Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" oraz zasady i tryb jej nadawania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO
z dnia 20 lutego 1975 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 306 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" (Monitor Polski z 1975 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
Opis i wzór odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego", zwanej dalej "odznaką", ustala załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Odznaka brązowa może być nadana pracownikowi po 5 latach, a odznaka srebrna po 10 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w przemyśle maszynowym.
2.
Odznaka złota może być nadana pracownikowi, który posiada odznakę srebrną, nie wcześniej jednak niż po upływie 2 lat od otrzymania odznaki srebrnej.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach może być nadana odznaka złota lub srebrna bez przepracowania okresu określonego w ust. 1 i 2 i bez uzależnienia od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
4.
Osobom wymienionym w § 3 pkt 2 i 3 uchwały nadaje się odznakę w zależności od stopnia zasług, bez uzależnienia od okresu działalności i od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
§  3.
1.
Nadanie odznaki może nastąpić na podstawie wniosku:
1)
naczelnego dyrektora zjednoczenia (jednostki równorzędnej) - w stosunku do pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu przemysłu maszynowego,
2)
właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), wojewody oraz prezydenta miasta wyłączonego z województwa - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach nadzorowanych i podległych tym organom.
2.
Wnioski o nadanie odznaki mogą również zgłaszać organizacje społeczne i zawodowe działające w dziedzinie przemysłu maszynowego.
§  4.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Przemysłu Maszynowego najpóźniej na 2 miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie, gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, miejsce pracy i stanowisko służbowe, posiadane odznaczenia państwowe i odznaki oraz wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowy opis zasług oraz wskazanie stażu pracy lub działalności), a w odniesieniu do pracowników ponadto opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej oraz opinię jednostki nadrzędnej.
§  5.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się w sposób uroczysty z okazji "Dnia Metalowca", świąt państwowych lub w innych dniach szczególnie ważnych dla resortu przemysłu maszynowego, jak np. oddanie do eksploatacji nowego obiektu produkcyjnego itp.
2.
Odznakę wręcza Minister Przemysłu Maszynowego lub osoba przez niego upoważniona.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Przemysłu Maszynowego.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  8.
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OPIS I WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO"

Odznaka "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" składa się z dwóch części, a mianowicie: spinki oraz zawieszonej na niej - kolistej ażurowej plakiety. Spinka ma formę usytuowanego poziomo przekroju walca, w środku którego tkwią wiertła, usytuowane skrętami przeciwstawnie (antytetycznie) w stosunku do osi pionowej. Pośrodku walec ujęty jest w profilowaną obrączkę, stanowiącą zaczep plakiety. Spinka jest w kolorze srebrnym oksydowana.

Plakietka wyobraża łożysko toczne, na którym zakomponowany jest trójkąt, którego wierzchołki stanowią trzy szczęki uchwytu tokarskiego zamocowane na małych kołach zębatych, ujmujących koło zębate, które znajduje się w centrum kompozycji. Wnętrza pólkól zębatych pokryte są emalią - koła środkowego w barwie czerwonej, kół skrajnych - w barwie białej.

Całość powierzchni plakiety ma barwę oksydowanego srebra, z wyjątkiem barwy szczęk uchwytu tokarskiego, która określa stopień odznaki i odpowiednio do stopnia jest brązowa, srebrna lub złota.

Na odwrocie odznaki w otoku znajduje się napis: ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO. Średnica plakiety wynosi 27 mm.

(rysunek pominięty)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.7.42

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" oraz zasady i tryb jej nadawania.
Data aktu: 20/02/1975
Data ogłoszenia: 06/03/1975
Data wejścia w życie: 06/03/1975