Wykaz prac wykonywanych przez nauczycieli i nauczycieli akademickich w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasady wypłacania dodatku za te prace.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 lipca 1974 r.
w sprawie wykazu prac wykonywanych przez nauczycieli i nauczycieli akademickich w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasad wypłacania dodatku za te prace.

Na podstawie § 19 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1972 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. U. Nr 16, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykaz prac, których wykonywanie przez nauczycieli i nauczycieli akademickich stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, zawiera załącznik do zarządzenia.
§  2.
Dodatek, o którym mowa w § 1, zwany dalej "dodatkiem", przysługuje w pełnej wysokości nauczycielom i nauczycielom akademickim, którzy w danym miesiącu przepracowali co najmniej 100 godzin w warunkach określonych w załączniku.
§  3.
1.
Za okres urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatek w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej dodatku otrzymywanego w roku szkolnym (akademickim) poprzedzającym okres urlopu wypoczynkowego.
2.
W okresie urlopu macierzyńskiego przysługuje dodatek w wysokości odpowiadającej dodatkowi otrzymanemu w miesiącu poprzedzającym miesiąc rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.
3.
Nauczycielce lub nauczycielce akademickiej przesuniętej w związku z ciążą do pracy nieszkodliwej dla zdrowia lub nieuciążliwej dodatek przysługuje do czasu ukończenia przerwy w pracy w związku z porodem, jeżeli dodatek ten był pobierany przez okres co najmniej 3 miesięcy poprzedzających przesunięcie. Dodatek przysługuje w wysokości średniej miesięcznej dodatku z okresu 3 miesięcy przed przesunięciem.
4.
W razie przejścia do pracy, z tytułu której nie przysługuje dodatek, ustalenie prawa do dodatku za miesiąc, w którym nastąpiło przejście, oraz jego rozliczenie następuje według zasad określonych w § 2.
§  4.
Dodatek wypłaca się miesięcznie z dołu.
§  5.
Decyzje o przyznaniu dodatku i jego wysokości oraz decyzje o cofnięciu dodatku w razie zmiany warunków pracy wydaje organ właściwy do ustalania uposażenia nauczyciela i nauczyciela akademickiego.
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 marca 1957 r. w sprawie ustalenia wykazu prac szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, uprawniających do przyznania dodatku specjalnego pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego,
2)
zarządzenie nr 92 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 25 listopada 1958 r. w sprawie ustalenia wykazu prac szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych uprawniających do przyznania dodatku specjalnego pracownikom zatrudnionym w szkołach wyższych wychowania fizycznego i Instytucie Naukowym Kultury Fizycznej w części dotyczącej nauczycieli akademickich.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ PRAC

których wykonywanie przez nauczycieli i nauczycieli akademickich stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

Stopień szkodliwości Lp. Rodzaj pracy Przykłady występowania czynnika szkodliwego lub uciążliwego
1 2 3 4
I 1 Prace w temperaturze efektywnej powyżej 25°C lub poniżej 10°C wynikającej z procesu technologicznego hutnictwo, obsługa pieców ceramicznych, piekarniczych, cieplarni itp., chłodnictwo, browarnictwo itp.
I 2 Prace w środowisku mokrym o wilgotności względnej powietrza przekraczającej 80% pralnie, farbiarnie, garbarnie itp.
I 3 Prace narażające na szkodliwe działanie miejscowej wibracji prostowanie blach, nitowanie, szlifiernie, narzędzia pneumatyczne, ręczne narzędzia o napędzie mechanicznym itp.
I 4 Prace narażające na działanie substancji szkodliwych, z wyjątkiem substancji o działaniu kumulującym różne prace badawcze i dydaktyczne oraz malarnie, lakiernie, galwanizernie itp.
I 5 Spawanie elektryczne i gazowe
6 (skreślona)
II 7 Prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu – wynikającym z procesu technologicznego prace w kesonach, komorach ciśnieniowych itp.
II 8 Prace narażające na działanie substancji toksycznych o charakterze kumulującym różne prace badawcze i dydaktyczne
II 9 Prace narażające na działanie pyłów zawierających krystaliczne postaci dwutlenku krzemu (kwarc, trydymit, krystobalit), krzemiany (np. azbest, mika, talk, cement) i pył włókien szklanych kruszenie minerałów, piaskowanie, szlifowanie i polerowanie metali, szkła, formiernie, przygotowanie betonu itp.
III 10 Prace narażające na działanie promieniowania jonizującego obsługa aparatów rentgenowskich, defektoskopów, praca przy otwartych źródłach promieniowania itp.
III 11 Prace w polu elektromagnetycznym wysokiej częstotliwości w zakresie 300–300.000 MHz w strefie zagrożenia piece indukcyjne, radar, aparatura fizykoterapeutyczna, urządzenia nadawcze telewizyjne itp.
III 12 Prace związane z narażeniem na kontakt z materiałem zakaźnym lub zakaźnie chorymi ludźmi albo zwierzętami weterynaria, mikrobiologia itp.
III 13 Prace związane z kontaktem z chorymi psychicznie lub upośledzonymi umysłowo w stopniu znacznym i głębokim szkoły specjalne, kliniki psychiatryczne itp.
III 14 Prace pod ziemią górnictwo
1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 12 marca 1978 r. (M.P.78.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 1978 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024