Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" oraz zasady i tryb jej nadawania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO
z dnia 20 lutego 1975 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 306 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" (Monitor Polski z 1975 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
Opis i wzór odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego", zwanej dalej "odznaką", ustala załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Odznaka brązowa może być nadana pracownikowi po 5 latach, a odznaka srebrna po 10 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w przemyśle maszynowym.
2.
Odznaka złota może być nadana pracownikowi, który posiada odznakę srebrną, nie wcześniej jednak niż po upływie 2 lat od otrzymania odznaki srebrnej.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach może być nadana odznaka złota lub srebrna bez przepracowania okresu określonego w ust. 1 i 2 i bez uzależnienia od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
4.
Osobom wymienionym w § 3 pkt 2 i 3 uchwały nadaje się odznakę w zależności od stopnia zasług, bez uzależnienia od okresu działalności i od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
§  3.
1.
Nadanie odznaki może nastąpić na podstawie wniosku:
1)
naczelnego dyrektora zjednoczenia (jednostki równorzędnej) - w stosunku do pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu przemysłu maszynowego,
2)
właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), wojewody oraz prezydenta miasta wyłączonego z województwa - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach nadzorowanych i podległych tym organom.
2.
Wnioski o nadanie odznaki mogą również zgłaszać organizacje społeczne i zawodowe działające w dziedzinie przemysłu maszynowego.
§  4.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Przemysłu Maszynowego najpóźniej na 2 miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie, gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, miejsce pracy i stanowisko służbowe, posiadane odznaczenia państwowe i odznaki oraz wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowy opis zasług oraz wskazanie stażu pracy lub działalności), a w odniesieniu do pracowników ponadto opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej oraz opinię jednostki nadrzędnej.
§  5.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się w sposób uroczysty z okazji "Dnia Metalowca", świąt państwowych lub w innych dniach szczególnie ważnych dla resortu przemysłu maszynowego, jak np. oddanie do eksploatacji nowego obiektu produkcyjnego itp.
2.
Odznakę wręcza Minister Przemysłu Maszynowego lub osoba przez niego upoważniona.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Przemysłu Maszynowego.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  8.
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OPIS I WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO"

Odznaka "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" składa się z dwóch części, a mianowicie: spinki oraz zawieszonej na niej - kolistej ażurowej plakiety. Spinka ma formę usytuowanego poziomo przekroju walca, w środku którego tkwią wiertła, usytuowane skrętami przeciwstawnie (antytetycznie) w stosunku do osi pionowej. Pośrodku walec ujęty jest w profilowaną obrączkę, stanowiącą zaczep plakiety. Spinka jest w kolorze srebrnym oksydowana.

Plakietka wyobraża łożysko toczne, na którym zakomponowany jest trójkąt, którego wierzchołki stanowią trzy szczęki uchwytu tokarskiego zamocowane na małych kołach zębatych, ujmujących koło zębate, które znajduje się w centrum kompozycji. Wnętrza pólkól zębatych pokryte są emalią - koła środkowego w barwie czerwonej, kół skrajnych - w barwie białej.

Całość powierzchni plakiety ma barwę oksydowanego srebra, z wyjątkiem barwy szczęk uchwytu tokarskiego, która określa stopień odznaki i odpowiednio do stopnia jest brązowa, srebrna lub złota.

Na odwrocie odznaki w otoku znajduje się napis: ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO. Średnica plakiety wynosi 27 mm.

(rysunek pominięty)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024