Rachunki walutowe oraz rachunki funduszy dewizowych dla należności z tytułu eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 kwietnia 1980 r.
w sprawie rachunków walutowych oraz rachunków funduszy dewizowych dla należności z tytułu eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 9 uchwały nr 77 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1979 r. w sprawie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych (Monitor Polski Nr 16, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa tryb otwierania i prowadzenia rachunków bankowych, na których gromadzi się kwoty należne jednostkom gospodarki uspołecznionej tytułem udziału we wpływach z eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych, a także tryb naliczania i sposób wykorzystania środków zgromadzonych na tych rachunkach.
§  2.
Bank Handlowy w Warszawie S.A., zwany dalej "bankiem", otwiera i prowadzi:
1)
rachunki walutowe w walucie, w której nastąpił wpływ należności za zrealizowany eksport osiągnięć naukowych i technicznych, określonych w § 6 ust. 1 i 5 uchwały nr 77 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1979 r. w sprawie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych (Monitor Polski Nr 16, poz. 94), zwanej dalej "uchwałą",
2)
rachunki funduszy dewizowych w złotych dewizowych z podziałem na obszary płatnicze w zależności od waluty, w której nastąpił wpływ należności za dokonany eksport osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych, określonych w § 6 ust. 2 i 6 uchwały.
§  3.
1.
Bank otwiera rachunek walutowy lub rachunek funduszu dewizowego na podstawie wniosku jednostki gospodarki uspołecznionej będącej właścicielem osiągnięcia lub wykonawcą usługi, zwanej dalej "jednostką gospodarki uspołecznionej", potwierdzonego przez eksportujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego co do wysokości należnego udziału w osiągniętych wpływach dewizowych lub w uzysku dewizowym. Wniosek powinien zawierać również upoważnienie dla banku do naliczania dalszych wpływów dewizowych na otwarty rachunek na podstawie pisemnego potwierdzenia przez eksportujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego.
2.
Rachunek walutowy na cele określone w § 6 ust. 5 uchwały bank otwiera i prowadzi na podstawie wniosku eksportującego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.
§  4.
1.
Środki na rachunkach walutowych oraz rachunkach funduszy dewizowych ewidencjonuje się na pozabilansowym koncie 199 "Środki funduszu dewizowego" z podziałem na obszary płatnicze.
2.
Środki na rachunkach walutowych ewidencjonuje się w walucie wpływu, a środki na rachunkach funduszy dewizowych - w złotych dewizowych.
3.
Na wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej bank może prowadzić rachunki walutowe w wybranej przez jednostkę gospodarki uspołecznionej walucie obszaru płatniczego, z którego nastąpił wpływ należności za dokonany eksport, lub zamienić rachunek walutowy na rachunek funduszu dewizowego tego samego obszaru płatniczego.
§  5.
Środki zgromadzone na rachunkach walutowych mogą być wykorzystane przez jednostkę gospodarki uspołecznionej w sposób oraz na cele określone w odniesieniu do funduszy dewizowych w § 10 ust. 1 i 2 uchwały, a przez eksportujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego - na promocję i akwizycję osiągnięć.
§  6.
Środki na rachunkach walutowych oraz na rachunkach funduszy dewizowych mogą być wykorzystane w obszarze płatniczym, z którego osiągnięty został wpływ dewizowy, przy czym środki naliczane z drugiego obszaru płatniczego mogą być wykorzystane w pierwszym obszarze płatniczym.
§  7.
1.
Na wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej bank zawiadamia importujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego o możliwości wykorzystania w określonej kwocie środków z rachunku walutowego oraz rachunku funduszu dewizowego na pozaplanowy import.
2.
Jeżeli import ma być realizowany częściowo w ramach limitów planowych, jednostka gospodarki uspołecznionej zawiadamia o tym bank oraz importujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego.
3.
Jednostka gospodarki uspołecznionej oraz bank prowadzą ewidencję stanu zaangażowania środków na rachunku walutowym oraz rachunku funduszu dewizowego na zlecenia importowe w trakcie ich realizacji. Ewidencja podlega uzgodnieniu na wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej według stanu na koniec roku.
§  8.
W razie gdy pozaplanowy import został dokonany na warunkach kredytowych, rozliczenie między importującym przedsiębiorstwem handlu zagranicznego a jednostką gospodarki uspołecznionej następuje na zasadach stosowanych przy imporcie za gotówkę.
§  9.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego realizujące pozaplanowe zakupy są obowiązane w zleceniach płatniczych podawać, że zakup w określonej kwocie następuje ze środków znajdujących się na rachunku walutowym lub na rachunku funduszu dewizowego, wymieniając nazwę jednostki gospodarki uspołecznionej, której zlecenie dotyczy, oraz numer rachunku walutowego lub rachunku funduszu dewizowego.
§  10.
Rozliczenia między przedsiębiorstwem handlu zagranicznego a jednostką gospodarki uspołecznionej są dokonywane w złotych według cen i zasad obowiązujących dla planowego importu.
§  11.
Wypłaty związane z wyjazdami zagranicznymi pracowników jednostki gospodarki uspołecznionej w celu podnoszenia kwalifikacji naukowych i zawodowych bank realizuje na podstawie jej oświadczenia, że wydatki te nie przekraczają 20% otrzymanych kwot.
§  12.
Pozostałość środków na rachunkach walutowych oraz rachunkach funduszy dewizowych przechodzi na rok następny.
§  13.
Traci moc zarządzenie nr 65 Ministra Finansów z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla jednostek gospodarki uspołecznionej bankowych rachunków w walucie zagranicznej, uzyskiwanej z tytułu eksportu osiągnięć naukowych i technicznych.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1980.12.52

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rachunki walutowe oraz rachunki funduszy dewizowych dla należności z tytułu eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.
Data aktu: 08/04/1980
Data ogłoszenia: 25/04/1980
Data wejścia w życie: 25/04/1980