Organizacja kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

UCHWAŁA Nr 119
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 sierpnia 1979 r.
w sprawie organizacji kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady organizacji kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  2.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej jest obowiązany do zorganizowania kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych w zakresie działalności tej jednostki.
§  3.
Kontrola jakości, o której mowa w § 2, ma na celu w szczególności:
1)
zapewnienie wytwarzania wyrobów, świadczenia usług i wykonywania robót i obiektów budowlanych zgodnie z wymaganiami w zakresie jakości, ustalonymi w normach, przepisach szczególnych i umowach, oraz oddziaływanie na poprawę ich jakości,
2)
niedopuszczanie do obrotu towarowego wyrobów, które nie odpowiadają wymaganiom ustalonym w normach, przepisach szczególnych i umowach,
3)
sprawdzanie jakości surowców, materiałów, półwyrobów, elementów i wyrobów gotowych dostarczanych jednostce gospodarki uspołecznionej oraz zawiadamianie dostawców o ich nieodpowiedniej jakości,
4)
dokonywanie oceny przestrzegania norm, przepisów technologicznych oraz stanu i stosowania aparatury kontrolno-pomiarowej,
5)
dokonywanie oceny jakości wyrobów, świadczonych usług oraz wykonywanych robót i obiektów budowlanych,
6)
zapewnienie rzetelności narzędzi pomiarowych i jednolitości miar.
§  4.
1.
Wyroby, roboty i obiekty budowlane są przekazywane zamawiającemu po ich sprawdzeniu i wystawieniu świadectwa kontroli jakości.
2.
Świadectwo kontroli jakości powinno stwierdzać właściwą jakość wyrobów, robót i obiektów budowlanych oraz zawierać informację o ważniejszych właściwościach jakościowych.
§  5.
1.
W celu wykonywania kontroli jakości kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej może powołać, w zależności od potrzeb, samodzielną komórkę organizacyjną lub samodzielne stanowisko pracy do spraw kontroli jakości albo wykonywać tę kontrolę osobiście.
2.
Samodzielna komórka kontroli jakości lub samodzielne stanowisko pracy do spraw kontroli jakości są bezpośrednio podporządkowane kierownikowi jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  6.
1.
Kierownik samodzielnej komórki (stanowiska pracy) kontroli jakości, zwany dalej "kierownikiem komórki kontroli jakości", jest obowiązany do prawidłowego zorganizowania kontroli jakości, z uwzględnieniem właściwego doboru pracowników i wyposażenia w odpowiednie narzędzia i aparaturę kontrolno-pomiarową.
2.
W razie stwierdzenia nieodpowiedniej jakości wyrobów dostarczanych jednostce gospodarki uspołecznionej kierownik komórki kontroli jakości jest obowiązany wystąpić do kierownika jednostki z wnioskiem o odmowę ich przyjęcia.
3.
W razie stwierdzenia, że kontrolowane wyroby, wykonane usługi, roboty i obiekty budowlane nie odpowiadają ustalonym dla nich wymaganiom jakościowym, kierownik komórki kontroli jakości jest obowiązany wystąpić do kierownika jednostki z wnioskiem o wstrzymanie produkcji tych wyrobów lub wykonywania usług, robót i obiektów budowlanych. Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej w razie nieuwzględnienia tego wniosku jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie na piśmie kierownika jednostki nadrzędnej.
§  7.
1.
Kontrola jakości w jednostkach gospodarki uspołecznionej powinna być prowadzona przy wykorzystaniu metody samokontroli.
2.
Samokontrola, o której mowa w ust. 1, powinna polegać w szczególności na:
1)
sprawdzaniu wykonywanych prac oraz usuwaniu wad i zapobieganiu im bezpośrednio przez pracowników wykonujących te prace,
2)
segregacji wyrobów na wykonane dobrze i wadliwie oraz na klasy i gatunki.
3.
Czynności samokontroli, w zależności od warunków organizacyjno-technicznych jednostki gospodarki uspołecznionej oraz charakteru procesów technologicznych, mogą wykonywać poszczególni pracownicy lub zespoły pracownicze.
4.
Uprawnienia do stosowania samokontroli w poszczególnych komórkach organizacyjnych jednostki gospodarki uspołecznionej nadaje kierownik tej jednostki na wniosek kierownika komórki kontroli jakości.
5.
Szczegółowe zasady przyznawania i cofania uprawnień do stosowania samokontroli opracowują jednostki gospodarki uspołecznionej i wdrażają do stosowania po zatwierdzeniu przez konferencję samorządu robotniczego.
§  8.
1.
Właściwi ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielni opracują szczegółowe zasady organizacji i działania kontroli jakości w podległych im jednostkach gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepisy wydawane na podstawie ust. 1, dotyczące kontroli jakości artykułów żywnościowych oraz wyrobów mogących mieć wpływ na stan zdrowia ludzi, powinny być uzgadniane z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej dokonuje okresowo ocen jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych i przedstawia je konferencji samorządu robotniczego.
§  10.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości określa zasady doskonalenia organizacji kontroli jakości, dotyczące w szczególności:
1)
opracowywania nowoczesnych metod kontroli jakości i ich rozpowszechniania,
2)
rozpowszechniania doświadczeń w zakresie oddziaływania na jakość,
3)
organizowania szkolenia w zakresie kontroli jakości.
§  11.
Traci moc uchwała nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski z 1970 r. Nr 27, poz. 222 i z 1971 r. Nr 43, poz. 272).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 1979 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.20.117

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.
Data aktu: 03/08/1979
Data ogłoszenia: 15/08/1979
Data wejścia w życie: 15/08/1979