Przysposobienie wojskowe młodzieży pozaszkolnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 grudnia 1979 r.
w sprawie przysposobienia wojskowego młodzieży pozaszkolnej.

Na podstawie art. 51 ust. 2 i art. 57 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przysposobienie wojskowe prowadzą:
1)
Liga Obrony Kraju - przez szkolenie:
a)
kierowców samochodowych,
b)
nurków i płetwonurków,
c) 1
radiotelegrafistów;
2)
Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - przez szkolenie:
a)
skoczków spadochronowych,
b)
pilotów;
3)
Polski Związek Motorowy - przez szkolenie kierowców samochodowych.
§  2.
1.
Przysposobienie wojskowe polega na odbywaniu zajęć szkoleniowych na kursach w wymiarze do 400 godzin.
2.
W wypadkach przewidzianych w programach szkolenia uczestnicy przysposobienia wojskowego, zwani dalej "uczestnikami", mogą być kierowani na szkolenie na obozach na łączny okres do 3 miesięcy, które odbywają w formie dochodzącej lub skoszarowanej.
3.
Łączny czas trwania zajęć szkoleniowych na kursach oraz szkolenia na obozie nie może przekraczać sześciu miesięcy.
4.
Na wniosek organów wojskowych szkolenie na obozie może być prowadzone również w jednostce wojskowej.
§  3.
1.
Zajęcia szkoleniowe na kursach prowadzi się w czasie wolnym od pracy.
2.
W razie konieczności uzasadnionej potrzebami szkolenia, a przede wszystkim racjonalnym wykorzystaniem bazy szkoleniowej, zajęcia mogą być również prowadzone:
1)
w godzinach pracy, nie częściej jednak niż 3 razy w tygodniu w wymiarze do 3 godzin dziennie;
2)
w dniach ustawowo wolnych od pracy, z tym że co najmniej 2 takie dni w miesiącu powinny być wolne od zajęć.
§  4.
1.
Szczegółowe programy zajęć szkoleniowych na poszczególnych kursach i szkolenia na obozach opracowują organy naczelne stowarzyszeń prowadzących przysposobienie wojskowe w porozumieniu z organami wojskowymi, określonymi w odrębnych przepisach.
2.
Jeżeli po zakończeniu szkolenia ma być wydany dokument stwierdzający uprawnienia do wykonywania czynności w danym zawodzie lub specjalności, taki jak prawo jazdy, licencja pilota lub inny, zajęcia prowadzi się zgodnie z wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach dla szkolenia w tych zawodach i specjalnościach.
§  5.
1.
Do odbycia przysposobienia wojskowego typuje przedpoborowych i poborowych wojskowy komendant uzupełnień, właściwy ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące.
2.
Mężczyźni nie objęci obowiązkiem przysposobienia wojskowego, którzy odpowiadają wymaganym warunkom, mogą zgłaszać się ochotniczo do odbycia przysposobienia po ukończeniu 17 lat życia, jeżeli złożą prośbę o powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej po ukończeniu tego przysposobienia.
3.
Do odbycia przysposobienia wojskowego można typować również mężczyzn, którzy w czasie uczęszczania do szkoły odbywali przysposobienie obronne młodzieży.
4.
Do szkolenia na skoczków spadochronowych, nurków, płetwonurków i pilotów typuje się tylko tych mężczyzn, którzy zgłoszą się ochotniczo do tego szkolenia.
§  6.
1.
Mężczyzn przewidzianych do odbycia przysposobienia wojskowego, którzy nie stawali jeszcze do poboru, wojskowy komendant uzupełnień kieruje do poboru.
2.
Imienny wykaz mężczyzn kierowanych do poboru wojskowa komenda uzupełnień przekazuje właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego nie później niż na 14 dni przed dniem ogłoszenia poboru.
§  7.
W razie potrzeby, mężczyzn przewidzianych do odbycia przysposobienia wojskowego kieruje się, stosownie do przepisów w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru, na badania specjalistyczne w celu stwierdzenia, czy odpowiadają warunkom wymaganym od kandydatów do szkolenia w danym zawodzie lub specjalności.
§  8.
1.
Mężczyzn przewidzianych do odbycia przysposobienia wojskowego wojskowy komendant uzupełnień powołuje za pomocą wezwań; z dniem doręczenia wezwania mężczyźni ci podlegają obowiązkowi odbywania przysposobienia wojskowego. W wezwaniu zamieszcza się pouczenie o zagrożeniu środkami egzekucji administracyjnej w razie niestawiennictwa.
2.
