Wprowadzenie dalszych ułatwień w dysponowaniu środkami zgromadzonymi na rachunkach walutowych osób fizycznych - krajowców dewizowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 4 października 1982 r.
w sprawie wprowadzenia dalszych ułatwień w dysponowaniu środkami zgromadzonymi na rachunkach walutowych osób fizycznych - krajowców dewizowych

Na podstawie § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1981 r. w sprawie wykonania dekretu o stanie wojennym w zakresie gromadzenia środków pieniężnych, obrotu pieniężnego i obsługi finansowej oraz udzielania kredytów (Dz. U. z 1981 r. Nr 29, poz. 162 i z 1982 r. Nr 1, poz. 8) zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie wyjazdu za granicę posiadacza rachunku lub członka najbliższej rodziny podwyższa się z 300 do 1.000 rubli kwotę, którą na podstawie § 3 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1981 r. w sprawie wykonania dekretu o stanie wojennym w zakresie gromadzenia środków pieniężnych, obrotu pieniężnego i obsługi finansowej oraz udzielania kredytów (Dz. U. z 1981 r. Nr 29, poz. 162 i z 1982 r. Nr 1, poz. 8) może podjąć posiadacz rachunku lub z jego upoważnienia członek najbliższej rodziny.
§  2.
Posiadacz rachunku walutowego - osoba fizyczna oraz upoważnieni przez niego członkowie najbliższej rodziny - krajowcy dewizowi mogą podejmować przy wyjeździe za granicę na pobyt czasowy lub przekazywać drogą bankową z rachunku walutowego prowadzonego w Narodowym Banku Polskim, Banku Handlowym w Warszawie S.A. lub banku Polska Kasa Opieki S.A. kwoty przekraczające równowartość 400 $ USA lub 1.000 rubli na następujące rodzaje wydatków:
1)
w razie wyjazdu za granicę na dłuższy pobyt czasowy - na koszty pobytu,
2)
na zakup leków, protez, aparatów słuchowych, aparatów ortopedycznych,
3)
na opłacenie kosztów zabiegów lekarskich, operacji, leczenia pooperacyjnego i sanatoriów,
4)
na zakup surowców, części zamiennych, narzędzi i maszyn, niezbędnych do prowadzenia działalności rzemieślniczej, naukowej lub artystycznej,
5)
na wniesienie opłat z tytułu przynależności do międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń naukowych oraz opłat związanych z udziałem w zagranicznych konferencjach, zjazdach, sympozjach, wystawach itp.
§  3.
Wypłaty lub przekazy za granicę mogą być dokonywane przez bank prowadzący rachunek walutowy:
1)
na rzecz posiadacza rachunku oraz członków jego najbliższej rodziny z tytułów wymienionych w § 2 pkt 1-3 - do wysokości równowartości 1.000 $ USA lub 1.000 rubli z każdego tytułu, nie więcej niż do 3.000 $ USA lub 3.000 rubli łącznie, po odpowiednim uzasadnieniu przez posiadacza rachunku (dokumentami i oświadczeniami) konieczności podjęcia w celu wywozu za granicę kwot przekraczających równowartość 400 $ USA lub 1.000 rubli,
2)
na rzecz posiadacza rachunku oraz członków jego najbliższej rodziny z tytułu wymienionego w § 2 pkt 4 - do wysokości 3.000 $ USA lub 3.000 rubli, po odpowiednim uzasadnieniu dokumentami (zaświadczeniem właściwej izby rzemieślniczej, związku twórczego lub instytucji naukowej) i oświadczeniami o konieczności podjęcia w celu wywozu za granicę kwot przekraczających równowartość 400 $ USA lub 1.000 rubli,
3)
na przekaz za granicę, z pominięciem pośrednictwa przedsiębiorstw handlu zagranicznego, na zakup surowców, części zamiennych, narzędzi i maszyn na potrzeby własne rzemieślnika lub twórcy - do kwoty 5.000 $ USA lub 5.000 rubli na podstawie faktury pro forma lub rachunku nadesłanego z zagranicy, po potwierdzeniu przez właściwą izbę rzemieślniczą lub związek twórczy faktu prowadzenia działalności, dla której konieczne jest dokonanie zakupu za granicą,
4)
na rzecz posiadacza rachunku oraz członków jego najbliższej rodziny z tytułów wymienionych w § 2 pkt 5 - w wysokości wynikającej z odpowiednich dokumentów (pisma organizatorów imprezy i instytucji polskiej, potwierdzającego udział w imprezie, a w odniesieniu do składek - przynależność do odpowiedniej organizacji międzynarodowej lub stowarzyszenia).
§  4.
Prezesi banków, o których mowa w § 2, mogą upoważnić dyrektorów oddziałów tych banków, prowadzących rachunki walutowe krajowców dewizowych - osób fizycznych, do akceptowana każdorazowej wypłaty (przekazu) przekraczającej kwotę 400 $ USA lub 1.000 rubli na osobę, w granicach określonych w § 3.
§  5.
Wypłaty lub przekazy za granicę z tytułów innych niż określone w § 2 lub kwot wyższych niż określone w § 3 mogą być dokonywane wyłącznie na podstawie indywidualnych zezwoleń dewizowych Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
1.
Zezwala się na dysponowanie bez ograniczeń środkami dewizowymi na rachunkach walutowych "A" i "S":
1)
pochodzącymi z odsetek od wkładów, które są należne począwszy od ostatniego okresu obrachunkowego,
2)
otrzymanymi z zagranicy po dniu 14 października 1982 r. albo wpłaconymi po tej dacie na rachunki walutowe.
2.
Dysponowanie środkami dewizowymi, o których mowa w ust. 1, przy wyjazdach za granicę na pobyt stały wymaga uzyskania indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024