Podatek od funduszu płac.

UCHWAŁA Nr 2
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1977 r.
w sprawie podatku od funduszu płac.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
1.  1
 Jednostki gospodarki uspołecznionej wypłacające wynagrodzenia należne ze stosunku pracy oraz inne wynagrodzenia uiszczają podatek od funduszu płac obciążający koszty działalności tych jednostek.
2. 
Jednostkami gospodarki uspołecznionej w rozumieniu uchwały są:
1)
zjednoczenia i inne organizacje gospodarcze grupujące przedsiębiorstwa państwowe,
2)
przedsiębiorstwa państwowe,
3)
banki, z wyjątkiem Narodowego Banku Polskiego,
4)
inne nie wymienione w pkt 1, 2 i 3 państwowe jednostki organizacyjne, z wyjątkiem jednostek i zakładów budżetowych; wyłączenie to nie dotyczy prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych,
5)
spółdzielnie i ich związki,
6)
organizacje społeczne i zawodowe w zakresie ich działalności gospodarczej,
7)
zakłady jednostek wymienionych w pkt 1, 2, 4-6 prowadzone według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego (zakłady samodzielnie bilansujące),
8)
spółki, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe lub inne jednostki gospodarki uspołecznionej posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
3. 
Użyte w uchwale określenie "okręgowy zarząd" oznacza okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowy wydział dochodów państwa tego zarządu).
4. 
Uprawnienia okręgowych zarządów określone w niniejszej uchwale, w odniesieniu do jednostek gospodarki uspołecznionej podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych przysługują Ministerstwu Finansów.
§  2.  2
 Podstawę opodatkowania podatkiem od funduszu płac stanowi suma wynagrodzeń należnych w danym miesiącu pracownikom lub innym osobom z osobowego funduszu płac, bezosobowego funduszu płac, funduszu honorariów i funduszu agencyjno-prowizyjnego, zgodnie z przepisami w sprawie składników funduszu płac.
§  3. 
Podatek od funduszu płac w stosunku do podstawy opodatkowania wynosi:
1)
9% - od jednostek gospodarki uspołecznionej podległych Ministrom: Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Energetyki i Energii Atomowej, Gospodarki Materiałowej, Górnictwa, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, Hutnictwa, Komunikacji, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych,
2)
7% - od jednostek gospodarki uspołecznionej podległych Ministrom: Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Sprawiedliwości, Zdrowia i Opieki Społecznej, od banków spółdzielczych oraz od jednostek gospodarki uspołecznionej podległych lub zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", Związku Spółdzielni Inwalidów, jak również od tych związków,
3)
7% - od państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa i radom narodowym,
4)
5% - od szkół wyższych i innych jednostek objętych systemem finansowym szkół wyższych oraz od placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk,
5)
8% - od pozostałych jednostek gospodarki uspołecznionej, nie wymienionych w pkt 1-4.
§  4. 
1. 
Podatek od funduszu płac powinien być obliczany narastająco od początku roku i przekazywany do budżetu Państwa za poszczególne miesiące w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, za który wpłata przypada.
2. 
Podatek od funduszu płac jest płatny na rachunek dochodów budżetu w okręgowym zarządzie, w którego okręgu znajduje się siedziba jednostki gospodarki uspołecznionej, obowiązanej do uiszczania tego podatku.
3. 
Jednostki gospodarki uspołecznionej, których plany roczne przewidują wpłaty podatku od funduszu płac w kwotach niższych od 1 miliona zł, obowiązane są obliczać i przekazywać wpłaty do budżetu za okresy kwartalne w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po kwartale, za który wpłata przypada, z tym że za czwarty kwartał powinna być przekazana wpłata zaliczkowa w wysokości 2/3 podatku należnego za trzeci kwartał - w terminie do dnia 20 grudnia.
4. 
W wypadku określonym w ust. 3 ostateczne obliczenie podatku od funduszu płac i przekazanie go do budżetu powinno być dokonane w terminie do dnia 25 stycznia roku następnego po roku, za który podatek przypada.
5. 
Właściwy okręgowy zarząd na wniosek zainteresowanych jednostek gospodarki uspołecznionej, których plany roczne przewidują wpłaty podatku od funduszu płac wyższe od 1 miliona zł, może wyrazić zgodę na dokonywanie wpłat tego podatku za okresy miesięczne w formie zaliczkowej, z tym że miesięczna wpłata powinna stanowić 1/12 kwoty przewidzianej w planie rocznym. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  5. 
1. 
W terminach określonych dla przekazywania wpłaty podatku od funduszu płac jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane przesyłać okręgowym zarządom obliczenia należnych kwot podatku według wzorów ustalonych przez Ministerstwo Finansów.
2. 
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania przy przekazywaniu wpłat zaliczkowych.
§  6. 
1. 
Właściwe okręgowe zarządy sprawdzają prawidłowość obliczenia kwoty podatku od funduszu płac.
2. 
W razie niedokonania wpłat podatku przez jednostki gospodarki uspołecznionej w terminach ustalonych w uchwale bank przekazuje odpowiednią kwotę podatku na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych wystawionego przez właściwy okręgowy zarząd.
§  7. 
Jednostki gospodarki uspołecznionej, które nie przekazały w terminie należnych wpłat podatku od funduszu płac do budżetu, opłacają odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  8.  3
1. 
Minister Finansów może w uzasadnionych wypadkach:
1)
zryczałtować pobór podatku od funduszu płac od niektórych jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
zwolnić niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej od podatku od funduszu płac za poszczególne lata lub obniżyć stawki podatkowe określone w § 3,
3)
wyłączyć z podstawy opodatkowania określone składniki osobowego funduszu płac,
4)
określić jako płatnika podatku zakład (oddział) jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.  4
 Minister Finansów w porozumieniu z właściwym ministrem, zarządem centralnego związku spółdzielni albo państwowym organem nadzorującym organizację społeczną może podwyższać stawki podatku od funduszu płac, określone w § 3, nie więcej jednak niż do 20% podstawy opodatkowania.
§  9. 
Traci moc uchwała nr 264 Rady Ministrów z dnia 6 października 1972 r. w sprawie podatku od funduszu płac (Monitor Polski z 1972 r. Nr 48, poz. 259 i z 1974 r. Nr 42, poz. 248).
§  10. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1977 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 127 z dnia 6 lipca 1981 r. (M.P.81.18.150) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1981 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 127 z dnia 6 lipca 1981 r. (M.P.81.18.150) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1981 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 127 z dnia 6 lipca 1981 r. (M.P.81.18.150) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1981 r.
4 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 47 z dnia 5 marca 1982 r. (M.P.82.9.55) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1982 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.1.2

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Podatek od funduszu płac.
Data aktu: 07/01/1977
Data ogłoszenia: 21/01/1977
Data wejścia w życie: 21/01/1977, 01/01/1977