Zasady i tryb udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU KONTROLI PUBLIKACJI I WIDOWISK
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Na podstawie art. 17 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) za zgodą Przewodniczącego Rady Państwa i Prezesa Rady Ministrów zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk za pomocą żywego słowa, obrazu oraz wszelkiego rodzaju zapisów obrazów i słowa udzielają organy kontroli publikacji i widowisk.
2.
Zezwoleń, o których mowa w ust. 1, organy kontroli publikacji i widowisk udzielają na:
1)
rozpowszechnianie gazet, czasopism, książek i innych tekstów drukowanych,
2)
publiczne wystawianie utworu literackiego i mimicznego oraz wykonanie imprezy artystycznej i rozrywkowej,
3)
emisje widowisk telewizyjnych i audycji radiowych,
4)
rozpowszechnianie informacji emitowanych za pomocą radiofonii bezprzewodowej oraz telewizji,
5)
rozpowszechnianie nagrań magnetycznych,
6)
rozpowszechnianie filmów, przeżroczy, zdjęć i innych obrazów świetlnych,
7)
wystawianie obrazów, zdjęć, plakatów i innych wytworów twórczości plastycznej.
3.
Spod obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o których mowa w ust. 1, wyłączone są:
1)
przemówienia posłów i radnych wygłoszone na jawnych posiedzeniach Sejmu i rad narodowych oraz ich organów, jak również interpelacje i zapytania posłów i radnych,
2)
orzeczenia sądów, kolegiów do spraw wykroczeń oraz organów orzekających w sprawach pracowniczych wraz z uzasadnieniem, chyba że jawność uzasadnienia została wyłączona,
3)
akty normatywne i inne akty prawne o charakterze ogólnym, w tym narodowe plany społeczno - gospodarcze i plany zagospodarowania przestrzennego, a także sprawozdania i opinie urzędowe.
4)
druki i formularze urzędowe organów państwowych i innych państwowych jednostek organizacyjnych, a także druki i formularze spółdzielczych i gospodarczych jednostek organizacyjnych, przeznaczone do użytku służbowego tych jednostek,
5)
publikacje statystyczne podlegające kontroli Głównego Urzędu Statystycznego,
6)
mapy samoistne, ich zestawy i mapy stanowiące załączniki do publikacji, podlegające kontroli Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii,
7)
podręczniki szkolne i pomoce dydaktyczne, zatwierdzone przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania,
8)
zaaprobowane przez Kościół Katolicki oraz inne kościoły i związki wyznaniowe pisma, obrazy i nagrania o charakterze przekazu wiary, dokumenty, teksty liturgiczne, teologiczne, zakonne , modlitewne, katechetyczne i duszpasterskie, teksty prawa kościelnego, zawiadomienia i informatory, transmisje obrzędów religijnych w audycjach radiowych i telewizyjnych, imprezy kulturalno - religijne organizowane na terenie kościelnym, listy i pisma okólne przeznaczone do użytku wewnętrznego instytucji kościelnych oraz przeznaczone na użytek służbowy tych instytucji druki, formularze i inne dokumenty,
9)
publikacje do użytku wewnętrznego Sił Zbrojnych i wewnętrzne imprezy wojskowe, podlegające kontroli organów ochrony tajemnicy,
10)
nuty, płyty i nagrania zawierające wyłącznie muzykę,
11)
audycje radiofonii przewodowej,
12)
publikacje bibliograficzne oraz dane bibliograficzne,
13)
druki handlowe, firmowe oraz przeznaczone do użytku osobistego.
§  2.
Organy kontroli publikacji i widowisk udzielają również zezwoleń na wydawanie gazet i czasopism oraz sprawują kontrolę użytkowania zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych.
§  3.
Zezwoleń na drukowanie i rozpowszechnianie publikacji oraz wystawianie widowisk udzielają właściwe miejscowo okręgowe urzędy kontroli publikacji i widowisk, a zezwoleń na wydawanie gazet i czasopism - Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk.
§  4.
1.
