Bankowe rachunki walutowe w walutach wymienialnych dla jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 1 lipca 1981 r.
w sprawie bankowych rachunków walutowych w walutach wymienialnych dla jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 2 ust. 3 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1977 r. w sprawie oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 96) i § 12 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 15, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zezwala się jednostkom drobnej wytwórczości i ich zrzeszeniom na posiadanie w Narodowym Banku Polskim lub za jego zgodą w innym dewizowym banku w kraju bieżących rachunków walutowych dla rozliczeń z tytułu obrotu z kontrahentami działającymi w państwach zaliczanych do II obszaru płatniczego, jeżeli prowadzą działalność eksportową lub importową:
1)
za pośrednictwem właściwych przedsiębiorstw handlu zagranicznego lub jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do działalności w obrocie z zagranicą,
2)
samodzielnie - za zgodą wyrażoną w trybie § 10 ust. 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 15, poz. 120).
2. 
Rachunki, o których mowa w ust. 1, są prowadzone w walutach wymienialnych określonych przez Narodowy Bank Polski.
§  2. 
Bieżące rachunki walutowe jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń są zasilane walutami wymienialnymi:
1)
nabytymi w banku prowadzącym dany rachunek w wysokości 20% efektywnego wpływu ze zrealizowanego eksportu za pośrednictwem właściwych przedsiębiorstw handlu zagranicznego lub jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do działalności w obrocie z zagranicą, na podstawie zaświadczenia o wysokości efektywnego wpływu, wydanego posiadaczowi rachunku przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego lub jednostkę gospodarki uspołecznionej uprawnioną do działalności w obrocie z zagranicą, po rozliczeniu transakcji z bankiem,
2)
nabytymi w banku w wysokości 20% efektywnego wpływu ze zrealizowanego eksportu dokonanego samodzielnie w ramach uprawnień uzyskanych przez jednostki drobnej wytwórczości i ich zrzeszenia w trybie § 10 ust. 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości, na podstawie otrzymanego przez dewizowy bank w kraju wpływu, przy rozliczeniu danej transakcji eksportowej,
3)
nabytymi w banku prowadzącym dany rachunek w wysokości 30% przyrostu wartości osiągniętego eksportu w stosunku do wartości eksportu roku ubiegłego, ustalonego na podstawie efektywnych wpływów z eksportu, o których mowa w pkt 1 i 2,
4)
stanowiącymi przelew z bieżących rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości, wynikający z rozliczeń dewizowych między tymi jednostkami, dokonanych za zezwoleniem dewizowym Narodowego Banku Polskiego,
5)
stanowiącymi przelew z rachunków bankowych krajowców dewizowych, prowadzonych w walutach wymienialnych, pod warunkiem że krajowcy ci prowadzą działalność określoną uchwałą nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości.
§  3. 
Zezwala się na dokonywanie wypłat w walutach wymienialnych z bieżących rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń na:
1)
zakup towarów (maszyn, urządzeń, surowców itp.) i usług, związanych z działalnością wytwórczą i świadczeniem usług, dokonywany za pośrednictwem właściwych przedsiębiorstw handlu zagranicznego, jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do działalności w obrocie z zagranicą lub jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do eksportu wewnętrznego,
2)
zakup towarów (maszyn, urządzeń, surowców itp.) i usług przez jednostki drobnej wytwórczości i ich zrzeszenia, uprawnione w trybie § 10 ust. 3 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości do samodzielnego prowadzenia działalności importowej,
3)
pokrycie kosztów międzynarodowych przewozów towarów polskimi środkami transportu oraz ubezpieczenia towarów w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji "WARTA" Spółka Akcyjna,
4)
pokrycie kosztów uczestnictwa jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń w targach i wystawach międzynarodowych oraz innych kosztów o charakterze promocyjnym,
5)
pokrycie kosztów służbowych podróży zagranicznych pracowników jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń - według zasad określonych odrębnymi przepisami.
§  4. 
Szczegółowe warunki otwierania i prowadzenia bieżących rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń ustala Narodowy Bank Polski.
§  5. 
1. 
Środki zgromadzone na bieżącym rachunku walutowym jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń nie są oprocentowane.
2. 
Jeżeli środki, o których mowa w ust. 1, są zdeponowane w banku na czas nie krótszy niż 1 rok, podlegają oprocentowaniu w wysokości 7%.
§  6. 
Jednostki drobnej wytwórczości i ich zrzeszenia obowiązane są pobierać przypadające im należności z zagranicy nie później niż w terminie wymagalności i sprowadzać je do kraju za pośrednictwem banku.
§  7. 
Czynności jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń, stanowiące obrót wartościami dewizowymi, nie uregulowane przepisami zarządzenia, wymagają osobnego zezwolenia dewizowego.
§  8. 
Zarządzenie nie dotyczy spraw związanych z otwieraniem i prowadzeniem rachunków bankowych:
1)
dla zagranicznych osób prawnych i fizycznych - uregulowanych zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 marca 1979 r. w sprawie zezwolenia na otwierania i prowadzenie rachunków bankowych dla zagranicznych osób prawnych i fizycznych, wykonujących działalność gospodarczą na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 67),
2)
dla spółek z udziałem kapitału zagranicznego - uregulowanych zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 1979 r. w sprawie niektórych zasad gospodarki finansowej spółek z udziałem kapitału zagranicznego oraz zezwolenia na dokonywanie przez te spółki niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi (Monitor Polski Nr 16, poz. 97).
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rachunków walutowych jednostek drobnej wytwórczości i ich zrzeszeń, otwartych po dniu 30 czerwca 1981 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024