Rozliczenia Narodowego Banku Polskiego z budżetem z zysków bilansowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1975 r.
w sprawie rozliczeń Narodowego Banku Polskiego z budżetem z zysków bilansowych.

Na podstawie art. 18 pkt 10 i art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) oraz art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Narodowy Bank Polski, zwany w skrócie "NBP", dokonuje rozliczeń z zysków bilansowych z budżetem centralnym i z budżetami rad narodowych stopnia wojewódzkiego.
§  2.
1.
NBP dokonuje zaliczkowych wpłat z zysku do budżetu za okresy miesięczne i kwartalne oraz ostatecznych rozliczeń za okres roczny.
2.
Kwota miesięcznej wpłaty z zysku za miesiące styczeń - listopad stanowi 1/12 rocznej planowanej kwoty wpłaty z zysku i podlega wpłaceniu w terminie do dnia 24 danego miesiąca.
3.
Rozliczeń kwartalnych za pierwsze trzy kwartały dokonuje się narastająco, łącznie z wpłatą za pierwszy miesiąc następnego kwartału. Za czwarty kwartał dokonuje się rozliczenia zaliczkowego w terminie do dnia 24 grudnia w wysokości różnicy pomiędzy kwotą przypadającą do wpłaty na podstawie przewidywanego wykonania planu za dany rok a wysokością wpłat dokonanych w poprzednich miesiącach na poczet wpłat z zysku danego roku.
§  3.
1.
Wpłaty z zysku na rzecz budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego wynoszą w stosunku rocznym 0,5% stanu wkładów oszczędnościowych na koniec roku w oddziałach specjalistycznych NBP - powszechnych kasach oszczędności na terenie danego województwa.
2.
W rozliczeniach kwartalnych za pierwsze trzy kwartały przyjmuje się dla ustalenia kwot wpłat, o których mowa w ust. 1, stan wkładów oszczędnościowych na koniec danego kwartału, a w rozliczeniu za czwarty kwartał - przewidywany stan wkładów na koniec roku.
§  4.
Kwartalne wpłaty z zysku NBP na rzecz budżetu centralnego stanowią różnicę pomiędzy kwotą zysku wykazaną na koniec rozliczanego okresu a kwotami:
1)
wpłaconymi zaliczkowo do budżetu centralnego i do budżetów rad narodowych stopnia wojewódzkiego,
2)
odpisów na fundusze własne, dokonanych w okresie rozliczeniowym.
§  5.
1.
Ostateczne roczne rozliczenie wpłat z zysku następuje na podstawie decyzji o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego NBP. Przypadająca do wpłaty różnica pomiędzy kwotą wynikającą z ostatecznego rozliczenia a kwotami wpłaconymi zaliczkowo podlega wpłaceniu w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Nadpłaty wpłat z zysku, wynikające z rozliczeń rocznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu bieżącego.
§  6.
1.
Centrala NBP jest obowiązana przedstawiać Ministerstwu Finansów i Okręgowemu Zarządowi Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w m.st. Warszawie obliczenie przypadających wpłat z zysku równocześnie z dokonywaną wpłatą, podając w obliczeniu wysokość należnej za dany miesiąc wpłaty z zysku, wysokość zysku podlegającego wpłaceniu za rozliczany okres kwartalny i okres roczny, dotychczas dokonane wpłaty z zysku, kwotę wpłaty z zysku podlegającą odprowadzeniu do budżetu lub zaliczeniu na następny okres.
2.
Oddziały wojewódzkie NBP obowiązane są równocześnie z dokonywaną wpłatą na rzecz budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego przedstawiać urzędom terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego obliczenie przypadającej za rozliczany okres kwartalny lub roczny wpłaty z zysku, podając w nim stan wkładów oszczędnościowych na koniec rozliczanego kwartału (przy rozliczeniu za czwarty kwartał - przewidywany stan wkładów na koniec roku) lub na koniec roku, wysokość kwoty należnej za okres od początku roku do końca rozliczanego okresu oraz kwotę dokonanych wpłat i kwotę podlegającą wpłaceniu.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 września 1974 r. w sprawie rozliczeń banków państwowych z budżetem z zysków bilansowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 198).
§  8.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy rozliczeń z zysków osiągniętych po dniu 30 czerwca 1975 r., z wyjątkiem § 3 i § 6 ust. 2, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.
2.
Wpłaty z zysku dokonane do dnia 30 czerwca 1975 r. przez NBP i Powszechną Kasę Oszczędności do budżetu centralnego na podstawie dotychczasowych przepisów traktuje się jako wpłaty zaliczkowe w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
3.
Oddziały wojewódzkie NBP dokonują w 1975 r. wpłat z zysku na rzecz budżetów rad narodowych stopnia wojewódzkiego w wysokości wynikającej z planu na 1975 r., uwzględniając wpłaty dokonane do dnia 30 czerwca 1975 r. przez Powszechną Kasę Oszczędności.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.37.221

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia Narodowego Banku Polskiego z budżetem z zysków bilansowych.
Data aktu: 26/11/1975
Data ogłoszenia: 09/12/1975
Data wejścia w życie: 09/12/1975