Organizacja kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

UCHWAŁA Nr 119
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 sierpnia 1979 r.
w sprawie organizacji kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady organizacji kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  2.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej jest obowiązany do zorganizowania kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych w zakresie działalności tej jednostki.
§  3.
Kontrola jakości, o której mowa w § 2, ma na celu w szczególności:
1)
zapewnienie wytwarzania wyrobów, świadczenia usług i wykonywania robót i obiektów budowlanych zgodnie z wymaganiami w zakresie jakości, ustalonymi w normach, przepisach szczególnych i umowach, oraz oddziaływanie na poprawę ich jakości,
2)
niedopuszczanie do obrotu towarowego wyrobów, które nie odpowiadają wymaganiom ustalonym w normach, przepisach szczególnych i umowach,
3)
sprawdzanie jakości surowców, materiałów, półwyrobów, elementów i wyrobów gotowych dostarczanych jednostce gospodarki uspołecznionej oraz zawiadamianie dostawców o ich nieodpowiedniej jakości,
4)
dokonywanie oceny przestrzegania norm, przepisów technologicznych oraz stanu i stosowania aparatury kontrolno-pomiarowej,
5)
dokonywanie oceny jakości wyrobów, świadczonych usług oraz wykonywanych robót i obiektów budowlanych,
6)
zapewnienie rzetelności narzędzi pomiarowych i jednolitości miar.
§  4.
1.
Wyroby, roboty i obiekty budowlane są przekazywane zamawiającemu po ich sprawdzeniu i wystawieniu świadectwa kontroli jakości.
2.
Świadectwo kontroli jakości powinno stwierdzać właściwą jakość wyrobów, robót i obiektów budowlanych oraz zawierać informację o ważniejszych właściwościach jakościowych.
§  5.
1.
W celu wykonywania kontroli jakości kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej może powołać, w zależności od potrzeb, samodzielną komórkę organizacyjną lub samodzielne stanowisko pracy do spraw kontroli jakości albo wykonywać tę kontrolę osobiście.
2.
Samodzielna komórka kontroli jakości lub samodzielne stanowisko pracy do spraw kontroli jakości są bezpośrednio podporządkowane kierownikowi jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  6.
1.
Kierownik samodzielnej komórki (stanowiska pracy) kontroli jakości, zwany dalej "kierownikiem komórki kontroli jakości", jest obowiązany do prawidłowego zorganizowania kontroli jakości, z uwzględnieniem właściwego doboru pracowników i wyposażenia w odpowiednie narzędzia i aparaturę kontrolno-pomiarową.
2.
W razie stwierdzenia nieodpowiedniej jakości wyrobów dostarczanych jednostce gospodarki uspołecznionej kierownik komórki kontroli jakości jest obowiązany wystąpić do kierownika jednostki z wnioskiem o odmowę ich przyjęcia.
3.
W razie stwierdzenia, że kontrolowane wyroby, wykonane usługi, roboty i obiekty budowlane nie odpowiadają ustalonym dla nich wymaganiom jakościowym, kierownik komórki kontroli jakości jest obowiązany wystąpić do kierownika jednostki z wnioskiem o wstrzymanie produkcji tych wyrobów lub wykonywania usług, robót i obiektów budowlanych. Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej w razie nieuwzględnienia tego wniosku jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie na piśmie kierownika jednostki nadrzędnej.
§  7.
1.
Kontrola jakości w jednostkach gospodarki uspołecznionej powinna być prowadzona przy wykorzystaniu metody samokontroli.
2.
Samokontrola, o której mowa w ust. 1, powinna polegać w szczególności na:
1)
sprawdzaniu wykonywanych prac oraz usuwaniu wad i zapobieganiu im bezpośrednio przez pracowników wykonujących te prace,
2)
segregacji wyrobów na wykonane dobrze i wadliwie oraz na klasy i gatunki.
3.
Czynności samokontroli, w zależności od warunków organizacyjno-technicznych jednostki gospodarki uspołecznionej oraz charakteru procesów technologicznych, mogą wykonywać poszczególni pracownicy lub zespoły pracownicze.
4.
Uprawnienia do stosowania samokontroli w poszczególnych komórkach organizacyjnych jednostki gospodarki uspołecznionej nadaje kierownik tej jednostki na wniosek kierownika komórki kontroli jakości.
5.
Szczegółowe zasady przyznawania i cofania uprawnień do stosowania samokontroli opracowują jednostki gospodarki uspołecznionej i wdrażają do stosowania po zatwierdzeniu przez konferencję samorządu robotniczego.
§  8.
1.
Właściwi ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielni opracują szczegółowe zasady organizacji i działania kontroli jakości w podległych im jednostkach gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepisy wydawane na podstawie ust. 1, dotyczące kontroli jakości artykułów żywnościowych oraz wyrobów mogących mieć wpływ na stan zdrowia ludzi, powinny być uzgadniane z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej dokonuje okresowo ocen jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych i przedstawia je konferencji samorządu robotniczego.
§  10.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości określa zasady doskonalenia organizacji kontroli jakości, dotyczące w szczególności:
1)
opracowywania nowoczesnych metod kontroli jakości i ich rozpowszechniania,
2)
rozpowszechniania doświadczeń w zakresie oddziaływania na jakość,
3)
organizowania szkolenia w zakresie kontroli jakości.
§  11.
Traci moc uchwała nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski z 1970 r. Nr 27, poz. 222 i z 1971 r. Nr 43, poz. 272).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 1979 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.20.117

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.
Data aktu: 03/08/1979
Data ogłoszenia: 15/08/1979
Data wejścia w życie: 15/08/1979