Jeżeli przedstawione do kontroli teksty, obrazy lub scenariusze naruszają dobra wymienione w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk (Dz. U. Nr 20, poz. 99) albo zagrażają interesom bezpieczeństwa lub obronności państwa, organ kontroli publikacji odmawia udzielenia zezwolenia na drukowanie publikacji lub wystawienie widowiska.
2.
Organ kontroli publikacji i widowisk odmawia udzielenia zezwolenia na rozpowszechnianie zapisu obrazu lub słowa albo wystawienie widowiska, jeżeli gotowe zapisy w formie przeznaczonej do rozpowszechniania albo treść lub forma wystawianego widowiska nie są zgodne z zaakceptowanym uprzednio tekstem, obrazem lub scenariuszem.
3.
Decyzja odmawiająca wydania zezwolenia, wydana na podstawie przepisu ust. 1 lub 2, jest ostateczna. Decyzja taka nie może być zaskarżona do sądu administracyjnego.
§  5.
W sprawach udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk, nie uregulowanych w zarządzeniu, stosuje się przepisy dotychczas obowiązujące.
§  6.
Rozpowszechnianie informacji emitowanych przez wewnątrz-zakładowe urządzenia radiowe następuje pod kontrolą kierownika zakładu pracy.
§  7.
1.
Tracą ważność udzielone przed dniem wejścia w życie zarządzenia zezwolenia na wydawanie gazet i czasopism.
2.
W sprawach udzielania zezwoleń na wydawanie gazet i czasopism stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 1 i 3, a także przepisy dotychczas obowiązujące.
§  8.
1.
Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk z przyczyn określonych w § 4 ust. 1 może zakazać sprowadzania z zagranicy w celu rozpowszechniania gazet, czasopism, książek, nagrań oraz innych zapisów obrazu i słowa.
2.
Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów i instytucji), prezesi zarządów centralnych związków spółdzielni oraz wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego udzielają pisemnych zezwoleń oraz kontrolują użytkowanie zakładów poligraficznych oraz urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu i słowa sposobem mechanicznym, chemicznym lub innym, a także zakładów wytwarzających pieczątki i stemple, bedących w posiadaniu lub nabytych po dniu wejścia w życie zarządzenia przez bezpośrednio lub pośrednio podległe im jednostki organizacyjne.
2.
Nie wymaga uzyskania zezwolenia użytkowanie zakładów , urządzeń i aparatów, o których mowa w ust. 1, posiadanych przez:
1)
partię i stronnictwa polityczne,
2)
jednostki wykonawcze naczelnych organów władzy państwowej,
3)
jednostki organizacyjne resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, a także Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
3.
Udzielając zezwoleń, o których mowa w ust. 1, właściwe organy określają nazwę upoważnionych jednostek organizacyjnych oraz rodzaj dopuszczalnych zapisów obrazów i słowa oraz pieczątek (stempli) wykonywanych przez te jednostki.
4.
Zakłady, urządzenia i aparaty, o których mowa w ust. 1, posiadane przez kościoły i inne związki wyznaniowe podlegają rejestracji w trybie przepisów dotychczas obowiązujących.
5.
Przepisy ust. 1 i 2 nie uchylają obowiązku rejestracji zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych, określonego w przepisach dotychczas obowiązujących.
§  10.
1.
Niezależnie od kontroli sprawowanej przez organy i instytucje wymienione w § 9 ust. 1 i 2 kontrolę użytkowania zakładów poligraficznych, urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu i słowa wszelkim sposobem oraz zakładów wytwarzających pieczątki i stemple sprawują również organy kontroli publikacji i widowisk.
2.
W razie stwierdzenia użytkowania zakładu, urządzenia lub aparatu albo wykonywania zapisów obrazu lub słowa bez wymaganego zezwolenia albo wbrew jego warunkom organy, o których mowa w ust. 1, podejmują niezbędne czynności w trybie art. 256 § 2 kodeksu postępowania karnego.
§  11.
Przepisy zarządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których wprowadzony został stan wojenny, stosownie do przepisów uchwały Rady Państwa w sprawie wprowadzenia tego stanu.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.30.278

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego.
Data aktu: 12/12/1981
Data ogłoszenia: 14/12/1981
Data wejścia w życie: 14/12/1981, 13/12/1981