Zasady zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości w artykuły niezbędne do świadczenia usług dla ludności.

UCHWAŁA Nr 306
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1973 r.
w sprawie zasad zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości w artykuły niezbędne do świadczenia usług dla ludności.

W celu zapewnienia dodatkowych możliwości poprawy zaopatrzenia materiałowo-technicznego jednostek drobnej wytwórczości, świadczących usługi dla ludności, jak również w celu uproszczenia trybu ich zaopatrywania - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady zaopatrzenia jednostek drobnej wytwórczości, nadzorowanych i koordynowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, w niezbędne do świadczenia usług dla ludności: surowce, materiały, artykuły techniczne, części zamienne i narzędzia pracy, z wyjątkiem maszyn, zwane dalej "artykułami zaopatrzenia materiałowo-technicznego".
2.
Przez jednostki drobnej wytwórczości, o których mowa w ust. 1, rozumie się:
1)
państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe,
2)
spółdzielnie pracy, inwalidów, spożywców, gminne spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz zakłady własne związków tych spółdzielni,
3)
organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów,
4)
spółdzielnie rzemieślnicze i spółdzielnie rzemieślnicze osób prawnych.
§  2.
Jednostki drobnej wytwórczości nabywają rozdzielane i nie rozdzielane artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędne do świadczenia usług dla ludności na podstawie zamówień składanych bezpośrednio do właściwych jednostek zajmujących się sprzedażą tych artykułów (§ 6).
§  3.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług jest uprawniony do żądania od jednostek zbytu (central handlowych), nadzorowanych przez innych ministrów, informacji o kształtowaniu się popytu na artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego będące przedmiotem ich wyłącznego obrotu, a niezbędne dla jednostek drobnej wytwórczości do świadczenia usług dla ludności.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustala corocznie, na podstawie analizy popytu oraz założeń planowych rozwoju usług dla ludności, orientacyjne potrzeby jednostek drobnej wytwórczości w zakresie podstawowych artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności i zgłasza je właściwym ministrom w celu uwzględnienia w bilansach krajowych oraz programach produkcji i importu.
§  4.
1.
Sprzedaż jednostkom drobnej wytwórczości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności dokonywana jest z funduszu rynkowego artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności i innych odbiorców rynkowych, zwanego dalej "funduszem rynkowym", obejmującego ilości określone w planach rozdziału i bilansach obrotu towarowego dla Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, innych ministrów i centralnych związków spółdzielni.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, inni ministrowie i centralne związki spółdzielni zapewnia zaspokojenie potrzeb ludności oraz potrzeb jednostek drobnej wytwórczości związanych ze świadczeniem usług dla ludności w zakresie artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego objętych funduszem rynkowym, a w razie konieczności wprowadzą okresowe limitowanie sprzedaży niezbędnych do świadczenia usług artykułów deficytowych.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określa szacunkowo w planach rocznych i kwartalnych wartość planowanej sprzedaży artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego z funduszu rynkowego.
§  5.
1.
Sprzedaż artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego, niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, a nie objętych funduszem rynkowym, dokonywana jest na zasadzie priorytetu z ilości ustalonych w planach rozdziału i bilansach materiałowych na zaopatrzenie drobnych odbiorców pozarynkowych.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług uzgadnia corocznie z właściwymi ministrami wykazy artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, a nie objętych funduszem rynkowym, oraz orientacyjne potrzeby jednostek drobnej wytwórczości na te artykuły.
3.
Właściwi ministrowie zapewnią jednostkom drobnej wytwórczości świadczącym usługi dla ludności zaspokojenie potrzeb w zakresie artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego, objętych wykazami (ust. 2), a w razie konieczności mogą wprowadzić w uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług okresowe limitowanie sprzedaży niezbędnych do świadczenia usług artykułów deficytowych.
§  6.
1.
Jednostki drobnej wytwórczości nabywają artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego przeznaczone na świadczenie usług dla ludności w jednostkach zbytu i hurtu nadzorowanych i koordynowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz w hurtowniach jednostek nadzorowanych przez innych ministrów, a w ilościach detalicznych - zwyczajowo stosowanych w detalu - także w jednostkach uspołecznionego handlu detalicznego.
2.
Zamówienia na artykuły, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać adnotację, że dotyczą one zaopatrzenia materiałowo-technicznego do świadczenia usług dla ludności.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen ustali w terminie do dnia 31 stycznia 1974 r. zasady stosowania cen przy sprzedaży jednostkom drobnej wytwórczości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego w wypadkach nie uregulowanych przepisami uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1967 r. w sprawie różnic budżetowych oraz zasad stosowania niektórych cen (Monitor Polski Nr 13, poz. 65).
§  7.
Właściwi ministrowie zapewnią dla celów premiowania pracowników jednostek zbytu, hurtu i detalu zaliczanie wartości artykułów sprzedanych jednostkom drobnej wytwórczości, niezbędnych do świadczenia usług dla ludności, do wykonania planów sprzedaży dla ludności.
§  8.
1.
Artykuły zaopatrzenia materiałowo-technicznego nabyte do świadczenia usług dla ludności nie mogą być zużyte na inne cele.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług zapewni kontrolę prawidłowego wykorzystania przez jednostki drobnej wytwórczości artykułów, o których mowa w ust. 1.
§  9.
Upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług do rozciągnięcia przepisów uchwały na inne jednostki gospodarki uspołecznionej świadczące usługi dla ludności.
§  10.
Traci moc uchwała nr 121 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie zaopatrzenia drobnej wytwórczości w materiały rozdzielane (Monitor Polski z 1969 r. Nr 33, poz. 150 i z 1970 r. Nr 10, poz. 85).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024