Jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe.

UCHWAŁA Nr 22
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1972 r.
w sprawie jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

W celu zapewnienia dodatkowych ułatwień, sprzyjających zwiększeniu jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Z pomocy Państwa, określonej w niniejszej uchwale, mogą korzystać osoby fizyczne i spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego, budujące domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych.
2.
Pojęcie domu jednorodzinnego oraz lokalu w małym domu mieszkalnym, zwanych dalej "domami jednorodzinnymi", określają przepisy o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych zapewnią koordynację całości poczynań, związanych z programowaniem, przygotowaniem, zapewnieniem materiałów i kredytów oraz realizacją jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego na swoim terenie.
2.
W szczególności prezydia rad narodowych zapewnią:
1)
zorganizowanie sprawnej obsługi inwestorów, podejmujących budowę domów jednorodzinnych, w drodze skupienia w jednej jednostce organizacyjnej czynności, związanych z uzyskaniem lokalizacji i pozwolenia na budowę, dostarczeniem dokumentacji typowej lub jej adaptacją, uzyskaniem działki budowlanej, świadczeniem poradnictwa organizacyjnego i technicznego, pełnieniem fachowego nadzoru i instruktażu technicznego oraz udzieleniem pomocy w zapewnieniu kompletu materiałów budowlanych, instalacyjnych i wyposażeniowych oraz kredytu bankowego,
2)
usprawnienie i uproszczenie postępowania, związanego z uzyskaniem działki budowlanej i pozwolenia na budowę,
3)
świadczenie przez wyspecjalizowane jednostki usług inwestora zastępczego.
3.
Zasady odpłatności za czynności (usługi), o których mowa w § 2 ust. 2, określają odrębne przepisy.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad narodowych mogą powoływać z inicjatywy ludności lub zakładów pracy komitety budowy domów jednorodzinnych.
2.
Zadaniem komitetów budowy domów jednorodzinnych jest koordynacja działalności wszystkich jednostek zainteresowanych w rozwoju budownictwa jednorodzinnego na danym terenie, w szczególności zmierzających do wykorzystania lokalnych rezerw materiałowych i sprzętowych zakładów pracy.
3.
W skład komitetów budowy domów jednorodzinnych wchodzą przedstawiciele rad narodowych, organizacji społeczno-zawodowych, zakładów pracy i banków.
§  4.
1.
Prezydia rad narodowych zapewnią:
1)
wyznaczenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego odpowiednich terenów dla jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego z uwzględnieniem zwiększenia koncentracji zabudowy i intensywności wykorzystania terenów przeznaczonych pod to budownictwo,
2)
opracowanie w terminie do dnia 30 czerwca 1972 r. szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego terenów budownictwa jednorodzinnego, niezbędnych do realizacji programów tego budownictwa co najmniej na lata 1972-1975.
2.
Szczegółowe plany zagospodarowania przestrzennego, o których mowa w ust. 1, powinny umożliwiać podział terenów na działki budowlane oraz określać zasady i typ zabudowy, a także zasady uzbrojenia terenu.
§  5.
Prezydia rad narodowych zapewnią stopniowe udostępnianie, według obowiązujących zasad, działek budowlanych na cele jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego odpowiednio do występującego zapotrzebowania i planowanych terminów realizacji zabudowy.
§  6.
1.
Uspołecznione jednostki organizacyjne drobnej wytwórczości powinny rozwijać świadczenie usług budowlano-montażowych dla jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
2.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, produkujące kompletne zestawy domów jednorodzinnych, powinny rozwijać świadczenie usług transportowych i montażowych na rzecz nabywców tych domów.
3.
Duże zakłady pracy, których pracownicy podejmują budowę domów jednorodzinnych w sposób zorganizowany, mogą świadczyć odpłatnie usługi na rzecz jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego swoich pracowników.
§  7.
1.
Dla realizacji budowy zwartych kompleksów domów jednorodzinnych w rejonach o dużym i ciągłym zapotrzebowaniu na tego rodzaju budownictwo prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą tworzyć terenowe przedsiębiorstwa jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej.
