Pożyczki na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych, podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej i przemysłu rolno-spożywczego.

UCHWAŁA Nr 29
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 lutego 1981 r.
w sprawie pożyczek na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych, podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej i przemysłu rolno-spożywczego.

W celu zachęcenia absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych do podejmowania pracy w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej i przemysłu rolno-spożywczego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Absolwenci szkół wyższych i średnich szkół zawodowych, zwani dalej "absolwentami", którzy podejmą pracę w niektórych jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Rolnictwa, Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Centralnemu Związkowi Kółek Rolniczych, Centralnemu Związkowi Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Centralnemu Związkowi Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich, Centralnemu Związkowi Spółdzielni Mleczarskich i w terenowych organach administracji państwowej stopnia podstawowego mogą otrzymać pożyczkę na wpłaty mieszkaniowe, zakup mebli i sprzętu gospodarstwa domowego oraz innych przedmiotów zagospodarowania w wysokości:
1)
absolwenci szkół wyższych do 100 tys. zł,
2)
absolwenci średnich szkół zawodowych do 40 tys. zł.
2.
Absolwenci mogą ubiegać się o przyznanie pożyczki po przepracowaniu jednego roku w zakładzie pracy oraz w ciągu 4 lat od ukończenia szkoły.
§  2.
Do jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1, zalicza się:
1)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej,
2)
przedsiębiorstwa budownictwa rolniczego,
3)
przedsiębiorstwa wodno-melioracyjne,
4)
przedsiębiorstwa technicznej obsługi rolnictwa,
5)
stacje hodowli zwierząt,
6)
zakłady przemysłu rolno-spożywczego,
7)
zakłady profilaktyki, lecznictwa weterynaryjnego, weterynaryjne ekipy dezynfekcyjne i weterynaryjne inspektoraty sanitarne,
8)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne i spółdzielnie kółek rolniczych oraz gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska",
9)
wojewódzkie ośrodki postępu rolniczego,
10)
gminną służbę rolną,
11)
przedsiębiorstwa lasów państwowych i parki narodowe.
§  3.
Pożyczka może być przyznawana absolwentom podejmującym pracę w jednostkach, w których występuje brak specjalistów ze średnim i wyższym wykształceniem zawodowym, mających swe siedziby na terenach wsi oraz miast nie przekraczających 5 tys. mieszkańców, w szczególności w regionach rolniczych i na terenach nowych województw powstałych w wyniku reformy administracyjnej.
§  4.
Warunkiem przyznania pożyczki jest:
1)
przydatność zawodowa absolwenta,
2)
nienaganne wykonywanie przez absolwenta obowiązków służbowych.
§  5.
Pożyczka może być wypłacana absolwentowi w całości lub w ratach.
§  6.
Pożyczka podlega umorzeniu w całości lub w części po nienagannym przepracowaniu przez absolwenta w tym samym zakładzie pracy sześciu lat od daty jej otrzymania. Przeniesienie służbowe do innego zakładu pracy wymienionego w § 2 nie stanowi ograniczenia uprawnień do umorzenia pożyczki.
§  7.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrami: Finansów, Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz zarządami centralnych związków, o których mowa w § 1 ust. 1, określi szczegółowe zasady udzielania i umarzania pożyczek.
§  8.
Minister Finansów zapewni środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z uchwałą.
§  9.
Traci moc uchwała nr 174 Rady Ministrów z dnia 15 maja 1963 r. w sprawie kadr specjalistów rolnictwa, zmieniona uchwałą nr 110 Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 1968 r.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.5.38

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pożyczki na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych, podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej i przemysłu rolno-spożywczego.
Data aktu: 06/02/1981
Data ogłoszenia: 20/02/1981
Data wejścia w życie: 20/02/1981