Zasady sporządzania i tryb zatwierdzania oraz zmiany programu ochrony terenów górniczych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 3 maja 1978 r.
w sprawie zasad sporządzania i trybu zatwierdzania oraz zmian programu ochrony terenów górniczych.

Na podstawie art. 52 ust. 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Program ochrony terenów górniczych powinien zawierać:
1)
inwentaryzację terenu górniczego,
2)
prognozę wpływu działalności górniczej na przeobrażenia środowiska terenu górniczego,
3)
określenie kierunków przeciwdziałania i usuwania skutków działalności górniczej.
§  2.
1.
Inwentaryzacja terenu górniczego obejmuje elementy istniejącego zagospodarowania powierzchni, które mogą ulec przeobrażeniom w wyniku projektowanej eksploatacji górniczej.
2.
Zakres inwentaryzacji ustala na wniosek przedsiębiorstwa górniczego właściwy okręgowy urząd górniczy w uzgodnieniu z właściwym terenowo organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, uwzględniając rodzaj kopaliny, sposób jej wydobywania oraz charakter i zasięg przewidywanych przeobrażeń powierzchni i środowiska.
§  3.
1.
Prognoza wpływów działalności górniczej na przeobrażenia środowiska terenu górniczego powinna określać:
1)
przebieg eksploatacji górniczej w czasie i przestrzeni oraz zasięg jej oddziaływania na przeobrażenia powierzchni,
2)
tereny przewidywane do zajęcia na cele związane z ruchem zakładu górniczego,
3)
przewidywane odkształcenia powierzchni i zmiany stosunków wodnych,
4)
przewidywany wzrost zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego,
5)
przewidywane szkody i straty w istniejącym zagospodarowaniu terenu górniczego,
6)
zakres dopuszczalnej w czasie i przestrzeni działalności inwestycyjnej na terenie górniczym.
2. 1
Podstawą do opracowania prognozy wpływów działalności górniczej powinny być projekty eksploatacji górniczej, sporządzone przez przedsiębiorstwo górnicze.
3.
Prognoza składa się:
1)
z części opisowej, zawierającej charakterystykę spodziewanych wpływów eksploatacji górniczej wraz z uzasadnieniem niemożności ich uniknięcia,
2)
z części graficznej zawierającej w szczególności mapę sytuacyjną, z uwidocznieniem przewidywanych przeobrażeń powierzchni.
§  4.
Program ochrony terenów górniczych w zakresie kierunków przeciwdziałania i usuwania skutków działalności górniczej powinien określać:
1)
środki profilaktyki górniczej, niezbędne do zmniejszenia szkodliwych skutków działalności górniczej na powierzchni,
2)
rodzaj i rozmiary niezbędnej działalności profilaktycznej i naprawczej na powierzchni terenu górniczego, ze wskazaniem, w jakim zakresie realizuje tę działalność przedsiębiorstwo górnicze,
3)
niezbędne środki przewidywane na wyrównanie szkód i strat w zagospodarowaniu terenu górniczego, ze wskazaniem źródeł ich pokrycia,
4)
sposób i terminy przywracania do użytku terenów przekształconych w wyniku działalności górniczej.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze sporządza program ochrony terenów górniczych dla powierzchni objętej granicami jego obszaru górniczego oraz strefą zasięgu wpływów eksploatacji złoża na powierzchnię.
2.
Strefę zasięgu wpływów eksploatacji złoża na powierzchnię ustala się:
1)
dla złóż eksploatowanych - na podstawie inwentaryzacji wpływów istniejących i prognozy dalszych wpływów,
2)
dla złóż przewidzianych do eksploatacji - na podstawie prognozy wpływów określonej przed wydaniem zarządzenia o utworzeniu obszaru górniczego.
3. 2
W razie gdy wpływy eksploatacji górniczej prowadzonej przez dwa lub więcej przedsiębiorstw górniczych ujawniają się na tym samym terenie, właściwy miejscowo okręgowy urząd górniczy, ustala podział obowiązków między nimi w zakresie opracowania programów ochrony terenów górniczych, uwzględniając stopień oddziaływania eksploatacji złoża na powierzchnię.
§  6.
1.
Program ochrony terenów górniczych sporządza się co 5 lat na okres:
1)
najbliższych 5 lat z wyodrębnieniem zadań rocznych,
2)
następnych 20 lat z wyodrębnieniem zadań najbliższych pięciu lat.
2. 3
(skreślony).
3.
W razie istotnej zmiany w założeniach będących podstawą opracowania programu ochrony terenów górniczych należy niezwłocznie przeprowadzić jego aktualizację.
§  7. 4
(skreślony).
§  8. 5
Uzgodniony program ochrony terenów górniczych i jego zmiany przedsiębiorstwo górnicze przesyła do właściwego wojewody oraz okręgowego urzędu górniczego.
§  9.
Przedsiębiorstwo górnicze ujmuje w planie ruchu ustalenia programu ochrony terenów górniczych w zakresie wynikającym z przepisów regulujących zasady sporządzania tych planów.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1978 r.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 9 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
2 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 9 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
3 § 6 ust. 2 skreślony przez § 9 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
4 § 7 skreślony przez § 9 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
5 § 8 zmieniony przez § 9 pkt 5 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024