Stypendia dla sportowców.

UCHWAŁA Nr 18
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1981 r.
w sprawie stypendiów dla sportowców.

W celu zapewnienia warunków do uprawiania sportu wyczynowego zawodnikom reprezentującym najwyższy poziom sportowy - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zawodnikom uprawiającym sport wyczynowy mogą być przyznawane stypendia sportowe.
2.
Stypendia sportowe, o których mowa w ust. 1, są przeznaczone dla zawodników, którzy ukończyli 18 rok życia i ze względu na uprawianie sportu wyczynowego na najwyższym poziomie nie pracują zawodowo.
3.
Stypendia sportowe, o których mowa w ust. 1, mogą być również przyznane zawodnikom:
1)
zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli wynagrodzenie z tytułu tego zatrudnienia jest niższe od kwoty przysługującego stypendium sportowego,
2)
studiującym w szkołach wyższych lub odbywającym czynną służbę wojskową,
3)
przebywającym na urlopie bezpłatnym związanym z uprawianiem sportu.
4.
Warunkiem przyznania stypendium sportowego jest posiadanie przez zawodnika określonego zawodu bądź kontynuowanie nauki w celu uzyskania zawodu.
§  2.
1. 1
Stypendia sportowe mogą być przyznawane w dyscyplinach objętych klasyfikacją sportową:
1)
zawodnikom posiadającym klasę mistrzowską międzynarodową,
2)
zawodnikom posiadającym klasę mistrzowską, powołanym do kadry lub rezerwy kadry narodowej seniorów,
3)
zawodnikom posiadającym pierwszą klasę sportową, powołanym do kadry lub rezerwy kadry narodowej seniorów w dyscyplinach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich,
4)
zawodnikom zespołów I ligi w grach zespołowych,
5)
zawodnikom zespołów II ligi w piłce nożnej.
2.
Zawodnikom nie spełniającym warunku, o którym mowa w § 1 ust. 2, dotyczącego wieku, posiadającym klasę mistrzowską międzynarodową i mistrzowską lub pierwszą klasę sportową mogą być przyznawane stypendia sportowe w zmniejszonym wymiarze na zasadach określonych przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  3. 2
 
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu określi:
1)
dyscypliny sportu, w których mogą być przyznawane stypendia sportowe,
2)
liczbę zespołów i liczbę zawodników w zespołach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4 i 5, którym może być przyznane stypendium sportowe, oraz ogólną kwotę, którą klub sportowy może przeznaczyć miesięcznie na wypłatę stypendium sportowego dla jednego zespołu,
3)
zasady wypłaty stypendium sportowego w okresie czasowej niezdolności do uprawiania sportu.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu w porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa wysokość stypendiów dla sportowców.
§  4. 3
 
1.
Do wysokości stypendium sportowego dla zawodników, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 1 i 2, wlicza się wynagrodzenie pobierane z tytułu umowy o pracę, stypendium pobierane w okresie studiów, świadczenia otrzymywane w czasie odbywania czynnej służby wojskowej lub dochód z innych źródeł oraz rekompensaty przyznane na podstawie uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 200) oraz uchwały nr 24 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1982 r. w sprawie rekompensat pieniężnych z tytułu wprowadzenia z dniem 1 lutego 1982 r. nowych cen detalicznych podstawowych artykułów żywnościowych, opału i energii (Monitor Polski Nr 4, poz. 18).
2.
Stypendia sportowe, o których mowa w § 3 ust. 2, obejmują rekompensaty przyznane na podstawie uchwał Rady Ministrów, wymienionych w ust. 1
§  5.
1.
Byłym zawodnikom, którzy pobierali stypendia sportowe, a przed zakończeniem wyczynowego uprawiania sportu rozpoczęli naukę w szkole średniej lub pomaturalnej albo zaliczyli co najmniej 1 rok studiów wyższych, mogą być przyznane stypendia sportowe na okres pozostający do zakończenia nauki, nie dłużej jednak niż:
1)
3 lata - w wypadku studiów wyższych,
2)
2 lata - w wypadku nauki w szkole średniej lub pomaturalnej.
2.
Wysokość miesięcznego stypendium sportowego dla byłych zawodników kontynuujących naukę w szkole wyższej nie może przekroczyć 1/3 wysokości pobieranego uprzednio stypendium sportowego, ale nie więcej niż 2.500 zł, a dla kontynuujących naukę w szkole średniej lub pomaturalnej - 1/4 wysokości tego stypendium, ale nie więcej niż 1.800 zł.
3.
Były zawodnik traci prawo do stypendium sportowego w razie powtarzania klasy lub roku studiów.
§  6.
Byłym zawodnikom pobierającym stypendia sportowe, którzy po zakończeniu wyczynowego uprawiania sportu rozpoczynają pracę zawodową, stypendia sportowe mogą być wypłacane do czasu podjęcia pracy, nie dłużej jednak niż przez okres trzech miesięcy.
§  7.
1.
Stypendia sportowe, o których mowa w § 2 i 5, przyznaje oraz wypłaca klub sportowy ze środków otrzymanych na ten cel z funduszów rozwoju kultury fizycznej i sportu.
2.
Nadzór nad rozdziałem środków oraz przyznawaniem stypendiów sportowych sprawuje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  8.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu określi szczegółowe zasady i tryb przyznawania i cofania stypendiów sportowych oraz ustali wysokość stypendium sportowego dla poszczególnych grup zawodników.
§  9.
Minister Finansów dokona zwiększenia środków finansowych budżetu w dziale kultury fizycznej i sportu na pokrycie kosztów związanych z przyznawaniem stypendiów sportowych.
§  10.
Kierownicy zakładów pracy dokonają odpowiednich korekt w stanie zatrudnienia i funduszu płac w związku z otrzymywaniem stypendiów sportowych przez zawodników dotychczas zatrudnionych w zakładach pracy.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 lipca 1982 r. (M.P.82.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 sierpnia 1982 r.
2 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 24 lipca 1982 r. (M.P.82.20.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 sierpnia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1982 r. (M.P.83.1.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.

3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1982 r. (M.P.83.1.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024