Ulgi podatkowe dla osób rezygnujących z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz dla niektórych podatników zatrudniających takie osoby.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 października 1981 r.
w sprawie ulg podatkowych dla osób rezygnujących z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz dla niektórych podatników zatrudniających takie osoby.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) i w związku z § 9 ust. 9 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownikom rezygnującym z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy, którzy podejmą działalność zarobkową na własny rachunek, oraz podatnikom zatrudniającym takich pracowników przysługują ulgi w podatkach obrotowym i dochodowym, zwanych dalej "podatkami", i w opłacie skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, zwanej dalej "opłatą skarbową", na zasadach określonych w zarządzeniu.
2. 1
Za pracowników, o których mowa w ust. 1, uważa się pracowników uspołecznionych zakładów pracy, z którymi rozwiązano stosunek pracy z powodu:
1)
likwidacji zakładu pracy lub
2)
likwidacji stanowiska pracy albo
3)
zmniejszenia stanu zatrudnienia w grupie zawodowej, w której zatrudniony był pracownik, spowodowanego ograniczeniem produkcji bądź innymi przyczynami,

jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło na mocy porozumienia stron albo w drodze wypowiedzenia dokonanego przez zakład pracy.

3.
Przyczynę rozwiązania stosunku pracy stwierdza się na podstawie świadectwa pracy.
§  2.
1. 2
Pracownikom określonym w § 1, którzy w latach 1981-1983 podejmą działalność zarobkową w zakresie rzemiosła, handlu, przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług, przysługuje zwolnienie od należnych z tytułu wykonywania tej działalności podatków i opłaty skarbowej na zasadach i w trybie określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 października 1981 r. w sprawie zwolnienia od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności zarobkowej (Dz. U. Nr 26, poz. 138), z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Jeżeli przepisy rozporządzenia wymienionego w ust. 1 nie przewidują wyższego stanu zatrudnienia lub innego okresu zwolnienia:
1)
działalność w zakresie rzemiosła, przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług może być wykonywana przy zatrudnieniu, w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej wykonującym pośrednictwo pracy, nie więcej niż trzech pracowników, natomiast działalność w zakresie handlu - przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika,
2)
zwolnienie stosuje się w okresie dwóch lat, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.
3.
Zwolnienie od podatków i opłaty skarbowej przysługuje również pracownikom, którzy w okresie ostatnich pięciu lat przed podjęciem pracy w uspołecznionym zakładzie pracy wykonywali działalność zarobkową w zakresie rzemiosła, handlu, przemysłu gastronomicznego i innych usług.
4.
Uruchomienia działalności handlowej w lokalu (budynku) nabytym, wydzierżawionym albo przejętym w użytkowanie na podstawie innego tytułu nie uważa się za uruchomienie nowej działalności, jeżeli w lokalu tym (budynku) w okresie ostatnich pięciu lat prowadzona była działalność rzemieślnicza, handlowa lub działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego albo mieścił się pensjonat.
§  3.
1. 3
Rzemieślnikom oraz osobom prowadzącym działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego, usług transportowych i innych usług, z wyjątkiem zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych oraz spółek z udziałem zagranicznego kapitału, którzy w latach 1981-1983 zatrudnią - w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej wykonującym pośrednictwo pracy - ponad stan zatrudnienia w dniu 15 marca 1982 r. dodatkowo do trzech pracowników wymienionych w § 1 ust. 2, przysługują z tego tytułu w okresie dwóch lat następujące ulgi w podatkach (opłacie skarbowej):
1)
przy ocenie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, ryczałtu umownego i opłaty skarbowej oraz przy ustalaniu wysokości opodatkowania w tych formach dodatkowo zatrudnionych pracowników nie wlicza się do stanu zatrudnienia,
2)
przy ustalaniu wysokości podatków w pozostałych formach opodatkowania stosuje się następujące obniżki:
Obniżka w % od należnego podatku w razie dodatkowego zatrudnienia
jednego pracownika dwóch pracowników trzech pracowników
Liczba pracowników według stanu zatrudnienia w dniu 15 marca 1982 r. przy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowej przy wykonywaniu działalności gastronomicznej i handlowej przy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowej przy wykonywaniu działalności gastronomicznej przy wykonywaniu działalności rzemieślniczej i usługowej przy wykonywaniu działalności gastronomicznej
0 55 25 70 35 80 45
1 45 21 60 30 70 40
2 35 17 50 25 60 35
3 25 13 40 20 50 30
4 15 9 30 15 40 25
ponad 4 do 6 10 5 25 10 35 20
2.
Osobom prowadzącym działalność w zakresie handlu obniżki, o których mowa w ust. 1, przysługują z tytułu dodatkowego zatrudnienia jednego pracownika.
3. 4
Do liczby pracowników zatrudnionych według stanu na dzień 15 marca 1983 r. nie wlicza się zatrudnionych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a ponadto:
1)
w zakładach rzemieślniczych:
a)
osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami,
b)
emerytów lub rencistów, nie więcej niż dwóch,
c)
pracowników nie biorących bezpośredniego udziału w produkcji (sprzedaż wyrobów, utrzymywanie czystości, prowadzenie kasy), zatrudnionych w zakładach działających na podstawie zezwolenia na wykonywanie rzemiosła,
2)
w zakładach gastronomicznych - osób zatrudnionych przy wykonywaniu działalności rozrywkowej.
4. 5
Wysokość podatków należnych od podatników, którzy wykonywali działalność zarobkową w 1982 r., po potrąceniu obniżek określonych w ust. 1 pkt 2, nie może być w danym roku podatkowym niższa od podatków z tego tytułu ostatecznie ustalonych za 1982 r.
5.
Ulgę w podatkach i opłacie skarbowej stosuje się, poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło dodatkowe zatrudnienie pracownika.
6.
Ostatecznego obliczenia kwoty obniżki w podatkach dokonuje się po upływie roku podatkowego.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
4 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.
5 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia z dnia 9 czerwca 1983 r. (M.P.83.21.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1983 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.28.260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ulgi podatkowe dla osób rezygnujących z dalszej pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz dla niektórych podatników zatrudniających takie osoby.
Data aktu: 30/10/1981
Data ogłoszenia: 11/11/1981
Data wejścia w życie: 11/11/1981