Zezwolenie na sprzedaż w obrocie towarowym z zagranicą dzieł sztuki, instrumentów lutniczych i wyrobów rzemiosła artystycznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO ORAZ FINANSÓW
z dnia 20 sierpnia 1981 r.
w sprawie zezwolenia na sprzedaż w obrocie towarowym z zagranicą dzieł sztuki, instrumentów lutniczych i wyrobów rzemiosła artystycznego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 2 oraz art. 23 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się osobom określonym w ust. 2 na sprzedaż w obrocie towarowym z zagranicą dzieł sztuki plastycznej i fotograficznej, instrumentów lutniczych i wyrobów rzemiosła artystycznego na warunkach określonych w zarządzeniu.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy sprzedaży:
1)
dzieł sztuki plastycznej, wykonanych przez artystów plastyków będących członkami Związku Polskich Artystów Plastyków, przez absolwentów wyższych szkół plastycznych oraz przez osoby posiadające zaświadczenie Ministra Kultury i Sztuki, stwierdzające wykonywanie zawodu artysty plastyka,
2)
dzieł sztuki fotograficznej, wykonanych przez artystów fotografików będących członkami Związku Polskich Artystów Fotografików oraz przez osoby posiadające zaświadczenie Ministra Kultury i Sztuki, stwierdzające wykonywanie zawodu artysty fotografika,
3)
instrumentów lutniczych, wykonanych przez artystów lutników będących członkami Związku Polskich Artystów Lutników oraz przez absolwentów sekcji lutniczych wyższych szkół muzycznych,
4)
wyrobów o charakterze artystycznym, wykonanych przez osoby, które uzyskały tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nadany przez Ministra Kultury i Sztuki na zasadach określonych w uchwale nr 127 Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1977 r. w sprawie rozwoju rzemiosł artystycznych (Monitor Polski Nr 24, poz. 121),
5) 1
dzieł sztuki ludowej w zakresie rzeźby, malarstwa, tkaniny, kowalstwa, wycinanki, haftu i koronki, wykonanych przez twórców ludowych zweryfikowanych przez Komisję Weryfikacyjną Twórców Ludowych przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.
3.
Użyte w zarządzeniu określenie "osoby uprawnione" oznacza osoby, o których mowa w ust. 2.
§  2. 2
Osoby uprawnione mogą dokonywać sprzedaży w obrocie towarowym z zagranicą dzieł sztuki plastycznej i fotograficznej oraz wyrobów rzemiosła artystycznego za pośrednictwem wybranych przez siebie przedsiębiorstw handlu zagranicznego lub innych jednostek posiadających koncesje na prowadzenie działalności handlu zagranicznego o zbliżonej specjalizacji asortymentowej, zwanych dalej "jednostkami handlu zagranicznego".
§  3. 3
 
1.
Jednostki handlu zagranicznego dokonują dokonują rozliczeń z osobami uprawnionymi z tytułu sprzedaży przedmiotów, o których mowa w § 1 ust. 2, stosownie do umowy zawartej z osobą uprawnioną, według następujących zasad:
1)
cena sprzedaży ustalona w złotych wypłacana jest osobie uprawnionej albo
2)
50% ceny sprzedaży ustalonej w walucie obcej przekazywane jest na rachunek bankowy "A" w walucie wymienialnej lub na rachunek bankowy "S" w walutach państw socjalistycznych, prowadzony na imię osoby uprawnionej, a pozostałe 50% wypłacane jest osobie uprawnionej w złotych według obowiązującego kursu ustalonego przez Narodowy Bank Polski.
2.
Jednostki handlu zagranicznego pobierają prowizję od sprzedaży, obliczoną od ceny sprzedaży (ust. 1 pkt 1 lub pkt 2), potrącaną z należności wypłacanej osobie uprawnionej w złotych.
3.
Kwoty przekazane na oprocentowane rachunki bankowe "A" i "S" osób uprawnionych nie podlegają zaliczeniu na wpływy dewizowe jednostek handlu zagranicznego z tytułu eksportu.
§  4.
Sprzedaż przez osoby uprawnione w obrocie towarowym z zagranicą dzieł sztuki plastycznej i fotograficznej, instrumentów lutniczych i wyrobów rzemiosła artystycznego na warunkach innych niż określone w zarządzeniu wymaga odrębnego zezwolenia dewizowego.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministrów Handlu Zagranicznego i Finansów z dnia 4 stycznia 1962 r. w sprawie zezwolenia dewizowego dla artystów plastyków na sprzedaż niektórych dzieł sztuki w obrocie z zagranicą oraz dysponowania należnościami z tego tytułu (Monitor Polski z 1962 r. Nr 9, poz. 31 i z 1973 r. Nr 12, poz. 73).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 5 dodany przez § 1 zarządzenia Ministrów Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Finansów z dnia 5 stycznia 1988 r. (M.P.88.2.17) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 stycznia 1988 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 września 1982 r. (M.P.82.24.214) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1982 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 września 1982 r. (M.P.82.24.214) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 1982 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024