby uprawnione do dysponowania rachunkiem; nazwiska tych osób oraz wzory ich podpisów zamieszcza się we wniosku.
2.
Jeżeli posiadacz rachunku podstawowego, ubiegający się o otwarcie rachunku dodatkowego, nie złoży w banku odrębnych wzorów podpisów, wzory podpisów do rachunku podstawowego przyjmuje się jako obowiązujące również przy dyspozycjach z rachunku dodatkowego.
§  6.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej występująca o otwarcie rachunku podstawowego załącza dokumenty stwierdzające nabycia przez nią osobowości prawnej, wskazujące osoby uprawnione do składania oświadczeń w zakresie jej praw i obowiązków majątkowych oraz zawiadamiające o nadaniu jej numeru statystycznego.
2.
Jednostka gospodarki nie uspołecznionej występująca o otwarcie rachunku załącza dokument stwierdzający uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej.
3.
Osoba fizyczna występująca o otwarcie rachunku okazuje dokument tożsamości.
4.
Jednostki gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizyczne obowiązane są do załączenia również innych dokumentów niż wymienione w ust. 2 i 3 lub spełnienia określonych warunków, jeżeli wymagają tego inne przepisy.
5.
Do wniosku o otwarcie rachunku bankowego dla dokonywania w kraju i z zagranicą rozliczeń w obrocie dewizowym, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1-4, załącza się zezwolenie dewizowe, jeżeli uprawnienie do tych rozliczeń nie wynika z innych przepisów.
§  7.
Bank otwiera rachunek bankowy jednostce lub osobie wymienionej w § 1 ust. 1, jeżeli złożony przez nią wniosek o otwarcie rachunku spełnia warunki określone w zarządzeniu.
§  8.
1.
Posiadacz rachunku, będący jednostką gospodarki uspołecznionej, obowiązany jest zawiadomić bank o zmianach w rejestrze właściwym dla danej jednostki przez doręczenie bankowi aktualnego wyciągu z rejestru lub postanowienia sądu zarządzającego wpis do rejestru oraz zawiadomić bank o wygaśnięciu pełnomocnictw, udzielonych do dysponowania rachunkiem bankowym.
2.
Utrata uprawnień do dysponowania rachunkiem bankowym przez osoby wymienione we wniosku o jego otwarcie jest skuteczna wobec banku z chwilą zawiadomienia na piśmie o odwołaniu tych osób ze stanowisk, z którymi uprawnienia te były związane, lub z chwilą zawiadomienia banku o wygaśnięciu udzielonych im pełnomocnictw.
§  9.
1.
Posiadacz rachunku może swobodnie dysponować środkami pieniężnymi, znajdującymi się na jego rachunku, jeżeli umowa z bankiem nie stanowi inaczej.
2.
Zasady rozliczeń pieniężnych, przeprowadzanych za pośrednictwem rachunku bankowego, określają inne przepisy.
§  10.
1.
Bank przesyła posiadaczom rachunków, będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej, zawiadomienia o stanie ich rachunków na koniec roku kalendarzowego, niezależnie od wyciągów z rachunków bankowych, przewidzianych w art. 728 § 1 Kodeksu cywilnego.
2.
Posiadacz rachunku, o którym mowa w ust. 1, potwierdza bankowi zgodność sald rachunków lub zgłasza niezgodność w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
§  11.
Zamknięcie rachunku bankowego następuje z chwilą rozwiązania umowy rachunku bankowego lub jej wygaśnięcia, jeżeli inne przepisy nie stanowią inaczej.
§  12.
Bank zamykając rachunek bankowy zawiadamia posiadacza rachunku o wysokości salda oraz wzywa go do potwierdzenia tego salda w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia oraz podania sposobu zadysponowania saldem.
§  13.
Szczegółowe zasady otwierania i prowadzenia rachunków bankowych ustalają prezesi poszczególnych banków.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024