Pomoc finansowa Państwa na bieżące naprawy domów wielomieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych.

UCHWAŁA Nr 210
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1981 r.
w sprawie pomocy finansowej Państwa na bieżące naprawy domów wielomieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych.

W celu stworzenia warunków do utrzymania w należytym stanie zasobów mieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się Ministra Finansów do uwzględnienia w 1982 r. i w latach następnych w budżecie Ministerstwa Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska środków przeznaczonych na pomoc w finansowaniu bieżących napraw domów wielomieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych.
2. 1
(skreślony).
§  2.
1.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Finansów dokonuje podziału środków, o których mowa w § 1 ust. 1, między poszczególne województwa i w formie dotacji celowej przekazuje je do budżetów terenowych.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego dokonują podziału otrzymanych środków i przekazują je do dyspozycji, prezydentów i naczelników miast (miast i gmin) oraz dzielnic.
§  3.
1. 2
Pomoc w finansowaniu kosztów bieżących napraw domów może być udzielana do wysokości 140 tys. zł w okresie trzech lat.
2.
Podstawowym kryterium otrzymania pomocy, o której mowa w ust. 1, jest techniczny stan budynku i pilność przeprowadzenia remontu.
3.
Przyznane środki mogą być wykorzystane jedynie na naprawy budynków i lokali, obciążające wynajmującego. W pierwszej kolejności środki te powinny być przeznaczane na naprawy pokryć dachowych, obróbek blacharskich oraz usuwanie awarii.
4.
Udzielona pomoc jest bezzwrotna.
§  4.
1.
Udzielenie pomocy finansowej następuje na wniosek właściciela (zarządcy) budynku, zaopiniowany przez właściwy terenowo organ samorządu mieszkańców. Decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia pomocy podejmuje terenowy organ administracji państwowej.
2.
Pomocy udziela się w pierwszej kolejności właścicielom (zarządcom) budynków, w których znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne.
§  5. 3
 
1.
Wypłata środków w ramach udzielanej pomocy następuje w całości lub sukcesywnie na podstawie przedstawionych rachunków za wykonane roboty.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach wypłata części przyznanej pomocy może być dokonana w formie zaliczki dla właściciela (zarządcy) domu, którego wysokość dochodu na członka rodziny nie przekracza minimalnej płacy, a także dla lokalnego zrzeszenia właścicieli i zarządów domów. O celowości ustalenia zaliczki oraz jej wysokości decyduje terenowy organ administracji państwowej.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 156 z dnia 26 lipca 1982 r. (M.P.82.19.162) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 sierpnia 1982 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 156 z dnia 26 lipca 1982 r. (M.P.82.19.162) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 sierpnia 1982 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 156 z dnia 26 lipca 1982 r. (M.P.82.19.162) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 sierpnia 1982 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024