Maksymalne okresy kredytowania inwestycji rozwojowych jednostek państwowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 grudnia 1976 r.
w sprawie maksymalnych okresów kredytowania inwestycji rozwojowych jednostek państwowych.

Na podstawie § 44 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 15, poz. 69) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się maksymalne okresy kredytowania inwestycji rozwojowych jednostek państwowych polegających na budowie, rozbudowie lub generalnej modernizacji zakładów, wydziałów i innych obiektów. Maksymalne okresy kredytowania określa załącznik do zarządzenia.
2.
Dla zadań inwestycyjnych nie związanych z budownictwem inwestycyjnym, polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych, podlegających zgodnie z zasadami planowania inwestycji zaliczeniu do inwestycji rozwojowych, maksymalny okres kredytowania ustala się na 5 lat.
3.
Przez okres kredytowania inwestycji rozumie się okres od daty przyznania kredytu do terminu jego całkowitej spłaty. Okres kredytowania obejmuje cykl realizacji inwestycji, okres osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych oraz część okresu eksploatacji, w której następuje spłata zaciągniętego kredytu.
§  2.
1.
Bank udzielający kredytu może ustalić inny okres kredytowania inwestycji niż określony w załączniku do zarządzenia lub w § 1 ust. 2.
2.
Przy ustalaniu okresu kredytowania bank uwzględnia rzeczywiste możliwości finansowe kredytobiorcy oraz zasady ustalania obliczeniowego i kalkulacyjnego okresu eksploatacji, ustalone w ramowych wytycznych w sprawie metodyki oceny ekonomicznej efektywności inwestycji.
3.
Ustalony przez bank okres kredytowania inwestycji nie może być dłuższy niż przeciętny okres amortyzacji środków trwałych powstających w wyniku tej inwestycji, zwiększony o okres dyrektywnego cyklu realizacji inwestycji.
4.
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy wypadków określonych w § 16 ust. 3 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 15, poz. 69).
§  3.
Okresy kredytowania inwestycji rozwojowych polegających na budowie, rozbudowie lub generalnej modernizacji zakładów, wydziałów i innych obiektów związanych z budownictwem inwestycyjnym, dla których w załączniku do zarządzenia nie ustalono maksymalnych okresów kredytowania, ustala się według zasad określonych w § 2 ust. 2-4.
§  4.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 1973 r. w sprawie ustalenia maksymalnych okresów kredytowania inwestycji (Monitor Polski Nr 35, poz. 213).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1977 r. i dotyczy umów o kredyt zawartych po tym dniu.

ZAŁĄCZNIK

MAKSYMALNE OKRESY KREDYTOWANIA INWESTYCJI

Symbol gałęzi Gałęzie przemysłu i budownictwa Okres kredytowania inwestycji (w latach)
01 Przemysł węglowy:
a) kopalnictwo węgla energetycznego:
- kamiennego 18
- brunatnego 16
b) kopalnictwo węgla koksowego 20
02 i 03 Przemysł paliw i energetyczny:
a) koksowniczy 16
b) elektroenergetyczny 16
c) pozostałe zakłady w przemyśle paliwowym

i energetycznym

14
04 Przemysł hutnictwa żelaza:
a) kopalnictwo rud żelaza 18
b) przeróbka metalurgiczna 15
c) przeróbka plastyczna 13
d) pozostałe zakłady hutnictwa żelaza 13
05 Przemysł metali nieżelaznych:
a) kopalnictwo rud metali nieżelaznych 18
b) przeróbka metalurgiczna 15
c) przeróbka plastyczna 13
06 Przemysł metalowy:
a) odlewniczy 15
b) konstrukcji metalowych 14
c) lin i drutów 12
d) pozostałe zakłady przemysłu metalowego 12
07-11 Przemysł maszynowy:
a) budowy maszyn i urządzeń o produkcji

jednostkowej

14
b) budowy maszyn i urządzeń o produkcji

seryjnej i wielkoseryjnej

12
c) środków transportu 10
d) precyzyjny 9
e) elektrotechniczny i elektroniczny 8
12-13 Przemysł chemiczny:
a) kopalnictwo surowców chemicznych 16
b) rafineryjny 15
c) nieorganiczny i nawozów sztucznych 15
d) organiczny 14
e) przetwórczy tworzyw sztucznych 10
f) włókien chemicznych 12
g) wyrobów gumowych 10
h) farmaceutyczny 8
i) farb i lakierów 10
j) chemii gospodarczej i perfumeryjno-

kosmetyczny

11
k) pozostałe zakłady przemysłu chemicznego 14
14-16 Przemysł mineralny:
a) materiałów budowlanych 15
b) cementowy 17
c) ceramiki szlachetnej 16
d) szklarski 16
17-18 Przemysł drzewno-papierniczy:
a) płyt drewnopochodnych 10
b) stolarki budowlanej 9
c) meblarski 9
d) papierniczy 14
e) pozostałe zakłady przemysłu drzewno-

papierniczego

10
19-22 Przemysł lekki:
a) włókienniczy 12
b) odzieżowy 10
c) garbarski 11
d) obuwniczy 9
e) pozostałe zakłady przemysłu lekkiego 10
23-25 Przemysł spożywczy:
a) mięsny 13
b) piwowarski 15
c) cukrowniczy 18
d) cukierniczy 10
e) koncentratów spożywczych 12
f) mleczarski 11
g) olejarski 12
h) spirytusowy 12
i) pozostałe zakłady przemysłu spożywczego 14
26-28 Pozostałe gałęzie przemysłu 11
31-39 Budownictwo 10

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024