Sporządzanie i realizacja planów budownictwa indywidualnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA ORAZ ROLNICTWA
z dnia 3 października 1979 r.
w sprawie sporządzania i realizacji planów budownictwa indywidualnego.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1978 r. w sprawie rozwoju, organizacji i zaopatrzenia budownictwa indywidualnego (Monitor Polski Nr 23, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby zainteresowane budownictwem indywidualnym, jednocześnie z kierowanymi do naczelników gmin wnioskami o pozwolenie na budowę obiektów budowlanych określonych w § 2 uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1978 r. w sprawie rozwoju, organizacji i zaopatrzenia budownictwa indywidualnego (Monitor Polski Nr 23, poz. 78), zwanej dalej "uchwałą", powinny składać wnioski o włączenie ich zamierzeń budowlanych do planu budownictwa indywidualnego i o przydział materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania obiektów lub robót budowlanych.
2.
Jeżeli na wykonanie robót budowlanych nie jest wymagane pozwolenie na budowę, osoby zainteresowane budownictwem indywidualnym powinny przed wykonaniem tych robót wystąpić do naczelnika gminy z wnioskiem o włączenie ich do planu budownictwa, składając tylko zapotrzebowanie na przydział materiałów budowlanych.
3.
Jeżeli naczelnik gminy wydał decyzję odmawiającą pozwolenia na budowę, również wniosek o włączenie do planu budownictwa i o przydział materiałów budowlanych należy załatwić odmownie.
§  2.
1.
Naczelnik gminy po otrzymaniu planu dostaw materiałów budowlanych na pokrycie potrzeb budownictwa indywidualnego wydaje przydziały na zakup niezbędnych materiałów budowlanych, a jeżeli wykonanie obiektu budowlanego lub robót budowlanych jest uzależnione od uzyskania pozwolenia na budowę - przydziały materiałów budowlanych jednocześnie z pozwoleniami na budowę.
2.
O niewłączeniu obiektu budowlanego lub robót budowlanych do planu budownictwa na dany rok naczelnik gminy zawiadamia na piśmie osoby zainteresowane.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 2, mogą złożyć pisemne oświadczenie, że podtrzymują swój wniosek o włączenie do planu budownictwa i wydanie przydziału materiałów jednocześnie z pozwoleniem na budowę w roku następnym. Osobom tym przysługuje w roku następnym pierwszeństwo włączenia ich zamierzeń budowlanych do planu budownictwa.
4.
Osoby, których zamierzenia budowlane nie zostały włączone do planu budownictwa indywidualnego w danym roku, mogą na swój wniosek otrzymać pozwolenie na budowę bez przydziału materiałów budowlanych, jeżeli zamierzenia te będą realizować z wykorzystaniem materiałów budowlanych ze źródeł pozarynkowych (materiały rozbiórkowe, sprzedawane z nadwyżek przez zakłady pracy i inne).
§  3.
Naczelnicy gmin zapewnią w planach budownictwa na lała 1980 i 1981 w pierwszej kolejności pełne pokrycie zapotrzebowania na materiały budowlane osobom, które przed dniem wejścia w życie zarządzenia na podstawie pozwoleń na budowę rozpoczęły wykonywanie obiektów budowlanych lub robót, o których mowa w § 1 ust. 1, a zwłaszcza budynków inwentarskich związanych z produkcją i konserwacją pasz dla zwierząt oraz jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
§  4.
Ustala się wytyczne w sprawie sporządzania i realizacji rocznych i wieloletnich gminnych, miejskich, dzielnicowych i wojewódzkich planów budownictwa indywidualnego, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Ustalone w zarządzeniu i wytycznych zasady sporządzania i realizacji planów budownictwa indywidualnego stosuje się przy sporządzaniu planów społeczno-gospodarczego rozwoju województw, gmin, miast i gmin, miast oraz dzielnic miast na 1981 r. i lata następne.
2.
Plany budownictwa indywidualnego na 1980 r. sporządza się według zasad dotychczasowych.
§  6.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o naczelnikach gmin, rozumie się przez to również prezydentów i naczelników miast, naczelników miast i gmin oraz naczelników dzielnic miast.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE

w sprawie sporządzania i realizacji rocznych i wieloletnich gminnych, miejskich i dzielnicowych oraz wojewódzkich planów budownictwa indywidualnego.

1. Plany budownictwa sporządza się w ramach prac nad planami społeczno-gospodarczego rozwoju, w trybie i terminach ustalonych do sporządzenia tych planów. Plany te powinny być realizowane we współpracy z jednostkami handlowymi, kredytującymi, usługowymi i innymi instytucjami uczestniczącymi w realizacji budownictwa indywidualnego.

2. Roczne gminne, miejskie i dzielnicowe plany budownictwa są sporządzane na podstawie imiennych zgłoszeń zamierzeń budowlanych ludności. Roczny wojewódzki plan budownictwa stanowi sumę rocznych planów gmin, miast i dzielnic miast.

