Organizacja pracy, porządek i oszczędność w urzędach państwowych.

ZARZĄDZENIE Nr 53
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1980 r.
w sprawie organizacji pracy, porządku i oszczędności w urzędach państwowych.

W celu realizacji zwiększających się zadań stojących przed urzędami państwowymi, wymagających doskonalenia organizacji pracy, zarządza się, co następuje:
§  1.
Ministrowie i wojewodowie podejmą działania zapewniające rozwój inicjatyw organów państwowych oraz pracowników tych organów. Podejmowane działania powinny zmierzać do usprawnienia organizacji pracy, zwiększenia aktywności w wykonywaniu zadań i odpowiedzialności za sposób i terminy ich realizacji, podnoszenia wydajności pracy oraz skutecznego uproszczenia toku urzędowania.
§  2.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią ścisłe przestrzeganie przez podległe organy i pracowników tych organów norm prawnych, a w szczególności Kodeksu postępowania administracyjnego, dokonanie przeglądu stosowanych w bieżącej działalności przepisów oraz przyspieszenie prac nad uchyleniem przepisów, które utrudniają działalność lub uniemożliwiają dokonywanie usprawnień organizacyjnych w funkcjonowaniu organów i urzędów państwowych.
§  3.
Ministrowie i wojewodowie usprawnią organizację narad i konferencji odbywanych w urzędach, a zwłaszcza zarządzą odpowiednie przygotowanie każdej konferencji i narady, sprawne jej przeprowadzenie i kontrolę wykonania ustaleń.
§  4.
Ministrowie i wojewodowie ustalą dla podległych im urzędów, przedsiębiorstw i instytucji wynikające z aktualnych potrzeb zasady oszczędnego oraz racjonalnego gospodarowania środkami rzeczowymi i finansowymi. Należy ograniczyć zużycie materiałów biurowych, a szczególnie papieru, m.in. przez wyeliminowanie opracowywania zbędnych notatek, informacji i pism wewnętrznych oraz zakazanie przesyłania pism nie mających związku z urzędowaniem, jak listy okolicznościowe, życzenia itp.
§  5.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią ścisłe przestrzeganie wydanych zarządzeń w sprawie rejestracji, zabezpieczenia i dostępu do urządzeń i aparatów wytwarzających publikacje i ilustracje sposobem mechanicznym, chemicznym lub innym.
§  6.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią przestrzeganie przez pracowników państwowych, zatrudnionych w urzędach, ich powinności określonych przede wszystkim w Kodeksie pracy i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 49, poz. 300). Zgodnie z tymi przepisami pracownicy państwowi powinni zwłaszcza:
1)
pełnić swoje obowiązki w sposób zapewniający sprawne i prawidłowe wykonywanie zadań urzędu i ścisłe przestrzeganie ustaw oraz innych obowiązujących przepisów,
2)
postępować zgodnie z zasadami praworządności ludowej, kierując się interesem społecznym i zadaniami budownictwa socjalizmu,
3)
strzec autorytetu państwa ludowego i dążyć do pogłębiania zaufania do organów władzy i administracji państwowej,
4)
dbać o dobro urzędu, chronić jego mienie oraz oszczędnie gospodarować środkami rzeczowymi i finansowymi,
5)
wykorzystywać w całości czas pracy, w którym pozostają w dyspozycji urzędu, do wypełniania obowiązków służbowych,
6)
przestrzegać tajemnicy państwowej i służbowej oraz ustalonego w urzędzie porządku i dyscypliny pracy.
§  7.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią przestrzeganie dyscypliny pracy w urzędach, zwłaszcza przez:
1)
regulowanie i kontrolę delegowania stałego bądź okresowego lub zwalniania pracowników do wykonywania zadań nie związanych bezpośrednio z pracą zawodową,
2)
kontrolę zwolnień pracowników od pracy w czasie godzin urzędowych dla załatwienia spraw osobistych,
3)
przestrzeganie zasady odbywania zebrań i spotkań poza godzinami urzędowymi,
4)
zarządzenie uprzedniego zawiadamiania kierowników właściwych komórek organizacyjnych urzędów o terminach, miejscu i czasie przygotowywania zebrań i spotkań na terenie urzędów.
§  8.
1.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią właściwe wykonywanie obowiązków określonych w Kodeksie pracy, spoczywających na kierownikach urzędów, departamentów, biur, zarządów i wydziałów w stosunku do podległych urzędów, a szczególnie:
1)
organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy i uzyskiwanie przez pracowników wysokiej wydajności i należytej jakości pracy,
2)
przestrzeganie przez pracowników porządku i dyscypliny pracy,
3)
przestrzeganie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
4)
stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i wyników ich pracy,
5)
kształtowanie atmosfery pracy zgodnie z zasadami współżycia społecznego.
2.
W celu zachowania należytej atmosfery pracy w urzędach należy niezwłocznie wyjaśniać wszelkie nieporozumienia, zarzuty i ich źródła, aby zapewnić pełne zaufanie i wzajemne współdziałanie wszystkich pracowników urzędu.
§  9.
W wykonywaniu obowiązków służbowych pracownik państwowy korzysta ze wzmocnionej ochrony prawnej przewidzianej w przepisach prawa karnego. W celu jej realizacji powinny być podejmowane w urzędach odpowiednie czynności prawne (np. zawiadamianie prokuratora) nie tylko dla ochrony pełnienia przez pracowników ich obowiązków służbowych, lecz również dla ochrony godności i czci pracownika państwowego przed oszczerstwami i nieprawdziwymi zarzutami, które mogą poniżyć go w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania.
§  10.
1.
Należyte wykonywanie obowiązków przez pracowników powinno być w pełni uwzględniane przy awansowaniu, przyznawaniu nagród, odznaczeń państwowych lub resortowych, jak również przy udzielaniu pomocy materialnej i świadczeń socjalnych z funduszu socjalnego, mieszkaniowego i innych środków finansowych pozostających w dyspozycji urzędów.
2.
Za nieprzestrzeganie przez pracowników obowiązków służbowych należy stosować konsekwencje przewidziane w Kodeksie pracy i w rozporządzeniu Rady Ministrów wymienionym w § 6.
§  11.
Ilekroć mowa w zarządzeniu o ministrach i wojewodach, rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych oraz prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  12.
Traci moc zarządzenie nr 49 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1977 r. w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji (Monitor Polski nr 21, poz. 111).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024