Jeżeli szkolenie jest odbywane na obozach, wezwanie stanowi dla uczestników skierowanych na te obozy podstawę do przejazdu najkrótszą drogą z miejsca pobytu do miejsca odbywania zajęć i z powrotem na zasadach określonych w przepisach o przejazdach i przewozach na koszt wojska.
§  9.
1.
Wojskowa komenda uzupełnień sporządza wykazy imienne mężczyzn powołanych do odbycia przysposobienia wojskowego i przesyła je do właściwych terenowych ośrodków stowarzyszeń prowadzących przysposobienie wojskowe.
2.
Kierownik terenowego ośrodka na podstawie otrzymanych wykazów zawiadamia pisemnie mężczyzn powołanych do odbycia przysposobienia wojskowego o zaliczeniu ich w skład uczestników kursu szkoleniowego oraz o dacie rozpoczęcia kursu, dniach, godzinach i miejscu odbywania zajęć, a jeżeli w programie jest przewidziane szkolenie na obozie - także o dacie rozpoczęcia i zakończenia tego szkolenia.
3.
Jeżeli uczestnik jest pracownikiem, kopie zawiadomienia przesyła się do zakładu pracy, w którym jest on zatrudniony.
§  10.
Zawiadomienie, a w razie szkolenia na obozie wezwanie, stanowi dla zakładu pracy podstawę do zwalniania uczestnika na zajęcia szkoleniowe na kursie lub szkolenie na obozie oraz do wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy.
§  11.
Kierownik terenowego ośrodka prowadzącego kurs szkoleniowy jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić:
1)
właściwego wojskowego komendanta uzupełnień - o każdej nie usprawiedliwionej nieobecności uczestnika na zajęciach szkoleniowych na kursie lub szkoleniu na obozie, a jeżeli jest on pracownikiem, również
2)
zakład pracy - o nieobecności uczestnika na zajęciach szkoleniowych na kursie, odbywanych w godzinach pracy, oraz o niezgłoszeniu się na szkolenie na obozie.
§  12.
1.
W razie stwierdzenia, że nieobecność uczestnika na zajęciach szkoleniowych na kursie lub szkoleniu na obozie jest nie usprawiedliwiona, wojskowy komendant uzupełnień występuje do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące uczestnika przysposobienia z wnioskiem o nałożenie na niego grzywny w celu przymuszenia.
2.
W razie uporczywego niezgłaszania się uczestnika na zajęcia szkoleniowe na kursie lub szkolenie na obozie wojskowy komendant uzupełnień występuje z wnioskiem o ukaranie tego uczestnika przez kolegium do spraw wykroczeń.
§  13.
1.
Po zakończeniu zajęć szkoleniowych na kursie kierownik terenowego ośrodka przesyła do właściwej wojskowej komendy uzupełnień jeden egzemplarz wykazu imiennego, o którym mowa w § 9 ust. 1, uzupełniony odpowiednimi wpisami o zakończeniu szkolenia.
2.
Wpis o zakończeniu szkolenia na kursie oznacza jednocześnie zwolnienie uczestnika z odbywania przysposobienia wojskowego.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do uczestników szkolenia na obozie.
§  14.
1.
Zwolnienie ze szkolenia na kursie lub ze szkolenia na obozie przed ich zakończeniem może nastąpić tylko w razie zmian w stanie zdrowia uczestnika, które uniemożliwiają dalsze odbywanie przysposobienia wojskowego, stwierdzonych zaświadczeniem lekarza wyznaczonego do przeprowadzania przeglądów lekarskich, albo w innych szczególnie uzasadnionych wypadkach.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku odbywania przysposobienia wojskowego.
3.
Decyzję w sprawie zwolnienia ze szkolenia na kursie podejmuje właściwy wojskowy komendant uzupełnień, a w sprawie zwolnienia ze szkolenia na obozie - kierownik terenowego ośrodka, który zawiadamia o tym właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
4.
O zwolnieniu ze szkolenia na kursie lub ze szkolenia na obozie uczestnika będącego pracownikiem wojskowy komendant uzupełnień lub kierownik terenowego ośrodka zawiadamia zakład pracy, w którym ten pracownik jest zatrudniony.
§  15.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 38/MON z dnia 21 kwietnia 1973 r. w sprawie szkolenia przedpoborowych i poborowych - kandydatów do podoficerskich szkół zasadniczej służby wojskowej - w ramach przysposobienia obronnego młodzieży pozaszkolnej.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1986 r. (M.P.87.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 1987 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1980.1.4

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przysposobienie wojskowe młodzieży pozaszkolnej.
Data aktu: 27/12/1979
Data ogłoszenia: 23/01/1980
Data wejścia w życie: 23/01/1980