Ulgi podatkowe dla osób rezygnujących z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz dla niektórych podatników zatrudniających takie osoby.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 października 1981 r.
w sprawie ulg podatkowych dla osób rezygnujących z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz dla niektórych podatników zatrudniających takie osoby.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) i w związku z § 9 ust. 9 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownikom rezygnującym z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy, którzy podejmą działalność zarobkową na własny rachunek, oraz podatnikom zatrudniającym takich pracowników przysługują ulgi w podatkach obrotowym i dochodowym, zwanych dalej "podatkami", i w opłacie skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, zwanej dalej "opłatą skarbową", na zasadach określonych w zarządzeniu.
2. 1
Za pracowników, o których mowa w ust. 1, uważa się pracowników uspołecznionych zakładów pracy, z którymi rozwiązano stosunek pracy z powodu:
1)
likwidacji zakładu pracy lub
2)
likwidacji stanowiska pracy albo
3)
zmniejszenia stanu zatrudnienia w grupie zawodowej, w której zatrudniony był pracownik, spowodowanego ograniczeniem produkcji bądź innymi przyczynami,

jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło na mocy porozumienia stron albo w drodze wypowiedzenia dokonanego przez zakład pracy.

3.
Przyczynę rozwiązania stosunku pracy stwierdza się na podstawie świadectwa pracy.
§  2.
1. 2
Pracownikom określonym w § 1, którzy w latach 1981-1983 podejmą działalność zarobkową w zakresie rzemiosła, handlu, przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług, przysługuje zwolnienie od należnych z tytułu wykonywania tej działalności podatków i opłaty skarbowej na zasadach i w trybie określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 października 1981 r. w sprawie zwolnienia od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności zarobkowej (Dz. U. Nr 26, poz. 138), z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Jeżeli przepisy rozporządzenia wymienionego w ust. 1 nie przewidują wyższego stanu zatrudnienia lub innego okresu zwolnienia:
1)
działalność w zakresie rzemiosła, przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług może być wykonywana przy zatrudnieniu, w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej wykonującym pośrednictwo pracy, nie więcej niż trzech pracowników, natomiast działalność w zakresie handlu - przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika,
2)
zwolnienie stosuje się w okresie dwóch lat, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.
3.
Zwolnienie od podatków i opłaty skarbowej przysługuje również pracownikom, którzy w okresie ostatnich pięciu lat przed podjęciem pracy w uspołecznionym zakładzie pracy wykonywali działalność zarobkową w zakresie rzemiosła, handlu, przemysłu gastronomicznego i innych usług.
4.
Uruchomienia działalności handlowej w lokalu (budynku) nabytym, wydzierżawionym albo przejętym w użytkowanie na podstawie innego tytułu nie uważa się za uruchomienie nowej działalności, jeżeli w lokalu tym (budynku) w okresie ostatnich pięciu lat prowadzona była działalność rzemieślnicza, handlowa lub działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego albo mieścił się pensjonat.
§  3.
1. 3
Rzemieślnikom oraz osobom prowadzącym działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług, z wyjątkiem zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych oraz spółek z udziałem zagranicznego kapitału, którzy w latach 1981-1983 zatrudnią - w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej wykonującym pośrednictwo pracy - ponad stan zatrudnienia w dniu 15 marca 1982 r. dodatkowo do trzech pracowników wymienionych w § 1 ust. 2, przysługują z tego tytułu w okresie dwóch lat następujące ulgi w podatkach (opłacie skarbowej):
1)
przy ocenie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, ryczałtu umownego i opłaty skarbowej oraz przy ustalaniu wysokości opodatkowania w tych formach dodatkowo zatrudnionych pracowników nie wlicza się do stanu zatrudnienia,
2)
przy ustalaniu wysokości podatków w pozostałych formach opodatkowania stosuje się następujące obniżki:
Obniżka w % od należnego podatku w razie dodatkowego zatrudnienia
jednego pracownika dwóch pracowników trzech pracowników
Liczba pracowników według stanu zatrudnienia w dniu 15 marca 1982 r. przy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowej przy wykonywaniu działalności gastronomicznej i handlowej przy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowej przy wykonywaniu działalności gastronomicznej przy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowej przy wykonywaniu działalności gastronomicznej
0 55 25 70 35 80 45
1 45 21 60 30 70 40
2 35 17 50 25 60 35
3 25 13 40 20 50 30
4 15 9 30 15 40 25
ponad 4 do 6 10 5 25 10 35 20
2.
Osobom prowadzącym działalność w zakresie handlu obniżki, o których mowa w ust. 1, przysługują z tytułu dodatkowego zatrudnienia jednego pracownika.
3. 4
Do liczby pracowników zatrudnionych według stanu na dzień 15 marca 1983 r. nie wlicza się zatrudnionych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a ponadto:
1)
w zakładach rzemieślniczych:
a)
osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami,
b)
emerytów lub rencistów, nie więcej niż dwóch,
c)
pracowników nie biorących bezpośredniego udziału w produkcji (sprzedaż wyrobów, utrzymywanie czystości, prowadzenie kasy), zatrudnionych w zakładach działających na podstawie zezwolenia na wykonywanie rzemiosła,
2)
w zakładach gastronomicznych - osób zatrudnionych przy wykonywaniu działalności rozrywkowej.
4. 5
Wysokość podatków należnych od podatników, którzy wykonywali działalność zarobkową w 1982 r., po potrąceniu obniżek określonych w ust. 1 pkt 2, nie może być w danym roku podatkowym niższa od podatków z tego tytułu ostatecznie ustalonych za 1982 r.
5.
Ulgę w podatkach i opłacie skarbowej stosuje się, poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło dodatkowe zatrudnienie pracownika.
6.
Ostatecznego obliczenia kwoty obniżki w podatkach dokonuje się po upływie roku podatkowego.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
4 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
5 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.28.260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ulgi podatkowe dla osób rezygnujących z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz dla niektórych podatników zatrudniających takie osoby.
Data aktu: 30/10/1981
Data ogłoszenia: 11/11/1981
Data wejścia w życie: 11/11/1981