Zasady prowadzenia małych przedszkoli przez osoby fizyczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 28 sierpnia 1979 r.
w sprawie zasad prowadzenia małych przedszkoli przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i z 1975 r. Nr 45, poz. 234) oraz w związku z § 6 uchwały nr 131 Rady Ministrów z dnia 11 września 1978 r. w sprawie zasad organizowania i prowadzenia żłobków i przedszkoli uruchamianych w 1978 r. drogą pozainwestycyjną, zmienionej uchwałą nr 172 Rady Ministrów z dnia 27 listopada 1978 r. o narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1979 r., zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Osoba fizyczna może prowadzić w zajmowanym przez siebie lokalu mieszkalnym małe przedszkole, zwane dalej "punktem przedszkolnym", którego zadaniem jest zapewnienie opieki dla grupy dzieci nie przekraczającej 15 dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
2.
Opieka, o której mowa w ust. 1, polega na zapewnieniu dzieciom pobytu w warunkach zbliżonych do istniejących w państwowych przedszkolach, a w szczególności na zapewnieniu dzieciom prawidłowego wychowania i żywienia oraz bezpieczeństwa.
§  2.
1.
Punkt przedszkolny może prowadzić osoba:
1)
która jest pełnoletnia, ma obywatelstwo polskie i wykształcenie co najmniej średnie,
2)
o stanie zdrowia odpowiadającym wymaganiom sanitarno-epidemiologicznym stawianym pracownikom w państwowych przedszkolach,
3)
która daje rękojmię prawidłowej realizacji programu opiekuńczo-wychowawczego.
2.
Osoba, która prowadzi punkt przedszkolny, oraz osoby wspólnie z nią zamieszkałe powinny poddawać się okresowej kontroli stanu zdrowia zgodnie z wymaganiami sanitarno-epidemiologicznymi stawianymi pracownikom przedszkoli państwowych.
§  3.
Punkt przedszkolny powinien mieścić się w lokalu, który:
1)
składa się co najmniej z dwóch pokojów i kuchni, w tym jednego pokoju przeznaczonego dla dzieci; powierzchnia przypadająca na jedno dziecko w tym pokoju powinna wynosić nie mniej niż 2 m2,
2)
jest wyposażony w urządzenia sanitarne, umożliwiające zachowanie czystości osobistej dzieci i pomieszczeń,
3)
jest wyposażony w sprzęt umożliwiający prowadzenie pracy opiekuńczo-wychowawczej, jak:
a)
stoły i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci,
b)
leżak i pościel dla każdego dziecka (jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie),
c)
zabawki i pomoce naukowe według zestawu zbliżonego do zestawu obowiązującego w przedszkolu państwowym.
§  4.
1. 2
Punkt przedszkolny może być prowadzony po uzyskaniu zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego.
2. 3
(skreślony).
3.
Do wniosku zawierającego dane dotyczące powierzchni lokalu i jego wyposażenia oraz przewidywanej liczby dzieci, które mają korzystać z punktu przedszkolnego, powinny być dołączone:
1)
opinia państwowego terenowego inspektora sanitarnego o warunkach określonych w § 3 pkt 2,
2)
świadectwo szkolne (dokument równorzędny) określające wykształcenie osoby ubiegającej się o zezwolenie na prowadzenie punktu,
3)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że osoba, która zamierza prowadzić punkt przedszkolny, oraz osoby wspólnie z nią zamieszkałe odpowiadają wymaganiom sanitarno-epidemiologicznym stawianym pracownikom państwowych przedszkoli,
4.
Zaświadczenia określone w ust. 3 pkt 3 wystawia bezpłatnie właściwa terenowa przychodnia lub ośrodek zdrowia po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarskich.
§  5.
Osoba fizyczna, która otrzymała zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego, powinna ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej, związanej z prowadzeniem punktu przedszkolnego.
§  6.
Terenowy organ administracji państwowej, który wydaje zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego, przekazuje osobie prowadzącej punkt przedszkolny program wychowania przedszkolnego.
§  7.
1.
Zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego podlega cofnięciu przez organ, który je wydał, w razie istotnych zmian warunków, jakim powinien odpowiadać punkt przedszkolny, a w szczególności:
1)
stwierdzenia, że stan zdrowia osoby prowadzącej punkt przedszkolny lub osób wspólnie z nią zamieszkałych nie odpowiada warunkom sanitarno-epidemiologicznym,
2)
prowadzenia pracy wychowawczej w sposób rażąco odbiegający od programu wychowania obowiązującego w przedszkolach państwowych.
2.
Zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego może być cofnięte w razie nieubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej związanej z prowadzeniem punktu przedszkolnego.
§  8.
1.
Podstawę do udzielania świadczeń punktu przedszkolnego stanowi umowa zawarta na piśmie między osobą prowadzącą punkt przedszkolny a rodzicami (opiekunami) dziecka.
2.
Umowa powinna określać w szczególności:
1)
czas, na jaki jest zawierana,
2)
dni i godziny pobytu dziecka w punkcie przedszkolnym,
3)
ilość i rodzaje posiłków, które będą podawane dziecku,
4)
wysokość opłat za świadczenia punktu przedszkolnego,
5)
tryb rozliczeń opłat za świadczenia punktu przedszkolnego w razie dłuższej nieobecności dziecka,
6)
przedmioty osobistego użytku dziecka, dostarczone przez rodziców (opiekunów) dziecka na czas pobytu w punkcie przedszkolnym,
7)
zasady postępowania w razie nagłego zachorowania dziecka, a w szczególności obowiązek zapewnienia natychmiastowej pomocy lekarskiej dziecku i powiadomienia o tym jego rodziców (opiekunów).
§  9.
Wydatki związane z organizacją i prowadzeniem punktu przedszkolnego pokrywa osoba fizyczna prowadząca punkt z opłat pobieranych od rodziców (opiekunów) dziecka.
§  10.
W punkcie przedszkolnym powinien być prowadzony dziennik zajęć.
§  11.
Nadzór nad:
1)
realizacją programu wychowania przedszkolnego sprawuje właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
warunkami higieniczno-sanitarnymi sprawuje właściwa terenowo stacja sanitarno-epidemiologiczna.
§  12.
Opiekę zdrowotną nad dzieckiem przebywającym w punkcie przedszkolnym zapewnia bezpłatnie właściwy terenowo zespół opieki zdrowotnej (poradnia dla dzieci lub ośrodek zdrowia).
§  13.
Organizacje społeczne w ramach działalności statutowej mogą sprawować kontrolę społeczną nad punktami przedszkolnymi.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 25 sierpnia 1989 r. (M.P.89.31.237) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 września 1989 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 25 sierpnia 1989 r. (M.P.89.31.237) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 września 1989 r.
3 § 4 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 25 sierpnia 1989 r. (M.P.89.31.237) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 września 1989 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024