3. Sporządzenie rocznych planów budownictwa należy poprzedzić powszechną i szczegółową informacją mającą na celu zaznajomienie inwestorów z:

1) terminami składania zgłoszeń,

2) możliwościami zaopatrzenia w materiały i urządzenia oraz postępowymi rozwiązaniami projektowymi, charakteryzującymi się oszczędnym zużyciem materiałów budowlanych,

3) możliwościami zapewnienia usług budowlanych,

4) możliwościami uzyskania kredytów.

4. Inwestorzy ubiegający się o włączenie ich zamierzeń budowlanych do planu budownictwa powinni przedstawić naczelnikowi gminy:

1) wniosek w sprawie włączenia do planu budownictwa zamierzonej inwestycji (robót budowlanych), wraz z zestawieniem materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania obiektu lub robót budowlanych,

2) wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, jeżeli zgodnie z przepisami o nadzorze urbanistyczno-budowlanym na wykonanie obiektu budowlanego lub robót budowlanych jest wymagane uzyskanie pozwolenia,

3) koszt zamierzonej budowy, a w razie konieczności uzupełnienia własnych środków finansowych kredytem - określenie wysokości niezbędnego kredytu.

5. Do planu budownictwa należy włączać zgłoszone zamierzenia budowlane, dla których mogą być zapewnione w pełni przydziały materiałów budowlanych objętych rozdzielnictwem i kredyty bankowe, z uwzględnieniem materiałów pochodzących z produkcji lokalnej i własnych środków pieniężnych osób zainteresowanych. Podstawą do ustalenia zadań w rocznym planie budownictwa jest przewidywane wykonanie dostaw materiałów budowlanych i wykorzystanie kredytów bankowych w roku poprzedzającym rok objęty planem.

6. W dziedzinie budownictwa ludności rolniczej w pierwszej kolejności włączeniu do planu budownictwa podlegają:

1) odbudowa zagród zniszczonych w wyniku klęsk żywiołowych,

2) zamierzenia budowlane (modernizacja, budowa nowych obiektów, remonty), realizowane w zespołach rolników indywidualnych oraz związane ze specjalizacją w produkcji,

3) budowa obiektów budowlanych przez młodych rolników przejmujących gospodarstwa,

4) budownictwo przykładowe oraz realizowane w zespołach odbudowy, przebudowy i budowy wsi.

7. Naczelnicy gmin dokonają spisu wydanych pozwoleń na budowę z wydzieleniem pozwoleń na obiekty inwentarskie i związane z produkcją rolną oraz inwentaryzacji robót budowlanych prowadzonych przez osoby fizyczne, sporządzą wykazy obiektów, których budowę rozpoczęto, i określą zapotrzebowanie na materiały budowlane, urządzenia i usługi niezbędne do zakończenia robót budowlanych.

8. W wyniku spisu wydanych pozwoleń na budowę oraz inwentaryzacji robót budowlanych obiekty zakwalifikowane do szybkiego zakończenia budowy należy na zasadzie pierwszeństwa wprowadzić do planu budownictwa na lata 1980 i 1981.

9. Projekty rocznych planów budownictwa sporządza się na podstawie imiennych zgłoszeń inwestorów. Projekty tych planów powinny być przedstawione właściwej komisji rady narodowej.

10. Sprawy dotyczące planów budownictwa należy powierzyć:

1) w urzędach gmin (miast i gmin) - gminnej służbie rolnej działającej w porozumieniu z inspektorami do spraw budownictwa,

2) w urzędach miejskich i dzielnicowych - właściwym wydziałom wykonującym zadania w zakresie nadzoru urbanistyczno-budowlanego.

11. Roczny gminny (miejski, dzielnicowy) plan budownictwa sporządza się w podziale na budownictwo ludności rolniczej i nierolniczej. Plan ten powinien zawierać:

1) część tabelaryczną, podającą:

a) imienny wykaz inwestorów,

b) rodzaje i rozmiar zamierzeń budowlanych (budownictwo nowe, modernizacje, remonty itp.),

c) zapotrzebowanie na podstawowe materiały i urządzenia dla każdego zamierzenia budowlanego,

d) koszt robót oraz zapotrzebowanie na kredyt bankowy dla każdego inwestora (zamierzenia budowlanego),

e) uwagi i informacje dotyczące np. wykonawstwa budowlanego,

2) część opisową, zawierającą niezbędną charakterystykę wielkości planu i środków jego realizacji.

Za podstawę do określenia zapotrzebowania na materiały budowlane należy przyjmować projekty obiektów budowlanych, a jeżeli do wykonania robót budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wymagane sporządzenie projektu - rozmiar zamierzonych robót budowlanych.

