Kredyty dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 października 1981 r.
w sprawie kredytów dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę.

Na podstawie § 8 ust. 13 i § 9 ust. 9 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje zasady i tryb przyznawania oraz spłaty kredytów udzielanych pracownikom uspołecznionych zakładów pracy zmieniającym pracę, o których mowa w § 1 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Banki spółdzielcze udzielają kredytów osobom określonym w § 8 ust. 1, 2 i 4 oraz § 9 ust. 1 uchwały w ramach środków kredytowych przewidzianych dla ludności wiejskiej i pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Osobie bliskiej, o której mowa w § 8 ust. 2 i 3 uchwały, może być udzielony kredyt jako współkredytobiorcy.
§  3.
1.
Podstawą udzielenia kredytu jest wniosek osoby ubiegającej się o kredyt.
2.
Wnioskodawca jest obowiązany dołączyć do wniosku świadectwo pracy stwierdzające przyczynę rozwiązania stosunku pracy, o której mowa w § 1 uchwały, oraz zaświadczenie o posiadaniu uprawnień wymaganych do wykonywania zawodu rolnika albo rzemieślnika bądź do prowadzenia na własny rachunek działalności handlowej, gastronomicznej, usługowej lub transportowej.
3.
Właściciel lub posiadacz gospodarstwa rolnego jest obowiązany przedstawić bankowi do wglądu dokument stwierdzający własność lub posiadanie gospodarstwa albo zawarcie długoletniej umowy dzierżawy na okres nie krótszy niż 10 lat.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o kredyt jest obowiązana udokumentować posiadanie własnych środków w wysokości określonej w uchwale.
2.
Przez środki własne rozumie się środki pieniężne na rachunkach bankowych, zgromadzone materiały i urządzenia techniczne, wartość robocizny, transportu własnego oraz szacunkową wartość robót budowlanych, wykonanych i opłaconych ze środków własnych przed otrzymaniem kredytu.
§  5.
Osobom, o których mowa w § 9 ust. 1 uchwały, może być udzielony:
1)
kredyt inwestycyjny:
a)
na budowę wraz z wyposażeniem w maszyny i urządzenia, a także rozbudowę, kapitalne remonty, adaptację i modernizację oraz zakup lokali - na okres spłaty do 15 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 3 lat,
b)
na zakup maszyn i urządzeń - na okres spłaty do 8 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 2 lat,
c)
na inne cele inwestycyjne - na okres spłaty do 5 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 1 roku,
2)
kredyt obrotowy na okres spłaty do 3 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 1 roku; warunki te dotyczą kredytu udzielanego po raz pierwszy; dalszych kredytów obrotowych banki spółdzielcze udzielają na zasadach ogólnych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.28.258

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kredyty dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę.
Data aktu: 30/10/1981
Data ogłoszenia: 11/11/1981
Data wejścia w życie: 11/11/1981