Zwolnienia od pracy, urlopy szkoleniowe oraz ulgi przysługujące pracownikom kierowanym na studia podyplomowe.

UCHWAŁA Nr 246
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 1974 r.
w sprawie zwolnień od pracy, urlopów szkoleniowych oraz ulg przysługujących pracownikom kierowanym na studia podyplomowe.

W celu stworzenia pracownikom warunków ułatwiających sprawny przebieg nauki na studiach podyplomowych oraz zapewnienia dyscypliny pracy Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały mają zastosowanie do pracowników państwowych jednostek organizacyjnych, którzy zostali skierowani przez zakład pracy na studium podyplomowe, zwane dalej "studium":
1)
w ramach obowiązkowego dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych,
2)
na wniosek pracownika, jeżeli program studium jest zgodny z wykonywaną pracą i potrzebami zakładu pracy.
§  2.
1.
Pracownikowi odbywającemu naukę na studium dziennym, z całkowitym i ciągłym w semestrze oderwaniem od pracy zawodowej, oraz na studium zaocznym przysługuje płatne zwolnienie od pracy w celu umożliwienia mu udziału w zajęciach obowiązkowych przewidzianych w programie studium.
2.
Wymiar płatnego zwolnienia w ciągu całego okresu trwania nauki wynosi:
1)
na studium dziennym do 56 dni roboczych,
2)
na studium zaocznym do 28 dni roboczych.
3.
Na wniosek rektora szkoły wyższej prowadzącej studium zakład pracy może zwiększyć wymiar zwolnienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, do 70 dni roboczych.
§  3.
1.
Pracownik odbywający naukę na studium wieczorowym otrzymuje z zakładu pracy płatne zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze wynikającym z rozkładu zajęć na studium, nie większym jednak niż 5 godzin tygodniowo, w celu umożliwienia mu udziału w zajęciach obowiązkowych.
2.
W razie odległego dojazdu do siedziby studium zakład pracy może odpowiednio zwiększyć wymiar zwolnień, o których mowa w ust. 1, jeżeli czas między zakończeniem pracy a rozpoczęciem zajęć na studium nie wystarcza na spożycie posiłku i punktualne przybycie na zajęcia.
§  4.
Pracownikowi odbywającemu naukę na studium dziennym, zaocznym lub wieczorowym, niezależnie od płatnych zwolnień od pracy określonych w § 2 i § 3, przysługuje płatny urlop szkoleniowy przeznaczony na przygotowanie się i złożenie egzaminu końcowego w wymiarze 6 dni roboczych.
§  5.
1.
Zakład pracy udziela płatnych zwolnień od pracy oraz urlopu szkoleniowego na wniosek pracownika potwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej szkoły wyższej prowadzącej studium.
2.
Wniosek o zwolnienie od pracy powinien zawierać dane dotyczące miejsca, czasu oraz liczby godzin zajęć obowiązkowych, a we wniosku o urlop szkoleniowy należy podać termin egzaminu końcowego.
§  6.
Jeżeli siedziba studium dziennego, zaocznego lub wieczorowego, na którym pracownik odbywa naukę, znajduje się poza miejscem pracy i zamieszkania pracownika, szkoła wyższa prowadząca studium wydaje pracownikowi na czas odbywania nauki legitymację studencką, uprawniającą do ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami.
§  7.
Pracownikowi przysługuje za czas płatnego zwolnienia od pracy oraz urlopu szkoleniowego wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy.
§  8.
Pracownik, który wykorzystał urlop szkoleniowy lub zwolnienie od pracy niezgodnie z przeznaczeniem, traci prawo do wynagrodzenia za czas tego urlopu lub zwolnienia.
§  9.
1.
Pracownik zachowuje prawo do płatnych zwolnień od pracy i urlopu szkoleniowego przewidzianych w uchwale, jeżeli po uzyskaniu skierowania na studium zmienił pracę w wyniku porozumienia zakładów pracy albo zalecenia jednostek nadrzędnych, a program studium jest zgodny z wykonywaną pracą.
2.
Jeżeli po uzyskaniu skierowania na studium pracownik zmienił pracę w innym trybie niż określony w ust. 1, zakład pracy może przyznać mu prawo do płatnych zwolnień od pracy i urlopu szkoleniowego przewidzianych w uchwale, jeżeli program studium jest zgodny z wykonywaną pracą.
§  10.
1.
Ministrowie oraz Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, nadzorujący szkoły wyższe (samodzielne placówki typu naukowo-dydaktycznego) prowadzące studia podyplomowe, zapewnią organizację studiów podyplomowych umożliwiającą ich odbywanie i ukończenie w ramach przewidzianego w uchwale wymiaru płatnych zwolnień od pracy.
2.
Jeżeli ważne względy gospodarcze lub kulturalne uzasadniają utworzenie studium o takim czasie trwania lub częstotliwości zajęć obowiązkowych, że wymiar płatnych zwolnień od pracy przewidziany w uchwale nie byłby wystarczający, Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na wniosek właściwego ze względu na to studium ministra lub Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może zwiększyć wymiar płatnych zwolnień od pracy do rozmiarów niezbędnych do odbywania i ukończenia nauki na studium.
§  11.
Przepisy uchwały nie dotyczą nauczycieli i nauczycieli akademickich.
§  12.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym stosowanie zasad określonych w uchwale.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024