12. Projekt rocznego planu budownictwa otrzymują:

1) wojewódzki zarząd inwestycji rolniczych w celu opracowania projektu wojewódzkiego rocznego planu budownictwa, będącego zbiorczym zestawieniem gminnych, miejskich i dzielnicowych planów budownictwa, bez imiennego wykazu inwestorów,

2) gminna spółdzielnia "Samopomoc Chłopska",

3) właściwy oddział banku.

Ponadto jeden egzemplarz projektu pozostawia się w aktach urzędu gminy (miasta i gminy), miasta, dzielnicy miasta, a jeden podaje się do publicznej wiadomości przez wywieszenie w lokalu urzędu gminy (miasta i gminy), miasta, dzielnicy miasta.

13. Projekt rocznego wojewódzkiego planu budownictwa sporządza wojewódzki zarząd inwestycji rolniczych w porozumieniu z wojewódzkim biurem planowania przestrzennego. Projekt rocznego wojewódzkiego planu budownictwa powinien zawierać:

1) zamierzenia inwestycyjne w podziale na ludność rolniczą i nierolniczą,

2) asortymenty i ilości podstawowych materiałów i urządzeń budowlanych dla poszczególnych rodzajów zamierzeń budowlanych ogółem,

3) koszt inwestycji i niezbędne kredyty bankowe na poszczególne rodzaje zamierzeń budowlanych ogółem,

4) część opisową planu z omówieniem stopnia pokrycia potrzeb materiałowych przez produkcję lokalną, zaspokojenia potrzeb na usługi budowlane, kredyty bankowe itp.

14. Projekt rocznego wojewódzkiego planu budownictwa powinien być sporządzony po dokonaniu oceny merytorycznej gminnych (miejskich, dzielnicowych) planów budownictwa, z uwzględnieniem rocznego bilansu dostaw materiałów budowlanych dla województwa, produkcji lokalnej materiałów budowlanych oraz innych środków inwestycyjnych (usługi budowlane, kredyty bankowe itp.) i niezbędnych rezerw materiałowych na wypadek klęsk żywiołowych. Ocena planu budownictwa powinna być dokonana w porozumieniu z:

1) wojewódzkim zarządem (dyrekcją) rozbudowy miast i osiedli wiejskich,

2) wojewódzkim związkiem gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",

3) wojewódzkim związkiem kółek rolniczych,

4) wojewódzkim oddziałem Narodowego Banku Polskiego i Banku Gospodarki Żywnościowej,

5) innymi instytucjami związanymi z budownictwem indywidualnym (Państwowy Zakład Ubezpieczeń, rzemiosło, spółdzielczość pracy).

15. Wojewodowie po dokonaniu oceny projektów rocznych wojewódzkich planów budownictwa przekazują je Ministrowi Rolnictwa, Ministrowi Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług.

16. Wojewodowie po otrzymaniu z Ministerstwa Handlu Wewnętrznego i Usług limitów przydziału materiałów budowlanych na rok objęty planem dokonują ich rozdziału między gminy (miasta i gminy), miasta i dzielnice miast.

17. Na podstawie otrzymanych limitów przydziałów materiałów budowlanych naczelnicy gmin korygują plany budownictwa, uwzględniając zgłoszenia dokonane po terminie opracowania projektu planu, i zapewniają pełne pokrycie zapotrzebowania na materiały budowlane zgodnie z przepisem § 6 ust. 1 uchwały.

18. Wojewódzkie zarządy inwestycji rolniczych, wspólnie z wojewódzkimi biurami planowania przestrzennego, na podstawie korekty planów budownictwa, o której mowa w ust. 17, korygują roczne wojewódzkie plany budownictwa, a informacje o korekcie tych planów przekazują Ministrom Rolnictwa oraz Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

19. Wieloletnie plany budownictwa gmin (miast i gmin), miast i dzielnic miast oraz zbiorcze plany budownictwa w układzie według województw sporządza się w terminach ustalonych do sporządzenia wieloletniego planu rozwoju społeczno-gospodarczego. Plany te sporządza się na podstawie wyników wykonania zadań w dziedzinie budownictwa indywidualnego w okresie poprzedzającego planu wieloletniego, uwzględniając przewidywane tempo rozwoju tego budownictwa w okresie objętym planem.

20. Przy określaniu potrzeb materiałowych w planach wieloletnich należy przyjmować przewidywane wielkości obiektów lub robót budowlanych oraz postępowe struktury rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych, dostosowanych do potrzeb danego terenu.

21. Postanowienia wytycznych, dotyczące rocznych planów budownictwa, stosuje się odpowiednio przy sporządzaniu planów wieloletnich.

22. Przydziały na zakup materiałów budowlanych wydają naczelnicy gmin.

23. W celu zapewnienia kontroli społecznej nad rozdzielnictwem materiałów budowlanych naczelnicy gmin podają do publicznej wiadomości imienny wykaz obiektów budowlanych oraz wydanych przydziałów materiałów budowlanych, objętych planem na dany rok, przez wywieszenie tego wykazu w lokalu urzędu gminy oraz w lokalu jednostki handlowej sprzedającej te materiały.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024