Ustanowienie odznak "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 marca 1979 r.
w sprawie ustanowienia odznak: "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".

Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W celu wyróżnienia wynalazców i racjonalizatorów oraz działaczy ruchu wynalazczego i racjonalizatorskiego ustanawia się odznaki:
1)
"Racjonalizator Produkcji",
2)
"Zasłużony Racjonalizator Produkcji",
3)
"Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji",

zwane dalej odznakami.

2.
Odznaki są zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i mogą być nadawane osobom fizycznym za ich szczególne zasługi w dziedzinie racjonalizacji i wynalazczości, uwzględniającym przy tym dorobek i działalność w pracy zawodowej oraz postawę społeczną osób, które mają być wyróżnione.
3.
Odznaka "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" może być nadana również:
1)
instytucjom, zakładom pracy, a także organizacjom społecznym za szczególne zasługi w dziedzinie racjonalizacji i rozwoju wynalazczości,
2)
osobom nie mającym obywatelstwa polskiego za zasługi w rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie racjonalizacji i wynalazczości.
§  2. 1
 
1.
Odznakę "Racjonalizator Produkcji" za osiągnięcia wynalazcze i racjonalizatorskie nadaje kierownik zakładu pracy. Z wnioskiem o nadanie odznaki mogą wystąpić: klub techniki i racjonalizacji, koło stowarzyszenia naukowo-technicznego lub organizacja młodzieżowa.
2.
Odznakę "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" za dalsze osiągnięcia wynalazcze i racjonalizatorskie nadaje osobom, które mają odznakę "Racjonalizator Produkcji", właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) na wniosek kierownika zakładu pracy. Z inicjatywą nadania odznaki mogą wystąpić: klub techniki i racjonalizacji, stowarzyszenie naukowo-techniczne lub organizacja młodzieżowa.
3.
Odznakę "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" za szczególne osiągnięcia wynalazcze lub szczególne zasługi dla rozwoju wynalazczości i racjonalizacji nadaje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra (kierownika urzędu centralnego), Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk, Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej oraz wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego). Z inicjatywą nadania odznaki mogą wystąpić: zarząd główny stowarzyszenia naukowo-technicznego, zarząd organizacji młodzieżowej szczebla centralnego lub wojewódzkiego oraz wojewódzki klub techniki i racjonalizacji.
4.
Wniosek o nadanie odznak "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" należy złożyć za pośrednictwem Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
5.
Z inicjatywą nadania odznak: "Racjonalizator Produkcji"", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" i "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizcji" może rónież wystąpić właściwy związek zawodowy.
§  3.
1.
Odznaką "Racjonalizator Produkcji" jest gwiazda srebrzona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na kwadratowym polu z czerwonej emalii, w srebrzonym obramowaniu, umieszczony jest wypukły srebrzony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę; w otoku z czerwonej emalii napis srebrzonymi literami: "RACJONALIZATOROM PRODUKCJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w srebrzonym obramowaniu.
2.
Odznaką "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" jest gwiazda złocona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na kwadratowym polu z czerwonej emalii, w złoconym obramowaniu, umieszczony jest wypukły złocony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę; w otoku z czerwonej emalii napis złoconymi literami "RACJONALIZATOROM PRODUKCJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w złoconym obramowaniu.
3.
Odznaką "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" jest gwiazda złocona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na okrągłym złoconym polu umieszczony jest wypukły złocony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego-zwrócony w lewą stronę, otoczony dwoma otokami; w otoku z białej emalii umieszczony jest w górnej części napis złoconymi literami: "ZASŁUŻONY", w dolnej części złocone liście laurowe; w złoconym obramowaniu w otoku z czerwonej emalii umieszczony jest złocony napis: "DLA WYNALAZCZOŚCI I RACJONALIZACJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w złoconym obramowaniu.
§  4.
1.
Osoba wyróżniona odznaką "Racjonalizator Produkcji" ma prawo do tytułu "Racjonalizator Produkcji".
2.
Osoba wyróżniona odznaką "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" ma prawo do tytułu "Zasłużony Racjonalizator Produkcji".
3.
Osoba wyróżniona odznaką "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" ma prawo do tytułu "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".
§  5.
1.
Wraz z odznaką osoba wyróżniona otrzymuje legitymację stwierdzającą nadanie odznaki, a instytucja, zakład pracy i organizacja społeczna - dyplom.
2.
Odznakę wręcza się uroczyście.
§  6.
Odznaki nadaje się z okazji świąt państwowych, dni branżowych oraz uroczystości podsumowujących wyniki współzawodnictwa o tytuł mistrza racjonalizacji i przodującego klubu techniki i racjonalizacji.
§  7.
Odznakę wręcza organ, który ją nadał, albo osoba przez niego upoważniona.
§  8.
Odznaki nosi się na prawej stronie piersi.
§  9. 2
Ewidencję osób wyróżnionych odznakami wymienionymi w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 prowadzi organ, który je nadał, a odznaką wymienioną w § 1 ust. 1 pkt 3 - Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  10.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Organy wymienione w § 2 mogą pozbawić nadanej odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna jej posiadania.
§  11.
O nadaniu, utracie lub pozbawieniu odznaki dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
§  12.
Koszty związane z wykonaniem odznak oraz drukiem legitymacji i dyplomów stwierdzających ich nadanie pokrywane są z właściwych środków budżetu organów, które nadały odznakę.
§  13.
Osoby, którym nadano odznaki "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują wszelkie prawa związane z ich nadaniem.
§  14.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych mogą ustanowić inne odznaki za działalność wynalazczą, racjonalizatorską i nowatorską w podległych jednostkach oraz ustalić opis i wzór tych odznak, zasady i tryb nadawania, wręczania i sposób noszenia, jak również odmienny tryb nadawania odznak wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 w podległych im jednostkach.
§  15.
Przepisy uchwały mają odpowiednie zastosowanie w spółdzielczości.
§  16.
Tracą moc:
1)
uchwała Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Racjonalizatora Produkcji" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" (Monitor Polski z 1949 r. Nr A-46, poz. 625 i z 1956 r. Nr 101, poz. 1167),
2)
uchwała Rady Ministrów z dnia 3 marca 1950 w sprawie wzorów, trybu wręczania, sposobu noszenia i trybu pozbawiania odznak: "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" oraz dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-29, poz. 338 i z 1956 r. Nr 101, poz. 1167).
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 117 z dnia 12 września 1983 r. (M.P.83.33.180) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1983 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 117 z dnia 12 września 1983 r. (M.P.83.33.180) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1983 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024