2.
Do zadań przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 1, może w szczególności należeć opracowywanie planów jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, przygotowanie projektów, budowa domów wraz z niezbędnym uzbrojeniem w stanie surowym zamkniętym lub w pełni wykończonych, produkcja elementów budowlanych, sprzedaż gotowych domów oraz kompletu materiałów niezbędnych do wykonania robót wykończeniowych i instalacyjnych przez nabywców oraz wykonywanie usług w zakresie doradztwa organizacyjno-technicznego.
3.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów określi zasady gospodarki finansowej i inne niezbędne zasady działania przedsiębiorstw, wykorzystując doświadczenia Przedsiębiorstwa Budownictwa Jednorodzinnego w Warszawie.
§  8.
1.
Osoby fizyczne, nabywające domy od przedsiębiorstw jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w § 7, mogą korzystać z pomocy kredytowej Państwa na zasadach ogólnych.
2.
Minister Finansów obejmie zasadami oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności wkłady oszczędnościowe gromadzone na przedpłaty na zakup domów w przedsiębiorstwach jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
§  9.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego tworzenie spółdzielczych jednostek organizacyjnych dla realizacji jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Zasady działania tych jednostek regulują odrębne przepisy.
§  10.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy opracowanie i wdrożenie programu rozwoju świadczenia usług budowlanych na rzecz jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
§  11.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zapewni:
1)
wybudowanie w 1972 r. w Warszawie, Trójmieście i na Śląsku informacyjnej serii jednorodzinnych domów mieszkalnych o zróżnicowanych rozwiązaniach funkcjonalnych i konstrukcyjno-materiałowych, z kompletnych zestawów elementów wyprodukowanych fabrycznie,
2)
prowadzenie prac badawczych nad systemami typizacji otwartej i rozwojem bazy produkcyjnej kompletnych zestawów elementów dla budownictwa jednorodzinnego.
§  12.
Prezydia rad narodowych zintensyfikują lokalną produkcję materiałów budowlanych z surowców miejscowego pochodzenia. Uzyskana wskutek tego ponadplanowa produkcja materiałów budowlanych powinna być wykorzystana na zaspokojenie miejscowych potrzeb jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
§  13.
Ministrowie i prezydia rad narodowych, nadzorujący producentów materiałów budowlanych i instalacyjnych, armatury i urządzeń grzewczych, sanitarnych i elektrycznych oraz elementów wykończenia i wyposażenia mieszkań, zapewnią na potrzeby jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego produkcję i dostawy tych materiałów i urządzeń w asortymencie i rozmiarach, określonych w narodowych planach gospodarczych.
§  14.
Zobowiązuje się Ministrów Handlu Wewnętrznego oraz Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych we współdziałaniu z Centralą Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" do:
1)
stopniowego rozszerzenia sieci powiatowych (miejskich) baz materiałowych prowadzących sprzedaż materiałów i elementów budowlanych, wyrobów instalacyjnych i wykończeniowych, tarcicy, wyrobów hutniczych, stolarki budowlanej i innych materiałów niezbędnych do budowy domów jednorodzinnych, objętych zestawieniami materiałów w dokumentacji projektowej,
2)
zapewnienia bazom, o których mowa w pkt 1, warunków umożliwiających kompletowanie i magazynowanie materiałów, prowadzenie sprzedaży detalicznej i organizowanie sprzedaży półhurtowej w tranzycie (producent - plac budowy), kooperowanie z lokalnymi zakładami rynkowej produkcji prefabrykatów i innych materiałów budowlanych, nie objętych zbytem kierowanym, świadczenie własnych lub zapewnienie obcych usług transportowych oraz wypożyczania drobnego sprzętu budowlanego.
§  15.
Przepisy §§ 2, 12, 13 i 14 stosuje się odpowiednio do budownictwa mieszkaniowego ludności rolniczej.
§  16.
Koordynację rozwoju budownictwa jednorodzinnego dla ludności nierolniczej powierza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, a dla ludności rolniczej Ministrowi Rolnictwa.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024